לפני כשנתיים דיווחו עובדים של השגרירות האמריקאית בקובה על כאבי ראש, אובדן שמיעה ושורה של תסמינים נוספים. החשד נפל, בין השאר, על נשק קולי חדיש וסודי. עכשיו הראו חוקרים שהקולות שהקליטו עובדי השגרירות הם בעצם צרצורי צרצרים

אודרי לי (Lee) עמדה במטבח לאחר ארוחת הערב ושטפה כלים, כשפתאום הרגישה לחץ חזק בתוך ראשה, ואז כאב ראש עז יותר משהיה לה אי פעם. היא החלה להתנשם ונתקפה בחרדה. לאחר כמה דקות על הספה בסלון היא הרגישה קצת יותר טוב והלכה לשכב במיטתה, אך הכאב לא נתן לה להירדם. למחרת בבוקר לי עדיין סבלה מכאבים, וכשבנה ביקש ממנה להקריא לו מה כתוב על קופסת דגני הבוקר היא גילתה שאינה מסוגלת למקד את מבטה על הכתוב.

החוויה של לי, כפי שהיא מתוארת בכתב העת ניו-יורקר, היא רק אחת מתוך לפחות 26 מקרים דומים. לכל הנפגעים היה דבר אחד במשותף: הם עבדו בשגרירות האמריקאית בקובה, בחורף של 2016-17.

הדיווחים כללו שורה של תסמינים: כאבי ראש, בחילות, סחרחורות ואיבוד משקל, בעיות שינה, אבדן שמיעה, טשטוש ראייה ועוד. בדיקה של 21 מהחולים הובילה את רופאיהם לקבוע כי "נראה שהם סובלים מפגיעה מוחית נרחבת, שאינה קשורה לחבלת ראש".

רבים מהנפגעים דיווחו גם על רעש מוזר, צורם, שהגיע עם התסמינים או בסמוך להם. עובדה זו הובילה חלק מהחוקרים שבדקו את הטענות לשער את קיומו של נשק קולי המשמש את הממשל הקובני נגד האמריקאים. ההשערה הזו אינה לחלוטין מופרכת: מערכות נשק אקוסטיות נמצאות בשימוש בצבא ארצות הברית, אך הן מתבססות על השמעת קולות חזקים באופן בלתי נסבל. זה לא היה המצב אצל עובדי השגרירות.

האם מדובר בנשק קולי חדש, המשמיע קולות בתדירות שהאוזן האנושית כמעט שאינה מסוגלת לתפוס? ואולי בהפגזה של גלי מיקרו? בהיעדר תשובה ברורה, הממשל האמריקאי צמצם את סגל העובדים בשגרירות ואף גירש 15 דיפלומטים קובנים כתגובה על המתקפה המשוערת. לשורת התסמינים הוענק השם "תסמונת הוואנה", ודיווחים על תסמינים דומים הגיעו גם מהשגרירות בסין ומנציגויות נוספות.

באוקטובר 2017 פרסמה סוכנות הידיעות AP הקלטות של אותם קולות מסתוריים, שהגיעו מעובדי השגרירות בקובה. בסרטון שאפשר לראות כאן, אומר הכתב כי היו הבדלים קלים בין הקלטה להקלטה, "אך בכולן נשמע אותו קול-צרצר גבוה". קצת יותר משנה לאחר מכן, מציעים חוקרים מארצות הברית ומבריטניה שהקולות האלו היו בדיוק זה: קולות צרצרים.

