התפרצויות חצבת בבריטניה, שיקגו ודרום סודן ומקרים ראשונים השנה של דלקת מוח חדה המועברת על ידי קרציות מתגלים ברוסיה

חצבת

מספר מקרי החצבת בהתפרצות בבריטניה העפיל ל-934 מאז חודש אוקטובר, כך פורסם בתחילת אפריל. אפילו במגפה העולמית של 2018-2016 לא נרשמו כל כך הרבה מקרי חצבת בממלכה בזמן כל כך קצר, והמספרים מגיעים לרמות של התפרצות קודמת ב-2014. 269 מהמקרים נספרו בינואר, 231 בפברואר ולפחות 224 בחודש מרץ. ההערכה היא שמאות אלפי ילדים בבריטניה אינם מחוסנים נגד חצבת בהתאם לתוכנית החיסונים המלאה, וכך אין חומת מחוסנים טובה מספיק כדי לבלום את המשך התפשטות המחלה.

במרוקו מדווחים על היעדרות חריגה של תלמידים מבתי הספר עקב התפשטות של חצבת וחזרת בקרבם. כמה מהתלמידים החולים אושפזו.

בדרום סודן שמתמודדת עם מגפה של קדחת צהובה, גם החצבת מרימה את ראשה. במדינה שבה ילדים רבים אינם מחוסנים נגד חצבת, לפחות שבעה ילדים מתחת לגיל חמש כבר מתו מהמחלה מתוך כ-460 שהגיעו לטיפול בגללה בשלושה מרכזים רפואיים. כ-90 אחוז מהילדים החולים לא חוסנו מעולם נגד חצבת. המדינה הענייה סובלת מהתפרצויות חוזרות ונשנות של חצבת עקב שיעור חיסון נמוך במיוחד, בעיה שיכולה להיפתר רק על ידי מבצעי חיסונים נרחבים.

בשיקגו שבארצות הברית ממשיכה התפרצות החצבת סביב המקלט למהגרים עם 57 מקרים שדווחו מתחילת 2024 לעומת 5 בשנת 2023. כל המקרים דווחו החל מחודש מרץ.

בהולנד מתוך 28 חולי חצבת, 26 מהם אינם מחוסנים. ההתפרצות כרגע מקומית בעיר איינדהובן שבדרום הולנד והמקרים מקושרים אחד לשני. עם זאת, הרשויות מודאגות מכיוון שכל מקרה חדש מגדיל את הסיכון להתפרצות בלתי נשלטת. ביישוב שיעור חיסון נמוך יחסית וחלוף הזמן מההתפרצות האחרונה של חצבת מגדיל מאוד את הסיכון למגפה. רופאי הילדים מפצירים בהורים להשלים חיסונים לילדיהם לאור מקרי החצבת ומותם של ארבעה ילדים משעלת.


מאות אלפי ילדים בבריטניה לא השלימו את תוכנית החיסונים המלאה. ילד חולה חצבת | fotohay, Shutterstock

דלקת מוח חדה המועברת על ידי קרציות

ברוסיה מדווחים על חולים ראשונים לעונת האביב בדלקת מוח חדה המועברת על-ידי קרציות, או בשמה הלועזי, TBE. המקרה הראשון של דלקת המוח התגלה במחוז פסקוב הגובל באסטוניה, לטביה ובלרוס לאחר שנרשמה עלייה במספר הדיווחים על עקיצות של קרציות. מקרים נוספים של עקיצות, רבים מהרגיל, דווחו באזור סנט פטרסבורג. הרשויות מבקשות מהתושבים, בייחוד אלה שיוצאים מהערים לאזורי הכפר, להתחסן.

בפולין נרשמו בשנת 2023 659 מקרים של TBE, מספר שיותר מהוכפל במהלך ארבע שנים. לדברי המומחים שינויי האקלים תורמים מאוד להתפשטות הקרציות ולסכנה שהן מהוות.

מדינה שמאוימת בשנים אחרונות ממחלה זו היא בריטניה, שם בשנת 2022 נרשם המקרה הראשון של TBE. הקרציות הנושאות אותה לא היו מסוגלות כלל להתקיים בממלכה בעבר, אך שינויי האקלים פתחו בפניהן את השער. עד כה המחלה הייתה ידועה בעיקר בצפון ומרכז אירופה, במדינות ברית המועצות לשעבר ובמזרח הרחוק. תסמיני המחלה הם חום גבוה, כאב ראש, בחילות והקאות. אצל חלק מהחולים תסתבך המחלה לכדי דלקת מוח שעלולה לגרום לשיתוק ואף למוות. עד כמה הקרציות עומדות לסכן את תושבי בריטניה? נגלה בעתיד.

יש נגד TBE חיסון עם יעילות חלקית. מומלץ למטיילים לאזורי המחלה להתייעץ במרפאות מטיילים לגביו.

0 תגובות