מחקר בעכברים: יתכן שדיאטה שלא תכלול חומצות אמינו מסוימות תוכל לסייע בטיפול בסוגי סרטן מסוימים

הקשר בין תזונה לבין מניעת סרטן ידוע כבר שנים, אולם מחקר שפורסם לאחרונה הראה שתזונה יכולה ממש לטפל בסרטן. חוקרים מאוניברסיטת גלזגו הראו כי דיאטה ללא חומצות האמינו סרין וגליצין האטה התפתחות לימפומה (סרטן בבלוטות הלימפה) וסרטן המעי אצל עכברים.

סרין וגליצין הן חומצות אמינו לא חיוניות, כלומר שהגוף יכול לייצר אותן בעצמו ולא חייב לצרוך אותן במזון. מתברר שהן קשורות באופן הדוק לחילוף החומרים (מטבוליזם) של מחלת הסרטן. תאי סרטן, מטבעם, עוברים תכנות מטבולי מחדש שמעניק להם יכולות גדילה ושגשוג גבוהות מאוד. לעמוד בקצב ההתחלקות המואץ, הם מגבירים את פעילותם של המסלולים השותפים לייצור אנרגיה, חלבונים, שומנים וחומצות גרעין, ולכן הם תלויים מאוד באספקת חומצות האמינו מהתזונה.

חומצת האמינו סרין משתתפת במסלול חשוב ביותר: היא הופכת לגליצין, שיכולה לשמש בהמשך לייצור חלבונים, שומנים, חומצות גרעין, וגם חומצה פולית (פולאט) החשובה למערכת ההגנה נוגדת החמצון של התאים. המסלול המטבולי הזה חשוב מאוד לתאים הסרטניים, כך שאם הם מקבלים פחות סרין מהתזונה, או אם נפגעים אנזימים המשתתפים במסלול, תאי הסרטן נפגעים. אפשר להשתמש בזה לכאורה כאסטרטגיית טיפול יעילה נגד סרטן, בשילוב עם הטיפול התרופתי הרגיל.

החוקרים משערים כי הדיאטה נטולת הסרין-גליצין מביאה להרעבת התאים הסרטניים. אצל העכברים שנבדקו נמצא שההרעבה מגבירה את הייצור העצמי של סרין בגופם, כך שבסופו של דבר התאים מאבדים את האנרגיה ואת חומרי הבניין שמנותבים לייצור הסרין.

כשהתאים הסרטניים מנסים לשמור על רמת האנרגיה הדרושה להם הם עושים פעולות שגורמות נזק חמצוני בתא, ומחייבות אותם להפעיל את מערכת ההגנה נוגדת החמצון. גם שיטות הטיפול המקובלות בסרטן – כימותרפיה והקרנות – מגבירות את הנזק החמצוני בתאי הסרטן, כך שלכאורה הדיאטה נטולת הסרין והגליצין יכולה לשפר את יעילות הכימותרפיה וההקרנות.

למרות התוצאות המבטיחות, החוקרים מצאו שסוגי הסרטן השונים שבדקו, הנבדלים ביניהם במקום הגידול וברקע הגנטי שלו, מגיבים אחרת לתזונה נטולת החומצות האלה. למעשה, חלקם לא הגיבו לה כלל. לכן, לפני שננסה לתרגם את תוצאות המחקר לטיפול יעיל בבני אדם, יש לבחון את סוג הסרטן והגנטיקה שלו ולהתאים לו את הטיפול התזונתי הנכון.

הבעיה הזו מצטרפת לבעיות הקבועות שקיימות כשמנסים לתרגם תוצאות מחקר בעכברים לבני אדם. לדוגמה, המינונים של הדיאטה שונים בהכרח וגם מודל סרטן עכברי תמיד יהיה פשוט יותר מבחינה גנטית מאשר אותו סרטן בבני אדם. הרקע הגנטי הזה משפיע מאוד על תגובת הגידול להרעבת הסרין-גליצין. 

נוכל לסכם ולומר שהשימוש בדיאטה להרעבת הגידול הסרטני, לצד כימותרפיה, נראה מבטיח בעכברים, אולם יידרשו עוד מחקרים רבים לבדוק את יעילותו בבני אדם. חשוב להדגיש שהדיאטה נטולת הסרין והגליצין תוכל לשמש בני אדם לטווח קצר בלבד, אם בכלל, ותחייב השגחה רפואית. כלומר מסוכן לחולי סרטן להגביל את צריכת הסרין והגליצין על ידי דיאטה "ביתית" שאינה בליווי רפואי.

13 תגובות

 • פופאי

  הקשר בין תזונה לסרטן הערמונית

  מחפש תכלס, שואל:
  ציטוט: "אם אתה מעוניין בקשר בין תזונה וסוג סרטן ספציפי, אפשר למצוא לך לינק למאמר איכותי"
  אפשר לקבל ציטוט?
  תודה!

