שנה חדשה - הגרלות חדשות. הלוטו מציע השבוע פרס גדול במיוחד, אז כמה כבר קשה לזכות? באופן לא מפתיע זה די קשה. אפילו קשה מאוד

בשיטת הלוטו של מפעל הפיס בישראל, בכל הגרלה עולים שישה מספרים מתוך המספרים 1 עד 37 ומספר נוסף, המכונה ״מספר חזק״, מתוך המספרים 1 עד 7 שיכול להגדיל את סכום הפרס. ניחוש נכון של ששת המספרים בצירוף המספר החזק יזכה אתכם בפרס הראשון.

כדי להבין את סיכויי הזכייה יש לחשב נחשב כמה קומבינציות אפשריות קיימות. ראשית, בניגוד לטוטו ולהגרלות אחרות, בלוטו אין חשיבות לסדר הבחירה – אם ניחשנו 17, 19, 20, 13, 1, 4 ו-7 כמספר החזק, ואילו בהגרלה יצא 19, 13, 17, 4, 20, 1 ו-7, עדיין נזכה, למרות הסדר השונה. בנוסף, בלוטו אי אפשר לחזור פעמיים על אותו מספר, כלומר אם קיבלנו את המספר 2, הוא ייצא מההגרלה.

ועדיין אנחנו צריכים לנחש מי מהמספרים יזכה. לשם כך צריך לחשב את כל האפשרויות. הדרך לכך עוברת בחישוב. אבל אל דאגה – הוא הרבה פחות מסובך מכפי שהוא נראה אולי במבט ראשון.

ראשית, כמה אפשרויות יש למספר הראשון? 37. אחרי שהוצאנו מספר אחד מההגרלה, יש 36 אפרויות למספר השני, 35 לשלישי וכן הלאה, עד שאנחנו נשארים עם 32 אפשרויות למספר השישי והאחרון (לפני המספר החזק, שבו נטפל בסוף). כלומר סך כל האפשרויות הקיימות לבחירה של 6 מספרים בלי חזרות הוא 32*33*34*35*36*37 שהן יותר ממילארד וחצי אפשרויות, או אם נרצה לדייק 1,673,844,480 אפשרויות. 

בחישוב הזה קצת רימינו, כי הנחנו שהסדר כן חשוב. למשל, ״10 הוא המספר הראשון שיצא בהגרלה, ו- 20 הוא השני שיצא בהגרלה״ לעומת ״20 הוא המספר הראשון שיצא, ואחריו 10״ נספרו בחישוב שלנו כשתי אפשרויות שונות. אבל בטופס הלוטו בשני המקרים הללו מתקבל אותו הטופס! 

אז כדי לקחת את זה בחשבון, אנחנו צריכים גם להוריד את הסידורים הפנימיים כדי לדעת כמה אפשרויות יש. כלומר שאנחנו צריכים לחלק במספר הדרכים לסדר 6 מספרים. החישוב כאן מאוד דומה. יש לנו שש אפשרויות לבחירה הראשונה, חמש לבאה וכך הלאה. סך הכל 1*2*3*4*5*6 שהם 720 סידורים. אם כן, מספר הדרכים לבחור שישה מספרים מתוך 37 (בלי חשיבות לסדר, כדרוש) הוא 720 / 1,673,844,480, כלומר יש לנו בערך שני מיליון אפשרויות.

אבל רגע! עוד לא התחשבנו במספר החזק – צריך עוד להכפיל את המספר הזה בשבע האפשרויות של המספר החזק. כלומר יש לנו בדיוק 16,273,488 מיליון אפשרויות לבחור מהן, ורק אחת מהן תהיה הנכונה.

בואו נחשוב לרגע על הסיכוי הזה לעומת דברים אחרים שיכולים לקרות לנו בעולם. הסיכוי הזה נמוך מהסיכון  שכולנו נמות במהלך חיינו מפגיעת מטאוריט – אירוע שהסיכוי לו עומד בערך על 1 ל-1.6 מיליון. הסיכון להיהרג בתאונת דרכים ביום אקראי כבר קרוב יותר – בישראל נהרגו בשנת-2018 316 אנשים בשנה בתאונות דרכים, כלומר הסיכוי להיהרג בתאונת דרכים עמד על  1 ל28,481 לשנה. פרופורציות. קחו את זה בחשבון כשאתם עומדים לנסוע למלא טופס לוטו.

24 תגובות

 • חנות בוקספר -חיפה

  ליברמנש

  מה הסיכוי הסטטיסטי אם בחירת מספרים בלוטו הוא ר ק -ר ק 6 מתוך 29 בלבד?לא 37 כיום?

 • אנונימי

  29*28*27*26*25*24 חלקי 720

 • אבישי

  פרס שלישי - סיכויי זכייה

  שלום, אני מנסה לחשב את סיכויי הזכייה בפרס השני והשלישי בלוטו. התוצאה יוצאת לי שונה ממה שמוצג באתר מפעל הפייס. האם ניתן לפרסם את הדרך החישובית על מנת שאבין הייכן הטעות החישובית שלי?

