לכל תגובה כימית יש קצב מעבר שבו מגיבים הופכים לתוצרים. הקצב מושפע מפרמטרים כמו טמפרטורה, לחץ ונפח. ביישומון שלפנינו נלמד על קצבי תגובות, שיווי משקל, אנרגיית השפעול ועוד. לצפייה ביישומון לחצו על התמונה ופתחו את הקובץ המקושר (יישומון ג'אווה).


היישומון הופק במסגרת פרויקט PhET של אוניברסיטת קולורדו
להורדת היישומון ולהרצתו על המחשב 
לחצו כאן
אם אינכם מצליחים להעלות את היישומון, התקינו את תוכנת
Javaweb. לחצו כאן והתקינו לפי ההוראות.

לפני שנתחיל לשחק ביישומון, אני ממליץ לכם לצפות בסרטונים: שיווי משקל כימי, הקשר הכימי, זירוז תגובות כימיות ומה גורם לתגובות כימיות להתרחש? כמו כן אני ממליץ לכם לצפות במצגות "כוח הכימיה" העוסקות בקשר הכימי ובקינטיקה ותרמודינמיקה ובמצגת אנרגיה.

כעת בואו נדון בכמה מושגי יסוד:

תגובה כימית: מפגש בין שתי מולקולות שגורם ליצירת מולקולה שלישית על ידי יצירה או שבירה של קשרים כימיים במולקולות.

שיווי משקל כימי: מצב שבו קצבי התגובה קדימה ואחורה קבועים, כך שריכוז התוצרים והמגיבים אינו משתנה לאורך זמן כל עוד התנאים לא משתנים. שיווי המשקל הזה מתואר על ידי משוואת לה-שטלייה.

אנרגיית שפעול: נקראת גם אנרגיית אקטיבציה. האנרגיה המינימלית הדרושה ליצירת תוצרים מהמגיבים.

מחסום אנרגטי: מצב שבו תגובה כימית אינה מתרחשת באופן ספונטני בתנאים התחלתיים מסוימים משום שאין במערכת מספיק אנרגיה.

כעת בואו נתחיל לשחק. היישומון מחולק לשלושה חלקים, שהראשון מביניהם עוסק בהתנגשות יחידה, כלומר שתי מולקולות שמתנגשות זו בזו במרחב ונוצרת ביניהן תגובה כימית. פיתחו בו את תצוגת האנרגיה ותצוגת ההפרדה. בחלון השמאלי מופיעה מולקולה ומתחתיה מעין מזרק. כשנמתח את המזרק ונשחרר אותו תיפלט ממנו מולקולה שתפגע במולקולה הראשונה. נסו לשחרר את המולקולה בעוצמות שונות (משיכה ארוכה או קצרה בבוכנה). מה קורה למולקולות? שימו לב מה קורה בתצוגת האנרגיה כשאתם מושכים את הבוכנה.

כעת נסו למצוא את הנקודה שאליה צריך למשוך את הבוכנה כדי ליצור תגובה. שימו לב שהקו הירוק מייצג את האנרגיה במערכת ושהגבעה מייצגת את המחסום האנרגטי.

עכשיו נסו למשוך את הבוכנה חלש מדי ואז העלו את הטמפרטורה. מה קורה? מדוע לדעתכם? מה קורה כשמחליפים את המולקולה המוזנקת (מצד שמאל)? מדוע לדעתכם?

שנו את התגובה (בצד ימין) ושימו לב שתצוגות האנרגיה שונות. נסו לראות אם המסקנות שאליהן הגעתם בחלק הקודם מתקיימות גם בתגובות אחרות. נסו גם לירות את המולקולה בזוויות ובעוצמות שונות וצפו במתרחש.

ראינו עד כה את הקשר בין האנרגיה שבמערכת, המחסום האנרגטי ויצירת תגובה כימית והסתכלנו על מערכת עם שתי מולקולות. בחלק השני ניכנס למערכת עם מולקלות רבות ונראה איך המצב הזה משפיע על התגובה.

תחילה בחרו באפשרויות "טבלה עמודות" (צד ימין) ובתצוגת אנרגיה (אם היא איננה פתוחה כבר). כעת התחילו להכניס למערכת מולקולות של שני המגיבים. אם האנרגיה הכללית אינה גבוהה מספיק (הקו הירוק בגרף) תעלו את הטמפרטורה בתא באמצעות שינוי הטמפרטורה ההתחלתית או הטמפרטורה בתא . שימו לב שבניגוד לחלק הקודם, התנועה כאן איננה ישרה אלא זוויתית ולכן לא כל התנגשות גורמת ליצירת תגובה כימית. (מדוע?)

