רובוטים קלי תנועה, כמו "צ'יטה" המוצג כאן, יסייעו לצבא לחצות שטחים סלעיים שאינם עבירים לכלי רכב גלגליים

מאז החלו המבצעים הצבאיים האמריקניים באפגניסטן ובעירק לפני כעשר שנים, הצבא האמריקני מסתמך יותר ויותר על רובוטים. מזל"טים ורובוטים לסילוק פצצות תוכננו כדי להגן על היחידות הלוחמות ולהרחיקן מסכנה. כעת מעוניין משרד ההגנה האמריקני ברובוטים ערמומיים ומהירים יותר שיוכלו לסייע במגוון רחב יותר של משימות.
הרובוט "צ'יטה", המוצג בעמודים אלה, הוא אחד הסוגים החדשים המצויים בפיתוח. צי'טות אמיתיות, המסוגלות לרוץ מרחקים קצרים במהירות של עד 120 קמ"ש, הן האצניות המהירות ביותר בטבע. הרובוט, המיוצר בידי חברת בוסטון דיינמיקס מוולטהאם שבמסצ'וסטס, מגיע למהירות של כמעט 30 קמ"ש, והוא הרובוט מהיר הרגליים ביותר.

תמונת רובוט ארבע רגלי, דמוי צ'יטה, רץ על הליכון. קרדיט: לארי גרינמאייר | Scientific American.

קרדיט: לארי גרינמאייר


בשדות הקרב העתידיים יוכל החתול-בוט הזה לשמש כסייר-תצפיתן שינוע בשטחים שיהיו קשים מדי לתנועתם של רובוטים על-גלגלים כמו אלה הפועלים היום. אבל בינתיים המהנדסים מריצים אותו על הליכון כדי ללמוד כיצד לסייע לרובוטים האלה, בעלי ארבע רגליים, לשמור על שיווי משקל כשהם נעים מהר. מייסד בוסטון דיינמיקס, מארק רייברט, אומר למשל, שהעבודה על "צ'יטה" "חייבה אותנו לחשוב מחדש על תפקידו של הגב בעת תנועה." הרובוט מחקה את החיה האמיתית כשהוא מכופף ומותח את גבו בכל צעד כדי להגדיל את אורך פסיעותיו ואת מהירות הריצה שלו. כרגע עסוקים החוקרים בכוונון הכיפוף הזה כדי לבחון אילו מן השינויים הקלים שהם עורכים משפר את התנועה באופן היעיל ביותר.
הסוכנות למחקר בטחוני מתקדם (DARPA), המממנת את עבודתה של בוסטון דיינמטיקס במסגרת התכנית לניידות ולתמרון מרביים (M3) שהיא מנהלת, מקווה שאבות-הטיפוס הראשונים ירוצו בחופשיות כבר בסוף 2012.

 

טוב לדעת

מאמר זה פורסם בעיתון Scientific American ותורגם ונערך בידי רשת אורט ישראל

 

0 תגובות