דגים מסוימים מוצאים מחסה ומקור מזון בתוך מלפפון הים, לאחר שפיתחו שיטות מקוריות לחדור אליו דרך פי הטבעת

הַדַּיָּרִיִּים (Carapidae) הם דגים המזכירים בצורתם צלופח קטן,  שקוף וחסר קשקשים. כפי ששמם מרמז, רבים מהם מתגוררים בתוך חסרי חוליות, בעיקר מלפפון הים (Holothuroidea) – יצור שהוא רק קצת יותר מגליל חלול הזוחל על קרקעית הים ומסנן מתוכה מזון. את חיבתם הרבה של הדגים למלפפוני הים גילה ב-1975, הביולוג ויקטור בנו מאייר-רוקו (Meyer-Rochow) בעת שחקר דיירים שהתגוררו בתוך כוכבי ים, קרובי משפחתם של מלפפוני הים. במהלך המחקר הוא אסף מלפפון ים גדול ושמר אותו בדלי מים. זמן מה לאחר מכן הגיחו מפי הטבעת של מלפפון הים לא פחות מ-15(!) דגים.

איך הדגים הגיעו להתגורר בדירה כה משונה? על פי הריח.

הדיירים מוצאים מלפפון ים על פי ריחו ולאחר מכן מאתרים את פי הטבעת שלו בעזרת זרמי המים הנוצרים במהלך נשימתו. מלפפוני ים אינם נושמים מהפה אלא מפי הטבעת. הם מכווצים ומרפים את גופם וכך יונקים מים עשירים בחמצן לתוך איבר יחודי הקרוי עץ נשימתי, ופולטים אותם.

ברגע שדג הדייר מאתר את פי הטבעת, הוא מקיש בעדינות על אחוריו של מלפפון הים ואז חודר אליו באחת משתי דרכים. או שהוא צולל פנימה במהירות בעזרת תנועות אלימות של זנבו, או שהוא חודר אליו בשחייה לאחור. הדייר משתמש בדרך השנייה במקרה שמלפפון הים מנסה למנוע את חדירתו על ידי כיווץ פי הטבעת. מכיוון שזה גם פתח הנשימה, מלפפון הים נאלץ לפתוח אותו מפעם לפעם, הדג מנצל זאת כדי להחדיר את זנבו וחוסם את הפתח. החסימה מחייבת את מלפפון הים להרחיב עוד את הפתח, וכך הדג מזדחל פנימה, לאט לאט עם כל נשימה.


הדג צולל פנימה בעזרת תנועות אלימות של זנבו | צילום מתוך סרטון של BBC2 (הסרטון המלא - למטה)

מיני דיירים שחודרים למלפפוני ים משתמשים בהם למטרות שונות: מחסה מטורפים, מקום למפגש אהבים, או דיור זמני. אחרים לא מסתפקים בכך וחיים כטפילים של ממש בתוך מלפפוני הים – הם נוגסים במאכסנים ואוכלים את מערכת הרבייה של המלפפונים (אל דאגה, מלפפוני ים מסוגלים לגדל מחדש איברים שונים).

מלפפוני ים אינם חסרי הגנה לחלוטין. הם מלאים בחומרים רעילים שיכולים להרוג דגים. עם זאת, נראה שהדיירים מצאו דרך להתגונן מחומרים אלו. הם מפרישים מעורם ריר, המשמש חומר סיכה שעוזר להם לחדור לאחוריהם של המלפפונים וגם פועל כ"חליפת הגנה" נגד חומרי ההגנה הרעילים של המלפפונים.

גם מלפפוני הים אינם שוקטים על השמרים במרוץ החימוש על השימוש בחלקים הפנימיים שלהם. אצל מינים מסוימים של מלפפוני ים, פי הטבעת שלהם מעוטר בשיניים גירניות, שככל הנראה מונעות את כניסתם של אורחים לא קרואים.

0 תגובות