חוקרים מאיטליה מציגים עוד ראיות לטענתם שיש מים נוזליים מתחת לקוטב הדרומי של כוכב הלכת האדום, בשורה של אגמים מלוחים

האם יש כיום מים נוזליים במאדים? השאלה הזו היא נושא לוויכוח מדעי שנמשך כבר שנים רבות. לפני כשנתיים דיווחו מדענים מאיטליה שהם מצאו סימנים לקיומו של אגם מתחת לפני השטח סמוך לקוטב הדרומי, אולם מאז בחנו את הנושא חוקרים נוספים, שחלקו עליהם. המדענים הללו טוענים שמים נוזליים יכולים להישאר יציבים באזור הזה ובעומק הזה, רק אם יש שפיעת חום חריגה במיוחד שנובעת מתוך מאדים (כמו בפארק הלאומי ילוסטון בארצות הברית), דבר שלא מתיישב עם המבנה הפנימי של כוכב הלכת האדום. מדענים נוספים הראו שהסימנים שעליהם התבסס הצוות האיטלקי יכלו להיווצר גם על ידי סלעים שעברו מִיוּם, ולא רק על ידי מים.

מים נוזליים מעניינים במיוחד את האנושות, מכיוון שהחיים כפי שאנו מכירים אותם זקוקים לנוזל, ובמיוחד למים. בכדור הארץ, בכל מקום שיש בו מים נוזליים יש גם חיים. אם במאדים יש אכן מים נוזליים, יש סיכוי גדול יותר שקיימים בו חיים.

במאמר שפורסם אתמול אספה אותה קבוצה של חוקרים איטלקים עוד מידע על מאדים, שהגיע מאותו מכ"ם, MARSISׂׂ של סוכנות החלל האירופית ובחן את אותו אזור אך על שטח גדול יותר. החוקרים השתמשו בשיטה אחרת לבדיקת נתונים, שנקראת Radio-echo Sounding ומשמשת למציאת אגמים שמסתתרים מתחת לפני השטח באנטארקטיקה, בגרינלנד, ובצפון קנדה. הם הסיקו מהנתונים שקיים אגם בקוטר של כ-20 קילומטר באזור Ultimi Scopuli, שבו הם זיהו את האגם בעבר. כמו כן הם זיהו לדבריהם כמה אגמים קטנים בסביבתו.

החוקרים מסבירים שממצאיהם מתיישבים עם הטענות של החוקרים האחרים מכיוון שהאגמים האלה מלוחים במיוחד, דבר שמאפשר להם לשרוד בצורתם זו תקופות זמן גיאולוגיות ארוכות. הם מוסיפים שייתכן כי בתקופות קדומות התנאים ששררו במאדים אפשרו התכה של קרח באזור הזה.

זהו עדיין לא סוף הסיפור - על מנת ליישב את הוויכוח לגבי הימצאותם של מים נוזליים במאדים, חוקרים יצטרכו מידע טוב יותר, שעתיד להגיע ממשימות החלל הבאות.

סרטון של סוכנות החלל האירופית:

7 תגובות

 • PRT

  תוהה

  לא מבין משהו פשוט יותר: יש כל כך הרבה צילומים של כיפות קרח לבן במאדים. איך יתכן שעד היום לא בדקו ישירות ממה עשויות כיםות קרח/שלג זה . נחטו במקומות אחרים במאדים. למה ?

 • ערן

  בדקו באמצעות חישה מרחוק

  בדקו באמצעות חישה מרחוק ויודעים שיש בקטוב בצפוני והדרומי קרח שעשוי ממים ואפילו יודעים על קרח תת קרקע בקווי רוחב 60-70.
  לנחות בקטבים זה קשה כי הטמפרטורה שם היא רוב השנה באזור המינוס 100 מעלות צלסיוס. היה ניסיון אחד שהחללית התרסקה. הנחתת פיניקס נחתה בקו רוחב 68 ומצאה מים קפואים מתחת לפני השטח.

 • מני

  כוכב ארץ לא יחזיק אותנו לעד-מוכח

  האדם מחפש עוד אפשרויות להשרדות. נקווה נתפלל שלא תבוא כל פורענות קשה אחרת.אקלים,אסטרואידים,מגה הרי געש,שחרור מצבורי מתאן ועוד..😪ירחם השם..

 • נטלי

  ברור שיש מים בחלל

  אני לא מבינה מה השאלה הזו.. ברור שיש מים בחלל!! כתוב בתורה של היהודים: "מים עליונים ומים תחתונים"

 • אמיר

  הכוונה לשמיים וים

  יעקב

 • אורן מהצפון

  מה האובססיה המדעית האנושית למצוא חיים מחוץ לכדה"א

  כמה משאבים מושקעים בלהוכיח שיכול להיות שאי פעם היו חיים בעולמות אחרים?
  אני שואל, כי יש לך חשש שהנושא, כמו נושאים רבים אחרים, מעסיק מדענים רבים, אבל מקבל דגש בתרבויות ניו-דתיות, בהם נושא הבריאה הוא מרכזי תפיסתית. בהצלחה.

 • דוד

  מה הבעיה

  כל לילה אתה רואה מעל הראש לך כוכבים ממש מולך, אתה לא מתעניין במה יש בהם , שיש עוד כוכב כמו שלך עם מים ואפילו חיים ? תאמין לי שעדיף שכל ממשלה בעולם תשקיע את כל הכסף שלה על חקר החלל מאשר לשלם לפוליטיקאים מושחתים . ולצערי הדת היא בדיחה , היא נשארת מאחורה כבר 3000 שנה בזמן שהמדע מתקדם , הדת היא המצאה של קדמונים לא מפותחים שהמציאו אלים בלתי נראים , בזמן שהמדע אחראי לכך שאנחנו בחיים בכלל ולא גרים במערה ללא אור וחשמל ומתפללים כל יום לאלים ממוצאים.