הד של צרצרים

אלכסנדר סטאבס (Stubbs) מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי האזין להקלטות האלה, וזה הזכיר לו מאוד את קולות החרקים ששמע כשעבד באיים קאריביים. עם פרננדו מונטאלגרה-סאפטה (Montealegre-Zapata) מאוניברסיטת לינקולן באנגליה הוא השווה את ההקלטות של AP להקלטות של חרקים שונים מצפון אמריקה, ומצא אחד בעל התאמה כמעט מושלמת: צרצר שחי באזור דרום פלורידה, בשם Anurogryllus celerinictus. סטאבס חקר את הצרצרים האלו בקוסטה-ריקה, וידע מנסיון אישי עד כמה רועשים הם יכולים להיות. "אפשר לשמוע אותם בתוך משאית דיזל שנוסעת במהירות 65 קילומטר לשעה על כביש ראשי" אמר בראיון לניו-יורק טיימס.
 
קולות הצרצרים, הוקלטו בפלורידה על ידי T. J. Walker: 
 
סטאבס ומונטאלגרה-סאפטה הציגו את הממצאים שלהם בכנס וגם העלו את המאמר שכתבו לאתר BioRxiv, שבו אפשר לקרוא מאמרים לפני פרסום בכתבי עת מדעיים, ולכן גם לפני שעברו ביקורת עמיתים. הם מתכוונים לפרסם בקרוב את מאמרם בכתב עת מדעי.
 
התדירות של הקול בהקלטות מקובה, משך הצרצור, החוזק היחסי של תדירויות שונות – הכל מתאים, טוענים החוקרים, לקריאות החיזור של אותו צרצר. היה רק הבדל משמעותי אחד: בעוד שצרצורי הצרצרים היו מעין פולסים של רעש באורך קבוע, בהקלטות הם נשמעו באורך שונה זה מזה. החוקרים משערים שזהו אפקט שנוצר משום שמכשירי ההקלטה פעלו בתוך הבתים של עובדי השגרירות, והקליטו את ההדים שחזרו מהקירות. כשהם הקליטו צרצר בשדה, השמיעו את ההקלטה בתוך חדר והקליטו את התוצאה, התקבלו אותם הדים וההקלטות היו כמעט זהות.
 
האם זה אומר שעובדי השגרירות לא היו נתונים למתקפה עוינת? לא בהכרח, אומר סטאבס – אבל אם הייתה התקפה, הקולות האלו לא היו חלק ממנה. "כל מה שאני יכול להגיד בוודאות זה שההקלטות שהציגה AP הן של צרצר, ואנחנו חושבים שאנחנו יודעים גם איזה מין של צרצר" אמר.
סטאבס ומונטאלגרה-סאפטה כותבים כי אין להם הסבר אחר לתסמינים של האמריקאים בקובה, וקוראים לחקירה נמרצת של הגורמים האפשריים – כאשר הנשק הקולי, לפחות מבחינתם, יצא מהרשימה הזו. נראה שהפרשה הזו, היוצאת דופן במוזרותה גם בתחום עתיר מוזרויות כמו יחסים בינלאומיים, עדיין רחוקה מפתרון.  

9 תגובות

 • רמי

  הסבר מקורבן של תסמונת הוואנה

  מדובר בגז מוליך שמרוסס יחד עם שידור סלולרי אינפרה סוני. "טרור טכנולוגי" מחקר אמפירי של שנים רבות. החומר הכימי הוא המפתח לחשיפת התופאה (מזוהה רק באמצעות מצלמה).
  https://www.youtube.com/watch?v=Q9dCFXgfYUk https://www.youtube.com/watch?v=r4y8x5v3CKc

 • חברה של אסנת

  ממליצה לקרא את הכתבה הרצינית

  ממליצה לקרא את הכתבה הרצינית בנושא בגלובס
  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001382218

 • חברה של אסנת

  מכון דוידסון חייב לעדכן את הכתבה ואת ציבור הקוראים

  נראה שכדאי שמכון דוידסון, יוסיף עדכון לכתוב לעיל, ויתכחש לרעיון ההזוי הזה, שמדובר בצרצרים. זה לא לכבודו של מכון מדעי רציני ובמיוחד בישראל. האם הצרצרים נדדו לווישיגטון, למיטמי, לבוגוטה, פריז, וינה, גרמניה, סין, סרביה ???? האם פמלה האריס דחתה את ביקורה בויאטנאם סתם ככה?
  האם אותם צרצרים מסוגלים לגרום לכל התופעות הללו כגון כאבי ראש סחרחורות, פגיעה קוגניטיבית כאבי אוזניים ועוד?
  האם לצרצרים הללו יש תשוקה מטורפת לרדוף דיפלומטים אמריקאים ובעיקר אנשי מודיעין ולהתעלל בהם?

