עשב תיבול אלוהי או ירק שטני בטעם סבון? הכול טמון בגֵנים שלנו. אתם בעד התבלין הירקרק או נגדו? הצביעו והשפיעו!

השאלה הפשוטה "מה דעתך על כוסברה?" עוררה אין ספור ויכוחים וקרבות עקובים ממיץ ירוק. רבים אוהבים את הטעם הרענן של התבלין, אחרים לא מצליחים להבין איך אפשר להכניס לפה דבר כזה, וטוענים בתוקף שלכוסברה יש טעם של סבון.

והם צודקים.

כלומר, כשהם אוכלים כוסברה הם באמת חשים טעם של סבון. אבל גם נכון שאוהבי הכוסברה – או בשמו העברי "גד השדה" – לא מרגישים שום סבוניוּת בתבלין האהוב עליהם. איך זה יכול להיות? הכול תלוי בגֵנים.

זמן רב חשדו חוקרים שהשנאה לכוסברה היא תורשתית, שכן באוכלוסיות שונות יש אחוזים שונים מאוד של מתעבי כוסברה. בעוד שבמזרח אסיה הם כחמישית מהאוכלוסייה, במזרח התיכון ובאמריקה הלטינית רק 7-3 אחוזים מתלוננים על טעם של סבון. מחקר על תאומים הראה כי תאומים זהים, בעלי אותו מטען גנטי, מסכימים על טעם הכוסברה יותר מתאומים לא זהים, שרק כחצי מה-DNA שלהם זהה.

שאלה של טעם

בשנים האחרונות התפרסמו כמה מחקרים שמצאו וריאציות גנטיות, כלומר גרסאות שונות של גֵנים, אצל אנשים שחשים טעם של סבון כשהם אוכלים כוסברה. אחת הווריאציות העיקריות קשורה לגֵן בשם OR6A2 שמשפיע על חוש הריח – וכמובן ממלא תפקיד חשוב גם בחישת טעם. מי שירש מהוריו שני עותקים של הווריאציה הזאת לא בהכרח ישנא כוסברה, כי זה תלוי גם בגֵנים נוספים, אך יש סיכוי גדול יותר שיתעב את התבלין.

אחת הבעיות במחקרים היא שיש אנשים שאינם חשים טעם של סבון כשהם אוכלים כוסברה, אבל בכל זאת שונאים את הטעם. נצטרך כנראה למצוא מבחן אובייקטיבי יותר לחישת הטעם של התבלין מאשר השאלה "האם את/ה אוהב/ת כוסברה?" לפני שנוכל לדעת בוודאות אילו גֵנים משפיעים על התכונה הזאת. וגם אז לא נקבל תשובה פשוטה וברורה של גֵן אחד, או אפילו שלושה, שקובעים בצורה חד משמעית את העדפותינו: כמו בתכונות רבות אחרות, אהבת כוסברה או התיעוב שלה, מושפעים מגֵנים רבים ומגוונים.

 

15 תגובות

 • רון

  בעיה לוגית בסקר

  כמובן שהסקר הוא הומוריסטי, חביב, ולא ישפיע דרמטית על חיינו לכאן או לכאן, איך לעניות דעתי קיימת בו בעיה לוגית, כיוון שמראש מי שנכנס לכתבה הוא בסבירות טובה בעל חיבה לכוסברה ולכן התעניין בכתבה שעוסקת בה - ועל כן התוצאות המובהקות. אני בצד של אוהבי הכוסברה דרך אגב :)

 • אנונימית

  מתעבת מלפפונים

  טעם הכוסברה מזעזע בעייני, לא מתקרבת. אבל יש לי תחושת גועל אפילו עוד יותר גדולה ממלפפונים. הריח עושה לי בחילה, וגם אם חתכו לי את הסלט על קרש שלפני כן חתכו עליו מלפפון - אני ארגיש את הטעם ולא אוכל לאכול את הסלט. מעניין אם גם זה גנטי, ועוד יותר מעניין אותי אם יש עוד אנשים כמוני, כי מעולם לא פגשתי...