כעת, כאשר נוצרות תגובות כימיות, שימו לב לגרף העמודות מימין. ראו שתוצרים נוצרים אך גם נעלמים. מדוע זה קורה לדעתכם? אפסו את המערכת, החדירו תוצרים לתא והעלו את הטמפרטורה. מה קורה עכשיו? מדוע לדעתכם? איך המחסום האנרגטי בא כאן לידי ביטוי? גם כאן נסו לשחק עם תגובות אחרות וראו איך משפיע כל שינוי במחסום האנרטי.

החלק השלישי דומה מאוד לשני, פרט לזה שהפעם יש לכם שליטה גם על כמות המולקולות שנמצאת בתא, דבר שמאפשר לכם לראות איך נוצר שיווי משקל בתגובה.

סמנו את האפשרויות "טבלה קו" ותצוגת אנרגיה (אם היא איננה פתוחה כבר). נסו לשחק בכמויות ובתגובות וראו כמה זמן דרוש לתגובה כדי להגיע לשיווי משקל (אין כמעט שינוי בכמות התוצרים והמגיבים לאורך זמן). שימו לב בתצוגה הקווית שכאשר יש שני מגיבים עם אותה כמות של מולקולות, הקווים שלהם מתמזגים ונדמה כאילו יש רק קו אחד. אפשר לפתור את הבעיה על ידי הכנסה לא סימטרית של מולקולות, כך שתמיד יהיו עודפי מגיבים ותוצרים.

אחרי שהגעתם לשיווי משקל, האם שינוי הטמפרטורה משפיע על שיווי המשקל? איך? האם הוספת מגיבים או תוצרים משפיעה על שיווי המשקל? איך? מדוע לדעתכם?

ביישומון הזה שיחקנו קצת עם תגובות כימיות בסיסיות ולמדנו בעזרתן על היווצרות שיווי משקל ועל אנרגיית שפעול וקצבי תגובה. אתם מוזמנים לשאול שאלות ולכתוב תגובות על תוצאות מעניינות שקיבלתם, ואיך אתם מפרשים אותן.

שאלה לדיון מדעי: כאשר אנחנו מריצים תגובה לאורך זמן אנו רואים שאף על פי שהמערכת נמצאת לכאורה בשיווי משקל, עדיין יש שינויים קלים בתוצרים ובמגיבים. מדוע?

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

6 תגובות

 • כלחגע

  dlogf

  אחי היקר הנה אתה בן שלוש עשורים, ואני מאמין שניצלת טוב טוב את החיים.
  אני מאחל לך רק בריאות אושר ופרנסה, ובע״ה תזכה רק להצלחה.
  שכל הטוב שבעולם יהיה רק בסביבה שלך, ותדע שאני הכי מעריך ומעריץ אותך.
  הרבה דברים עברנו בכיף ביחד,
  שמחים, עצובים, ומרגשים, ותמיד עשינו את זה הכי טוב כאחד.
  שיהיה לך אלוואי עוד 90 שנה של שמחה ואהבה, ואל תשכח אותנו המשפחה.
  אני המעריץ מספר אחד שלך,
  אני מקווה ויודע שאתה תעביר את השנים שלך עם המון אנשים סביבך,
  אנשים שאוהבים ומכבדים אותך כמו שאתה.
  כי אתה זה אתה, אני זה אני ,והוא זה הוא,
  אבל אתה אחד ויחיד אחי הבכור
  שאני וכולם מסתכלים אוהבים אותו כמו שהוא .(((.כי הוא המורדי שלנו...)))
  אולי לפעמים אנחנו רבים, אבל תאמין לי זה קורה אצל כל אחים שבאמת אוהבים.
  אני יודע שזה ארוך ומתיש אבל זה מה שלפחות אני מרגיש......
  על אדם מושלם כמוך אני יכול לכתוב עוד הרבה דברים,, ואפילו למלא ספרים על גבי ספרים....
  כי יש כל כך הרבה מה לומר לך על כל השנים הנפלאות שנתת לי,
  ועוד לחשוב שזה היה שנים שהגדשת רק בשבילי...
  אז הנה יש לי הזדמנות להגיד לך תודה על זה שגידלת אותי בזרועות שלך בנתינה...
  אני באמת מאחל לך את כל הדברים שאנשים אפילו לא חולמים עליהם, אפילו בחלומות הכי מושלמים שלהם,
  שיהיה לך רק טוב בחיים,
  תנצל אותם כי הם מזה קצרים.
  אם אתה צריך משהו בעתיד,
  אל תתביש לבקש,אני יהיה שם תמיד.
  גם בכעס, גם בכאב וגם בעצבים
  אני לא יעזוב אותך בחיים...!!!
  זה כבר ניהיה ארוך מדי...
  אני מקווה שאתה לא משתעמם מהברכה שלי, כי אלה מילים שיוצאות ישר מליבי
  אני יכול להמשיך עוד שעה אבל נתפס לי כבר האצבע
  אז מזל טוב עד 120 שנה של הרבה צחוקים אהבה פרנסה והכי חשוב משפחה
  אני מעריך,מעריץ ואוהב אותך
  רקקקק אותךךךךךךך