 • שמעון בוגן

  תת קול

  לא יתכן שלא מצאתי דיווח על בדיקת אינפראסאונד, שידור גלי קול בתדר של גלי מוח מטיפוס ביתא וגמא.

 • שרון

  עדות נוספת

  00:46 13OCT 2021 דיווח: שליחים אמריקנים בשגרירות בקולומביה לקו ב"תסמונת הוואנה"
  שגרירות ארצות הברית בבירת קולומביה בוגוטה בוחנת אם כמה מאנשיה לקו ב"תסמונת הוואנה", שהלוקים בה מדווחים על כאבי ראש, סחרחורות ותופעות נוספות המתאימות לתיאור של זעזוע מוח. התסמונת זוהתה לראשונה אצל דיפלומטים אמריקנים שהוצבו בהוואנה, בירת קובה, ומאז דווחו יותר מ-200 מקרים כאלה בקרב דיפלומטים ושליחים אמריקנים ברחבי העולם. חלק מהנפגעים נזקקו לחודשים של טיפול רפואי כדי להחלים, וחלק דיווחו כי לפני הופעת התסמינים הם שמעו רעש חזק. העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח מפי גורם אמריקני כי לפחות שני אמריקנים לקו בתסמינים, בעוד שמשפחה אחת הוטסה בחזרה מקולומביה. הדיווח הגיע ימים ספורים לפני שמזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן יבקר בבוגוטה. (ynet)

 • מירוון

  גיהנום מהשכנים שגרים מעלי

  יש לי סיכסוך שכנים עם השכנים שגרים מעלי .הם דופקים בול מעלי בדיוק איכן שאני נמצא בדירה אבל ממש בדיוק.אם אני בסלון אז הם דופקים בול מעלי בסלון אם אני במטבח אז דופקים בול מעלי במטבח.אם אני בשירותים אז הם דופ'ים מעלי בשירותים.איך שאני חוזר מהעבודה מיד הם דופקים בול מעלי ומיד אני מרגיש או כאבי אוזניים לחץ באוזניים או כאבי ראש חזקים או חנק ממש חנק או שמתנפחים לי האשכים.לדעתי הם משתמשים במכשיר שמשדר גלי קול שאוזן אדם לא שומעת.שספרתי לשכנים אז הם יצאו אלי והיה צעקות ביננו.ואז יומיים אחרי זה תוך כדי שאני מתקלח הם דופקים מעלי ופתאום אני מרגיש כאב חד מאוד כאב חזק וכואב מאוד בגב תחתון בצד ימין.אני מתחיל לצרוח מכאבים ממש צרחות.ואחרי זה אולי שלושה או ארבעה ימים היה קשה לי לשבת ולקום כי כאב לי כל האגן.כנראה הם שידרו עלי גלי קול בעוצמה חזקה.אני מבת-ים.
  שהסיכסוך ביננו עלה מדרגה עוד בהתחלה.אז אז הם היו דופקים מעלי ללא הפסקה ומזיזים רהיטים באובססיביות חולנית.ואז אני התחלתי לשים להם מוסיקה חזקה ואז בא המפנה.תוך כדי שאני יושן בלילה פתאום אני מרגיש זבנג חזק בראש מכה בראש ואז אני קם ואני מרגיש חשמל רץ לי בין השיניים לכמה שניות ואז מפסיק ואז בתוך הפה מעל הלשון אני מרגיש כמו סוכריות קופצות.למחרת עשיתי את עצמי יושן ואז שוב זה קרה בסביבות 2 בלילה.הפעם לא באמת ישנתי.ואז הרגשתי ממש מכה בראש וחשמל רץ לי בין השיניים ואחרי רגע הם השכנים מעלי דפקו בתיקרה מעלי בסביבות 2 בלילה.ואז הבנתי שהם משתמשים נגדי במכשיר כלשהו.למחרת עליתי אליהם ואמרתי להם שהם משדרים לי דרך התיקרה והם אמרו שלא אז הזמנתי להם משטרה והמשטרה רק שאלה אותם אם זה נכון מה שאני טוען והם אמרו שלא.ואיך שהשוטרים הלכו ולא עשו כלום.מאותו היום השכנים מעלי פתחו במתקפה כבדה עלי עם המכשיר שלהם בעוצמות חזקות שאני הייתי בורח מהבית לכמה שעות כי השערות סמרו לי ונהייה לי כאבי ראש חזקים מאוד מאוד או לחץ חזק באוזניים או חנק או נפיחות באשכים מיד איך שאני נכנס הביתה הגיהנום הזה מתחיל אבל המשטרה לא רוצה לחקור ואמרו לי תביא הוכחות