 • קובי

  כוסברה זה כמו דיקסי-דומינוס של הנדל.

  או שאתה אוהב את זה, או שלא.

 • איש גורדון

  גנים לא משתנים

  מאחר שבמשך עשרות שנים סלדתי ותיעבתי את הצמח, ריחו וטעמו, ומתישהו בעשרים השנים האחרונות למדתי ליהנות מצמח הכוסברה ולשלב אותו במטבח שלי, התיאוריה שהצגתם בכתבה מופרך

 • מרים

  כוסברה זה טעים!

  כוסברה= יאמייי

 • זאב יקותיאל

  הגדרת סוחרי ירק

  סוחרי הירק מגדירים פטרוזליה כמחוספס וגברי ואילו כוסברה/גוזברה כעדין ונשי

 • זאב יקותיאל

  אחי היקר דרור כתב את הבלדה ..

  הבלדה לאוהבים כוסברה ו בַּאתֵנְגַ׳אן. במזווה אצל חביב מ" מפגש הסביח "ברמת גן, נפגשו השנים הגברת כוסברה עדינה ותמה . עם אדון חציל מלא הורמון וממש " בענין " היה זה ליל טו" באב חג האהבה ערב רומנטי. עלמה נחשקת .צעיר רומנטי. ירח מלא עלה במרום .הלילה ירד. לחש הרומנטי באוזני הנחשקת : "לא טוב היותנו בדד" את ירוקה ואני שחור. כאן במזווה ניתן לתשוקתנו פרץ דרור. לא גזע לא צבע יפרידו ביננו. נסיר כל מכשול במימוש אהבתנו. כל כולי אתמסר לך יפתי חמדתי. לו אהבתני כוסברתי חיי לך ומותי אמרה הגברת בקול מאנפף:" ראשית נכיר, בטרם את כסותי אתיר. את תומתי שאשחרר לא אוכל להחזיר. כולם קוראים לי כוסברה . נשארתי עם שם אסלי. הגם שביקשו להצמיד לי שם עברי סטייל חנה בבלי. חשבו לקרוא לי "גד - השדה " עיוות זהותי המגדרית. אך את שמי הנחשק לא תמחק אפילו האקדמיה -לעברית. אתה יקירי . את שמך המקורי בַּאתֵנְגַ׳אן.שם מלא משמעות וצליל. מחקו מבלי לבקש רשותך. רוקנו מילה ממשקלה . הותירו שם קליל." אל נשמתי שלחת חץ מקשת הקופידון. נהלך בצנעה .צעד צעד שמא נמעד במדרון. "את כוסברה אהובתי כשראיתיך לראשונה ניתק ליבי. יש שקוראים לי" חציל זעלוק" מרוקני. או חציל רומני, ויש שיעדיפו שם אתני עם חילבה בטעם תימני. למענך תמיד אשאר " בַּאתֵנְגַ׳אן " אוהבך הסוער ממרכז הסביח ברמת גן. קרבי אלי צמוד נממש אהבתנו. כדאי לך עלמתי כדאי. הלילה זה הלילה. נחגוג עד בלי די . כל כולי מתמסר לך יפתי חמדתי לו אהבתני כוסברתי חיי לך ומותי. " יקירי ג'ון תשוקתי בוערת ליבי אליך. אולם עם דקות גיזרתי לא אוכל להשביע תאווותיך. על כן מוטב עכשיו נגיעה נשמור. את אהבתנו האפלטונית לעד ננצור. ומבטך העוגב ייסוב לאחור. את פני הסמוקות לא תראה. בטרם יעלה האור." אל נשמתי שלחת חץ מקשת הקופידון. נהלך בצנעה צעד צעד שמא נמעד במדרון. אהובתי, כוסברה , "כפרה " בלשון העם. תשוקתי אליך לא תפוג לעולם. ג'וזפין ונפוליאון .אניטה וחואן רומיאו וג'ולייט שם נרדף לאוהבים בפריז. ורונה ועד צפון טיבט. אהבתנו הסוערת תעפיל על כולם. ניחקק כסמל של אוהבים בכל העולם. כל כולי מתמסר לך יפתי חמדתי לו אהבתני כוסברתי חיי לך ומותי " לא לוקה אני באהבה נרקיסיסטית רוצה לומר כן ואומרת לא כמו ארטיסטית. את צפונות ליבי אפתח ותכלס . אתוודה : אותי כל גופך מרגש. אך רק בעולם הבא שם עוד נפגש תוכל גם אהבתנו להתממש." אל תוכי שלחת חץ מקשת הקופידון נהלך בצנעה צעד צעד שמא נמעד במדרון באמצע הקיץ . לא צפוי. בוקר סוער וקודר .שמים זרועי עננים מאיימים. ממטרים עזים. תפאורה של סוף העולם. נגמרו הימים. נכנס חביב ממפגש הסביח אל המטבח "יאללה לעבודה" הוציא סיר עמוק .. קרש חיתוך וסכין ארוכה וחדה. לקח מהמזווה את החציל .פרס את ליבו בדרכו לטיגון. את הכוסברה חתך דק דק קצוץ קצוץ הניח לצינון. על מצע חומוס - טחינה בתוספת חריף ועמבה וקול צהלולים הוכנסו לפיתה זוג האהובים האוויר התמלא ריח חם עם ניחוח רענן במפגש אצל חביב בלב רמת גן. חביב לאשתו בערב סיפר. אפילו נשבע : " קול שמחת הוללים שמעתי בוקע מהפיתה " והיא במבט מלטף לוחשת לו: " עלי ודאי הרהרת . או שמא רק הזייתה. וחביב מדברי המשורר איתמר בן - אבי לחש. עיניו עצומות ליבו נרגש. אני אוהב אותך כל כך
  אני נושק אותך כל כך
  לו אהבתיני אישתי
  חיי לך ומותי דרורי יקותיאלי drori yekutiely trip-l-w תעופה ותיירות בהתאמה אישית.
  מומחה לנסיעות
  נייד:- 0544-7741-41