 • שרון רוטמן

  סיקריט אופ אפריקה

  עזוב פרס שלישי, סע לסיקריט אופ אפריקה ברומניה - ז ה כ מ ו ל ז כ ו ת ב פ ר ס

 • אפרת מירי לובי דדון

  כיצד אוכל לזכות את בעלי?

  *** התגובה נמחקה עקב תוכן פרסומי ***

 • אנונימי

  הגרלת מספרים

  אוטומטי למי שרוצה https://www.calculators.co.il/calculator/lotto-number-generator.html

 • זמיר

  מתי הגרלת 40 מליון חייבת לחלוק ולזכות

  מי יודע אחרי כמה פעמים שמוגרלים 40 מליון ואין זוכה, הפרס חייב לזכות מישהו

 • אנונימי

  למה לא תיקנתם את הטעות שלכם? מוזר

  הסיכוי לזכות הוא 1 ל 16.2 מליון, אז למה אתם כותבים שיש 15 מליון אפשרויות? ועוד המגיב איציק ב 24.7.19 תיקן אתכם - אתם לא קוראים את התגובות לכתבות שלכם?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  הי תיקנו את המספר לסיכוי המדוייק. תודה

 • גיל

  סתם נקודה למחשבה...

  שאלה שאני ככה תוהה בה די הרבה.....
  האם הסיכוי שהמספרים שיצאו יהיו עוקבים כולם הוא סיכוי נמוך בהרבה או סיכוי שווה לכל רצף אחר שלא מקיים קשר שיטתי וקשר בין הספרות ?תודה.

 • א

  סיכוי שווה לכל רצף אחר

  יש בערך 32 אפשרויות שרצף כזה יצא בלוטו, (שזה בעצם הרצף 1 עד 6 ואז 2 עד 7 וכו')
  זה אחלה דרך כדי להוכיח לאנשים כמה זה מפגר לצפות לזכות, כי אם תגיד למישהו למלא מספרים רצופים כאלה הוא יגיד לך שאתה מפגר ושאין סיכוי שזה יזכה, ואז תסביר לו שזה בידיוק אותו סיכוי כמו המספרים הרנדומלים שהוא יבחר
  ההבדל הוא שבמספרים הרנדומלים לפחות הוא יתחלק עם פחות אנשים.

 • ג'ולי

  חזרה על שיעורי סטטיסטיקה

  הסיכוי לכל מספר הוא אותו סיכוי. לכן אין משמעות לרצף. הסיכוי שיצא 1 ואחריו 2 שווה לסיכוי שיצא 1 ואחריו 18. הסיכוי הוא מספר מתוך כלל המספרים, ולא משנה איזה מספר זה.

 • vadim

  סתם בור

  ועדיין ... כל שבועיים במומצע יש זוכה בפרס הראשון (גם תלוי במספר משתתפים)
  שמתי לב ברגע שהפרס גדל ,כך גם כמות האנשים ששולחת טופס גדלה , וכך
  גם יש יותר סיכוי לפרס ראשון באותו שבוע . אם תשימו לב , אז בהגרלות הראשון
  של 4 מליון (8 מליון בדאבל) נדיר שיש זוכים כי כמעט ולא שולחים טפסים למה מחכים
  שהםרס יגדל . בכל אופן בהחלט אפשר לזכות , וכלל שאתה משחק יותר , כך גם הסיכוי
  הסטטיסטי לזכיה במהלך השנים גדל .

 • ג'ולי

  אתה חלש בסטטיסטיקה

  ככל שאתה משחק יותר הסיכוי נשאר אותו דבר כי בכל שבוע יש לבחור מתוך 37 מספרים.

 • אנונימי

  ככל ששולחים יותר טורים באותו

  ככל ששולחים יותר טורים באותו שבוע הסיכוי גדל.
  מי ששולח מאות טורים מבזבז הרבה כסף אבל הסיכוי שלו לזכות גדל.

 • גולי

  שאלה

  היות ושישה מספרים יתמקמו על הטבלה, אזי מחייב לדעתי שהסיכוי לכל ספרה יעמוד על 1:32, ולכן התוצאה תהיה גבוהה הרבה יותר, 32 בחזקת 6 כפול 7, נראה לי כסיכוי דמיוני. איפה טעיתי?

 • עמי כהן

  מצטער על הבורות, קודם כל לא

  מצטער על הבורות, קודם כל לא הבנתי את החישוב. למרות שהוא נכתב בשפה קלה אבל עדיין לא הבנתי את החישוב עצמו. למה החישוב הוא לא 37*36*35*34*33*32 (מספר האפשרויות הפנויות בשש המקומות) כפול 7 (המספר הנוסף). אפשר תשובה לשתי השאלות. תודה מראש.

