מינהל המזון והתרופות האמריקאי אוסר על שימוש בסבונים אנטי-בקטריאליים מסוימים, לאחר שהתברר כי אינם מועילים ועלולים להזיק

מה יכול להיות יותר טוב מסבון אנטי-בקטריאלי, שמחטא את ידינו תוך כדי שהוא מנקה אותן? לפי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), התשובה היא: סבון רגיל. המינהל פרסם הודעה האוסרת על מכירתם של סבונים אנטי-בקטריאליים מסוימים, שכן לא הוכח שהם יעילים יותר מסבון רגיל, ולעומת זאת, החומרים האנטיביוטיים בהם עלולים לגרום לנזק בשימוש ארוך טווח.

פעולת הניקיון של סבון נעשית בזכות תכונותיו הכימיות. מולקולות הסבון נקשרות מצד אחד למים, ומצד שני למולקולות שומניות. כך הוא יכול לשטוף מידינו שאריות שומן לכלוכים אחרים. ומה עם חיידקים? כל חיידק עטוף במעטפת שומנית, והסבון שנקשר אליה פוגע בה וגורם למוות של חלק מהם, אך בעיקר – מערער את אחיזתם בעור ומאפשר למים לשטוף אותם מעלינו, עם שאר הלכלוך.

בסבונים אנטי-בקטריאליים יש מרכיב נוסף – חומרים אנטיביוטיים שהורגים חיידקים באופן פעיל. על פניו היתרון שלהם נראה ברור מאליו: פחות חיידקים, פחות מחלות. אך מחקרים לא הצליחו להראות ששימוש בסבונים אלו אכן מפחית את הסיכוי לחלות, משתי סיבות. הראשונה היא, שסבון רגיל מוצלח מאוד בסילוק החיידקים מעורנו, גם אם הוא לא הורג אותם באותה יעילות, ולכן לתוספת האנטיביוטיקה אין השפעה של ממש. הסיבה השנייה היא שממחלות מידבקות רבות – משלשול ועד התקררות – גורמים נגיפים ולא חיידקים. נגד נגיפים אין לסבונים האנטי-בקטריאליים שום יתרון על סבון רגיל.

בהודעה החדשה, ה-FDA מפרט 19 מרכיבים פעילים – אותם חומרים אנטיביוטיים שנאסרו לשימוש בסבונים, כשהנפוצים בהם הם טריקלוקסן וטריקלוקרבאן. השימוש הרב שנעשה בחומרים אלו, לא רק בסבונים אלא גם במוצרים אחרים, כבר גרם לכך שהם הצטברו בסביבה, בעיקר במאגרי המים – וזו בעיה. שימוש נרחב באנטיביוטיקה גם מעודד את התפתחותם של חיידקים עמידים, ואכן יש עדויות כי חיידקים כבר מפתחים עמידות לחומרים אלו. הבעיה הזו קיימת גם כשחולים נוטלים אנטיביוטיקה בהוראת הרופא, אך שם זה רע הכרחי – ואילו במקרה זה, לפי כל המחקרים, מדובר על נזק בלי שום תועלת.

בהודעה צוין עוד כי תכשירי-חיטוי על בסיס אלכוהול, ללא שטיפה, אינם כלולים באיסור. מינהל המזון והתרופות אף ממליץ להשתמש בהם בהעדר אפשרות לשטיפה במים וסבון – שהיא עדיין השיטה היעילה והבדוקה ביותר למנוע מחלות.

 

תגובה אחת

  • ביולוג ירושלמי

    מאמר נהדר ומצויין.

    תודה רבה :-) אגב, סבון מוצק של אסותא 100 גרם הרגיל, מכיל טריקלוזן.
    גם לדעתי מיותר לחלוטין.