 • שני

  ניסוי באנרגיית שיפעול

  שלום,
  ברצוני לשאול לגבי ניסוי בנושא אנרגיית שיפעול:
  שופכים אלכוהול על מטלית ומציתים אותה באש. המטלית לא נשרפת.
  ההסבר: האנרגיה הנפלטת בשריפת האלכוהול נמוכה מאנרגיית השיפעול הנדרשת לשריפת המטלית.
  שאלתי היא: לאחר שכל האלכוהול ישרף, האם גם המטלית תישרף? ואם כן- מהיכן תושג אז אנרגית השיפעול הדרושה?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  תשובה

  אם תשתמשי באלכוהול טהור (ללא מים) המטלית תישרף. הסיבה שהיא לא נשרפת כל-עוד היא ספוגה באלכוהול זה לא בגלל שהאנרגיה שנפלטת בשרפת האלכוהול נמוכה מאנרגיית השפעול של שריפת המטלית - כהוכחה לכך, אפשר לקחת מטלית יבשה ולהניח אותה מעל האלכוהול הבוער - והיא תדלק מייד.
  הסיבה המדוייקת לאי-בעירת המטלית היא שכל-עוד היא ספוגה באלכוהול היא לא יכולה להגיע לטמפ' מספקת כדי להתלקח. האלכוהול הנוזלי פשוט שומר עליה קרה אלכוהול נוזלי רותח ב-78 מעלות, כלומר כל עוד יש אלכוהול טמפ' המטלית לא תעלה על טמפ' זו, שלא מספיקה כדי להוציא לפועל את תגובת שריפת המטלית. ברגע שהאלכוהול יכלה, תוכל טמפ' המטלית לעלות סוף-סוף והמטלית תוכל להתלקח.
  אם משתמשים באלכוהול לא-טהור (עם מים) אזי המטלית לא תתלקח, כי כשיתכלה האלכוהול היא תישאר ספוגה במים שנשארו.
  ד"ר אבי סאייג

 • שני

  שאלת הבהרה לגבי התשובה בנושא ניסוי שריפת המטלית

  תודה רבה על תשובתך. אם אני מבינה נכון, האלכוהול (ואח"כ המים) משמשים כעין מבודד תרמי ולא מאפשרים לחום לעבור למטלית? האם נכון יהיה לאמר שבלי קשר לעניין האנרגיה, המטלית לא היתה נשרפת כי הם גם חוסמים את מעבר החמצן אליה?
  תודה רבה, אתה עוזר לי מאוד

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  בערך

  הם לא ממש מבודד תרמי - הם מוליכים חום, פשוט לא נותנים לטמפ' לעלות מעל ערך מסויים. הם למעשה פועלים כמקררים. (מבודד זה חומר שלא נותן לחום להיות מולך דרכו בצורה טובה, כמו למשל ידית פלסטיק של סיר שיכולה להיות חמה מאוד בקצה אחד, וקרה בקצה השני). נכון שבנוסף לכך / בלי קשר לכך הם מונעים במידה רבה אפשרות גישה של חמצן למטלית - אבל קשה לי לקבוע איזה גורם משפיע יותר. מים מכבים אש גם בגלל שהם מקררים אותה וגם בגלל שהם מפריעים לגישה של חמצן לחומר הבוער.

 • שני