חוקרים פיתחו שיטה חדשה לטיפול לא כירורגי בסוג מסוים של סרטן העור. בינתיים זה עובד בעכברים

סרטן העור הוא גידול ממאיר שמתפתח מתאים של שכבות העור השונות. כשמתפתח גידול בשכבה החיצונית ביותר של העור הוא נקרא "סרטן תאי הקשקש" (Squamous Cell Carcinoma), או SCC בקיצור. הטיפול הנפוץ ביותר לסרטן כזה הוא ניתוח מקומי להסרת הגידול. עם זאת, במקרים כמו נגע גדול במיוחד, ניתוח עלול ליצור סיבוכים לא רצויים ורופאים עשויים להעדיף להימנע ממנו. חלופה אחרת היא  להשתמש במשחות שמכילות חומרים אנטי-סרטניים, אך הן דורשות מהמטופל להתמיד למרוח אותן כמה פעמים ביום, לעיתים למשך זמן רב.

במחקר חדש שפורסם בכתב העת PNAS, חוקרים מאוניברסיטת ייל בארצות הברית פיתחו טיפול חדש לסרטן תאי הקשקש המבוסס על זריקה אחת בלבד שמשפיעה לתקופה ארוכה. החוקרים פיתחו ננו-חלקיקים שניחנים ביכולת היצמדות חזקה לתאי הגידול הסרטני וכך יכולים להישאר בגידול למשך זמן רב. ננו-חלקיק הוא מבנה מולקולרי זעיר, בגודל של כמה מיליארדיות המטר, שנבנה כדי לבצע פעולות מסוימות, למשל להיקשר למולקולה מסוימת או לשאת מטען, כגון חומר כימותרפי. הננו-חלקיק הנוכחי עשוי מחומרים שאינם מזיקים לגוף ומתפרקים באופן טבעי.

כדי לבחון את היכולת של הננו-חלקיקים להחדיר מטען לתאים סרטניים, הטעינו החוקרים את החלקיקים בצבע והוסיפו אותם לתרבית של תאי קשקש סרטניים. לשביעות רצונם, החלקיקים אכן החדירו את הצבע ביעילות לתוך תאי הגידול. לאחר מכן בדקו אם החלקיקים מצליחים להחדיר את הצבע גם לתאי קשקש ממאירים של עכברים. ואכן, שלושה ימים אחרי הזרקת הננו-חלקיקים נמצא שהצבע התפזר ברקמת הגידול.

בשלב הבא, כדי לבדוק את הפוטנציאל הטיפולי של הננו-חלקיקים, טענו בהם תרופה כימותרפית והזריקו אותה לגידולי סרטן תאי הקשקש של עכברים. עשרה ימים אחרי ההזרקה, התרופה עדיין נמצאה בתוך הגידול. בנוסף, הגידולים של עכברים שטופלו בננו-חלקיקים היו קטנים יותר מאלה של עכברים שלא קיבלו את הטיפול, ומשקלם היה נמוך יותר.

המחקר מציג אפשרות חדשה לטיפול לא כירורגי בסרטן העור. בזכות היכולת של הננו-חלקיקים להיצמד לתאי הסרטן ולהישאר שם למשך זמן רב, מספיקה זריקה בודדת שמשחררת את התרופה האנטי-סרטנית באיטיות. כיוון שהננו-חלקיקים נשארים במקום הזריקה ואינם נעים למקומות אחרים בגוף, אפשר להלכה לטעון בהם תרופות חזקות במיוחד, בידיעה שהן ישפיעו בעיקר על הגידול. יש לזה יתרון גדול על פני תרופות שניתנות בעירוי, שכן הן מתפזרות בכל רחבי הגוף ולכן עלולות לגרום תופעות לוואי קשות.

אף שמדובר בטיפול מבטיח, יש לזכור שהננו-חלקיקים נוסו בשלב זה על עכברים בלבד ונותרה עוד דרך ארוכה לעבור לפני שאפשר יהיה להשתמש בהם על בני אדם. ובכל זאת, החוקרים מקווים שבעוד זמן לא רב, נוכל לטפל בגידולים כאלה על ידי זריקה אחת בלבד.

 

2 תגובות

  • שחר דותן

    זאת כותרת שמתאימה ל ynet לא למכון דווידסון

    תוצאות ראשוניות בעכברים על צמצום גודל הגידול בSSC זה לא לרפא, לא סרטן עור (SSC זה רק סוג אחד של סרטן עור) ובטח לא בזריקה אחת. מכון דוידסון מבקר בצדק את הסנסציוניזציה של עיתונות פופולרית בתחום הסיקור המדעי ואתם נופלים בדיוק לאותם מלכודות. רק שפה זה חמור יותר כי עכשיו יצטטו את מכון וויצמן שפירסם "כי נמצאה תרופה לסרטן העור בזריקה אחת". השנה האחרונה היא עדות נפלאה לחשיבות של אמון הציבור במדע. כתבות כאלו הורסות את האמון הזה. תעשו לעצמכם טובה, ותערכו את הכתבה כך שהכותרת תבטא את ההישג המדעי (המרשים לכשעצמו דרך אגב).

  • מומחה מצוות מכון דוידסוןנעם לויתן

    תודה על הפניית תשומת הלב

    ערכנו את כותרת וכותרת המשנה