 • גד

  זרע גד לבן

  גם בתנך השימוש בצמח היה בזרע שלו ולא בעלים, כנראה שכבר אז הבינו שיש אנשים שלא אוהבים את זה..

 • כהן אורנה

  הכי טעים בעולם!

  הכי טעים בעולם!
  אנחנו הפרסים אוכלים אותו במקום סלט ( לידו צנון ובצל ירוק)
  ומתענגים.
  טוב לתוספת במאכלים רבים.
  ובריא למערכת העיקול.
  בקיצור: כוסברה = 100% אהבה

 • אנונימי

  איכס כוסברה זה מגעיל!

 • נגרי

  הבעיה היא יותר הארומה מאשר

  הבעיה היא יותר הארומה מאשר הטעם. התחושה היא בחלל הפה ובאף, לא בלשון

 • תרצה

  זה סתם מגעיל! אף פעם לא אכלתי

  זה סתם מגעיל! אף פעם לא אכלתי סבון, אז לא יודעת מה הטעם שלו ... אפילו הריח מגעיל אותי

 • אנונימי

  טעם יכול להשתנות, פעם לא אהבתי, היום אוהב

 • א

  כוסברה

  אפילו הריח עושה לי בחילה. לא יכולה להתקרב לזה.

 • 99

  תשובות קצת קיצוניות

  מה עם אופציה כמו "סבבה לשים ממנה קצת בתבשיל לא יותר מדי כמו כל עשב תיבול"
  זה לא חייב להיות אהבה גדולה או תיעוב