המשחק הזה הוא הרחבה של הגרסה הקלאסית של "מגדלי האנוי". המשחק מורכב מבסיס, שלושה מוטות וכמה דיסקיות שאותן משחילים על פי גודלן על מוט המוצא. ההרחבה הזו מוסיפה למשחק אלמנט מורכבות נוסף שבו כיוון הדיסקיות מדמה קטבים מגנטיים. המורכבות הזו מספקת כמה מסלולי פתרון ומוסיפה אתגר למשחק. כדי לשחק במשחק לחצו על הקישור.

http://ds.weizmann.ac.il/davidson_online/mtoh/MTOH.html
המשחק הומצא על ידי ד"ר אורי לוי ותוכנת בידי אמיר ניסים וסת' וייס.
For an english version of the game click on
this link or on the picture and then on the American flag

מטרת המשחק היא להעביר את כל הדיסקיות, בזו אחר זו, ממוט המוצא אל אחד המוטות הפנויים. בגרסה המגנטית של המשחק לכל דיסקית יש שני צבעים אדום למעלה וכחול למטה. הרמת דיסקית גורמת לה להתהפך, כך שצבעה העליון וצבעה התחתון מתחלפים.

כאשר מנתחים מתמטית את מגדלי האנוי המגנטי מתברר שמספר המסעים שעושה כל דיסקה, וכן מספר המסעים הכולל, קשורים באופן הדוק לספירה על פי בסיס 3. בשונה מהמגדל הקלאסי, למגדל המגנטי יש יותר מפתרון "צועד קדימה" אחד. למשל עבור חמש דיסקיות אפשר לפתור את המשחק ב-121 מסעים, ב-85 מסעים ואפילו ב-83 מסעים. מבחינה לימודית, הניתוח המספרי של מגדל האנוי המגנטי מעלה נושאים כמו בסיסים, טורים ורקורסיה.

למידע נוסף על המשחק "מגדלי האנוי".

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות