יישומון אינטרקטיבי הממחיש כיצד תהליכי הברירה הטבעית השפיעו על אוכלוסיית העשים ביערות אנגליה בימים האפרוריים והמפוחמים של המהפכה התעשייתית

"המודד המפולפל" הוא זן של עש שמסווה את עצמו באמצעות תבנית אפורה מנוקדת שמופיעה על כנפיו ומשתלבת היטב במרקם הקליפה של העץ. ב-1848 גילה לראשונה חוקר אנגלי בשם אדלסטון פרטים שחורים של אותו עש באזור מנצ'סטר. בתוך כחמישים שנה אוכלוסיית העש השחור התפשטה עד ש-98 אחוז מהעשים באזור היו שחורים ואילו המודד המפולפל האפור נעלם כמעט לחלוטין.

באותה תקופה הייתה אנגליה בעיצומה של המהפכה התעשייתית, ותוצרי הבערה של הפחם במפעלים גרמו זיהום אוויר כבד שפגע בפטריות שגדלו עד אז על העצים ושיוו להם גוון אפרפר. כתוצאה מכך, ובהשפעת הפיח שפלטו המפעלים, גזעי העצים הפכו כהים יותר, ואפילו שחורים. מוטציה שאירעה אצל חלק מעשי המודד המפולפל גרמה לצאצאיהם להיות שחורים, צבע שהקל עליהם להסתוות בסביבה החדשה ולהתחמק מציפורים וטורפים אחרים.

ביישומון שלפנינו תוכלו לראות איך השפיעה המוטציה על אוכלוסיית העש ביערות אנגליה. להפעלת היישומון לחצו על התמונה למטה, או בלחיצה על הקישור.


היישומון תוכנת בהשראת Mr. Tevis

בחרו באחת משתי אפשרויות – גזע בהיר (שמאלי) או גזע כהה (ימני). הגזע הבהיר מדמה את המצב שקדם למהפכה התעשייתית והגזע הכהה מדמה את המצב בעיצומה של המהפכה התעשייתית.

היישומון פועל מנקודת מבטה של ציפור ביער. עליכם לטרוף כמה שיותר עשים בעשרים שניות שמוקצבת לכם, על ידי הצבעה עליהם עם העכבר ולחיצה על הכפתור השמאלי. את היישומון תתחילו עם 50 אחוז עשים בהירים ו-50 אחוז עשים כהים. בתום המשחקון תגלו מה שיעור העשים הבהירים ששרדו לעומת שיעור העשים הכהים ששרדו (שימו לב – אחוז, לא כמות). שחקו בשני המצבים – גזע בהיר וכהה – ונסו לראות אם יש הבדל בתוצאות וממה הוא נובע.
 

תגובה אחת

 • קובי

  האבולוציה צריכה את בורא עולם

  בניגוד לעמדה הרווחת, האבולוציה לא רק שהיא אינה סותרת את קיומו של בורא עולם, ההפך הוא הנכון, היא צריכה אותו.
  צ'רלס דרווין סבר במהלך חייו וגם כתב באוטוביוגרפיה שלו: "ראיה לקיומו של בורא עולם מגיעה מהקושי הרב, או אף חוסר האפשרות להסביר שהעולם העצום והנפלא הזה, כולל האדם עם יכולתו לראות הרחק אחורה והרבה קדימה לעבר העתיד, נוצר כתוצאה ממקריות ..."
  והיום כ – 150 שנה אחרי דרווין, ידוע דבר שלא היה ידוע בזמנו של דרווין:
  היום ידוע שחלבונים מיוצרים על פי מידע שנמצא ב – DNA ולא יכולים להיווצר בלעדיו, ו - DNA לא יכול להיווצר בלי חלבון – יש כאן שאלה של ביצה ותרנגולת ...
  אז איך האבולוציה הייתה יכולה להתרחש בלי בורא עולם שיעניק לה את התא הראשון?
  התפתחות הציפור:
  לפי האבולוציה היה צריך להיות לפני מיליוני שנים יצור בעל 4 רגליים שאט אט בתהליך של מיליוני שנים התפתחו 2 מרגליו לכנפיים. בינתיים, בכל הזמן הזה, הוא לא יכול לרוץ ולא יכול לעוף. (אפשר לרוץ על משהו שהוא חצי רגל וחצי כנף?) איך אותו בעל חיים היה יכולה לשרוד בין כל הטורפים מיליוני שנים ללא השגחה?
  מילא אם זה היה יום או שבוע, אבל מיליוני שנים?? בלי יכולת לברוח מטורפים ...
  כך שאפשר לראות שהיחס בין בורא עולם לאבולוציה זה לא יחס של סתירה. האבולוציה צריכה את בורא עולם;
  היא צריכה שהוא יביא לה את התא הראשון, היא צריכה שישמור על היצורים שמתפתחים לציפורים ...
  האבולוציה לא סותרת את קיומו של בורא עולם, להפך ... היא זקוקה לו.