 • חמון

  קרינת גמה ממכשיר טלפקציה

  במכשיר שמפעיל את הקרינה המייננת שאתה מדבר עליה הוא בשימוש של הרבה גורמים אבל יש לך שני אפשרויות כדי לא להיפגע 1. לעזוב את הדירה 2. יותר קל פשוט להוריד את האשכים כיון שקרינה חודרת משם וכנראה בגלל שהיית רדום הרגשת את זה בראש אבל באמת זה מגיע משם. זה באמת לא פשוט להחליט אבל אם אתה צריך עזרה תפנה אלי במייל אני יעזור לך Hmon054@gmail.com
  תרגיש בנוח כמה שאתה יכול

 • אנונימי

  נראה שאתה סובל מבעיה אחרת כלשהי

  בנוסף לריב עם השכנים יש מצב שאתה סובל מבעיה נוירולוגית או נפשית. ממליץ לך לפנות לאנשי רפואה מתאימים. הסיכוי שיש לשכנים שלך נשק סודי שכזה נמוך באלפי מונים מהסיכוי שמדובר בבעיה אצלך. שווה קודם לבדוק את האופציות הסבירות יותר...

 • אסנת

  נשק דומה בידי אזרחים ישראלים

  יש משפט שאומר על תשפוט אדם עד שלא תעמוד בנעליו. לצערי אני חייבת לומר לך שהוא לא חולה ולא הוזה ודבריו אמת. מדוע אני חושבת כך? משום שגם אני נקלעתי בעל כורחי לסכסוך ממושך עם שכנים רעים ברמות שקשה להאמין. למרות שאני טיפוס שאוהב את הפרטיות והשקט שלי יותר מכל דבר אחר. לאחרונה הם התארגנו בחסות אחד השכנים והחלו תוקפים אותי בקרינה מסוגים שונים. התופעות משתנו בהתאם לסוגי הקרינה.
  התופעות הן: צריבה חזקה ופתאומיות באזורים שונים בגוף כל פעם במקום אחר במרווחי זמן משתנים, (אני לבד בדירה ..) עיקצוצים רבים על פני שטחים ברגליים, ידיים, פנים, ראש( משתנה אקראי) טינטון חזק וצפצוף מתגבר באוזניים, סחרחורות עד כדי כמעט נפילה, כאבי ראש וכאבים פתאומיים עזים באזורים שונים בגוף. כל התופעות הללו נעלמות כלא היו כשאני מתרחקת מסביבת מגוריי ומהפוגעים. המשטרה אינה מאמינה. יש עוד הרבה אך זה לא המקום.