 • רחלי

  ניסויים

  ובכן, ניסויים בעכברים אכן מקומם, אך הכימוטרפיה על סיגיה גם היא בחזקת ניסויים! כך שבני אדם או עכברים או כל שהוא.......טרם הביאו לפיתרון לנגע הקרוי סרטן, כמו גם ל...שפעת שזו באמת מחלה!

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןbatchenw

  תשובה

  נכון מאוד, גם בכתבה משפט הסיכום אומר: " נוכל לסכם ולומר שהשימוש בדיאטה להרעבת הגידול הסרטני, לצד כימותרפיה, נראה מבטיח בעכברים, אולם יידרשו עוד מחקרים רבים לבדוק את יעילותו בבני אדם."

 • איריס

  סוגי מזון הכוללים סרין?

  תודה על הכתבה. אך נותרתי ללא תשובה - באילו סוגי מזון מצויות אותן חומצות אמינו (סרין) שכדאי להמנע מהן?...

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןbatchenw

  תשובה

  למה להימנע מסרין? כמו שציינתי בכתבה לבני אדם אסור להגביל סרין וגליצין בדיאטה לאורך זמן. החוקרים הבהירו כי גם אם הדיאטה תעזור לטיפול בסרטן בבני אדם, יהיה צורך בבדיקה מדוקדקת של סוג הסרטן, הגנטיקה שלו והמיקום ורק אז תינתן הדיאטה וזאת לטווח קצר בלבד ובליווי רפואי. זה לא שהימנעות מסרין בדיאטה תמנע סרטן.

 • אנונימי

  סרין וגליצרין

  אילו מזונות עשירים/דלים בחומצות האמינו סרין וגליצין ?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןbatchenw

  תשובה

  קשה מאוד להגביל את הדיאטה בחומצות האמינו סרין וגליצין. במאמר נתנו לעכברים דיאטה שמורכבת מתערובת של חומצות אמינו מפורקות כמקור חלבון ואז פשוט השתמשו בתערובת עם סרין-גליצין ובכזאת בלי.

 • מאיה

  תפסיקו לעשות ניסויים

  תפסיקו לעשות ניסויים בעכברים , ובבעלי חיים זה עוצר את המדע. אין עכברים כבני אדם בתגובותיהם ובתנאיח חייהם....ובמיילא אחר כך עושים את הניסויי המבוקר הקליני ב בני אדם... רוב התרופות שהצליחו בעכבדים אי אפםשר ליישם בבני אדם, ולהיפף גם קורה מה שמשפיע טוב על בני אדם לא יעיל על בעלי החיים...
  המאמר הזה הוא סיפורי סבתא ... אפשר לספר אותו על כל דבר על כל נסיון גם של נער או ילד במעבדה שאילו ואילו ואילו יכלה לצאת מזה תרופת פלא.
  !

 • חגית

  חגית

  אם את יודעת יותר טוב מכל המדענים בעולם שעושים קודם ניסויי על - בעיקר עכברים, למה את לא הולכת ללמוד רפואה, כנראה שאת לא עד כדי כך חכמה כמו שאת חושבת...

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןbatchenw

  תשובה

  הבה נעמיד דברים על דיוקם, קיימת התאמה גבוהה מאוד בין עכברים לבני אדם מבחינה גנטית. מבחינה היסטורית אין טיפול או תרופה שלא נבדקו קודם על עכברים לפני ביצוע מחקרים קליניים בבני אדם. נכון, ניסויים עלולים להיכשל ותמיד תיתכן חוסר תאימות. ניסויים בעכברים הם כלי מדעי חשוב ביותר, כיוון שהם מאפשרים לנו שליטה כמעט מלאה בתנאי הגידול, ברקע הגנטי של העכברים וכן העובדה כי ניתן לבצע מניפולציות גנטיות שונות בקלות יחסית באוכלוסיית העכברים. את יכולה להיות סמוכה ובטוחה שכל מחקר שמתבצע על עכברים, מבוצע באופן מבוקר ע"י צוות שהוסמך לכך ושנמנע ככל האפשר מטיפול שאינו אתי בבעלי החיים תוך השתדלות לערוך את הניסוי על מספר קטן ככל האפשר של חיות.

 • ליאת בר זהר

  פחחחחח.... הצחקת אותי. תנחתי

  פחחחחח.... הצחקת אותי. תנחתי ובהקדם

 • נדב

  אפשר הפניה למקורות לגבי "הקשר

  אפשר הפניה למקורות לגבי "הקשר בין תזונה לבין מניעת סרטן ידוע כבר שנים" ?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןbatchenw

  תשובה

  יש מאות מאמרים בתחום. אם אתה מעוניין בקשר בין תזונה וסוג סרטן ספציפי, אפשר למצוא לך לינק למאמר איכותי.