 • איציק

  תשובה

  שלום עמי, אני אפשט לך את החישוב: מס' האפשרויות לבחור 6 מספרים מתוך 37, כאשר יש חשיבות לסדר המספרים שנבחר וללא החזרה של המספרים שכבר נבחרו, הן כפי שרשמת: 37*36*35*34*33*32, כלומר, אם היינו רוצים לבחור 6 מספרים בלוטו, כשיש חשיבות לסדר, כלומר, שיש הבדל למשל, בין האפשרות: 2,32,5,8,19,26 לבין האפשרות: 26,5,19,32,8,2 בגלל שסדר הבחירה של המספרים חשוב לנו, אז מס' האפשרויות במקרה זה הוא : 37*36*35*34*33*32 = 1,673,844,480 אפשרויות.
  מכיוון כשמחשבים סיכוי לזכות בלוטו, אין חשיבות לסדר בו המספרים יצאו (העיקר שיצאו אותם 6 מספרים), אזי יש לחלק את המספר הנ"ל במספר האפשרויות שחוזרות על עצמן.
  כמה פעמים כל רצף של 6 מספרים יכול לחזור על עצמו? או במילים אחרות, בכמה אפשרויות הוא יכול לצאת בצורה שונה? מס' האפשרויות הזה שקול למעשה למס' האפשרויות לסדר 6 מספרים שונים בשורה, כלומר, !6 שהוא שווה ערך ל-720 אפשרויות. כלומר, מס' האפשרויות לזכות בלוטו שווה
  ל- !6 / 37*36*35*34*33*32 (כלומר, מס' האפשרויות לזכות בלוטו הוא מכפלת האפשרויות להוצאת 6 מספרים ללא החזרה כשאין חשיבות לסדר הוצאת המספרים (ואז מחלקים ב- 6 עצרת כי יש 720 אפשרויות ש-6 המספרים חוזרים על עצמם, כלומר כי כל רצף של 6 מספרים שנבחר חוזר על עצמו ב- 720 אפשרויות שונות של סדר). את המכפלה 32*33*34*35*36*37 ניתן גם לרשום בצורה:
  !31/ !37 וכאמור במכפלה ב- 6! כדי לבטל את האפשרויות הסדורות כי אין להן חשיבות נרשום:
  (!6 * !31) \ !37 = 2,324,784 אפשרויות לזכיה בלוטו.
  וזה מקרה פרטי למעשה של בחירת K אפשרויות (במקרה הזה - 6) מתוך n אפשרויות (במקרה הזה - 37)
  כאשר אין חשיבות לסדר וללא החזרה, וניתן לרשום אותה בצורה: (n-k)! k!\!יn (ונקראת n על k)
  או בצורה מקוצרת: (n k)
  ומכיוון שיש 7 אפשרויות לבחירת המספר החזק, אזי הסיכוי לזכות בלוטו עם המספר החזק הוא:
  2,324,784 * 7 = 16,273,488 אפשרויות (כשהסיכוי למות בתאונת דרכים הרבה יותר גדול).

 • אנונימי

  כל הכבוד על התשובה!

  מפורטת ורהוטה

 • יונתן

  מה הנוסחה לחישוב זכייה בפרס

  מה הנוסחה לחישוב זכייה בפרס השני בלוטו ?

 • אנונימי

  תחליף כל מה שעושים שם עם 6 ב5

 • אריה

  סיכויי זכיה בלוטו

  האם אפשר לחשב מה הסיכוי אחרי צימצום אפשרויות לא הגיוניות כמו רצף גדול מידי של מספרים שעלו בגורל.
  ועוד אפשרויות צנמצום

 • איציק

  זאת תורה שלמה שאותה בטח שחזרה

  זאת תורה שלמה שאותה בטח שחזרה הדוקטור לסטטיסטיקה :) אבל זה אפשרי, הרבה עבודה שחורה
  ואלמינציות. אפשר גם עם תוכנה, זה יותר קל. אמנם לסטטיסטיקה אין זכרון אבל אפשר "לפסול" הרבה אפשרויות סדורות ולקחת את ההימור שהן לא יצאו מכיוון שהן כמעט אף פעם לא יוצאות.
  ניתן גם לחשב להכליל את כל ה-37 מספרים ב-2-3 טפסים בצורה כזו כך שנזכה בוודאות לפחות בפרס הקטן של בחירת 3 מספרים שיצאו בהגרלה.

 • נטע רוזנטל

  סטטיסטיקה ומספרים

  כיוון שהמספרים אינם תלויים אלה באלה, כלומר שאם מספר יצא בעבר זה לא משפיע על סיכוייו הנוכחיים לצאת, אז אין דרך לצמצם זאת בצורה זו.
  יחד עם זאת, לא ברור לחלוטין, לפחות בארצות הברית, שהאקראי הוא מושלם, וכבר הייתה דוקטורית לסטטיסטיקה שזכתה ארבע פעמים ברציפות בפרס של הלוטו (תוכל לקרוא עוד על זה ב-www.businessinsider.com/4-time-lottery-winner-not-exactly-lucky-2011-8?r... למשל), אז אולי משתלם לעשות דוקטורט בסטטיסטיקה ;)