תינוק אושפז בגלל שעלת, מקרה חדש של אבעבועות הקוף בישראל, סלמונלה, ומוות בברזיל משפעת חזירים

לפני כשבוע וחצי אושפז באשדוד תינוק בן ארבעה חודשים בטיפול נמרץ לאחר שחלה בשעלת, ומשרד הבריאות מבקש להזכיר שמחלת השעלת מתפשטת כעת במדינה. אמו של הילד לא חוסנה בהיריון, פעולה שהייתה מונעת את מחלתו. ניתן לחסן תינוקות נגד שעלת החל מגיל 6 שבועות, ודרושות כמה מנות חיסון להגנה מיטבית. מסיבה זו חיסון נשים הרות, ולאחר מכן חיסון התינוקות בזמן המומלץ, הוא הדרך היחידה להגן על התינוקות מפני החיידק המסוכן במשך החודשים הראשונים לחייהם. 1 מ-100 תינוקות שחלו בשעלת ימות מהחיידק, כפי שקרה בישראל רק לפני כמה שבועות.

חיסון השעלת הוא חלק מהזריקה המחומשת שכל תינוק מקבל בטיפת חלב, חיסון המקנה הגנה מפני המחלות: טטנוס, דיפתריה, שעלת, פוליו ו-HIB.

אבעבועות הקוף חוזרות

עוד בישראל, אובחן מקרה ראשון מזה כמה חודשים של אבעבועות קוף, אצל בן 50 ששב מפורטוגל. איש בארץ לא היה עימו במגע, כך שאין חשש שהפיץ הלאה את הנגיף. החולה מחוסן פעמיים כפי ההמלצות, ומצבו כעת קל, יתכן שבזכות החיסונים שקיבל. שתי מנות מהחיסון המודרני נגד אבעבועות קוף מגנות בשיעור של כמעט 90% על המקבלים אותן, ומקלות על תסמיני המחלה אצל חסרי המזל שבכל זאת נדבקים.

בסך הכול בשנת 2022 חלו בישראל 262 איש באבעבועות קוף עד לסוף אוקטובר האחרון, והחולה הנוכחי הוא הראשון לשנת 2023.

סלמונלה בגן

גם בארץ, ארבעה ילדים מתוך כ-80 שלקו בחיידק הסלמונלה בדרום הארץ אושפזו, לאחר שאכלו מזון מזוהם. הזיהום התרחש בגלל רשלנות ואי עמידה בתקנות הבריאות של חברת הקייטרינג שסיפקה את המזון לגני הילדים. ספקית המזון הוחלפה בחברה אחרת. אצל אנשים בריאים חיידק הסלמונלה עלול לגרום למחלה המתבטאת בחום, שלשול, בחילה, הקאות, וכאבי בטן, ובמקרים נדירים עלולים להיגרם סיבוכים. באוכלוסיות רגישות הכוללות ילדים, בעלי מערכת חיסון מוחלשת וקשישים, החיידק עלול לגרום למחלה קשה לעיתים אף למוות. החיידק מידבק בעיקר דרך צריכת מזון ומים מזוהמים ודרך צואה של חולים, ואף של מחלימים עד מספר חודשים לאחר ההחלמה. תנאי היגיינה נאותים ובישול מלא של המזון יפחיתו את הסיכון להתפרצות סלמונלה.

שפעת חזירים בברזיל

ובברזיל, תעלומה – אישה שחלתה בשפעת נפטרה בתחילת חודש מאי בבית החולים. בבדיקת גורם המחלה התגלה שנדבקה בווריאנט v של זן שפעת A(H1N1), שמקורו בחזירים. על אף שהיא גרה בסביבת חוות חזירים, היא לא הייתה במגע עם חזירים בתקופה שבה נדבקה. שניים מהאנשים שבמגע קבוע איתה עובדים באותה החווה, אך שניהם לא הפגינו תסמינים כלשהם והיו שליליים בבדיקות לנוכחות הנגיף. בינתיים לא ברור כיצד נדבקה האישה במחלה. הווריאנט הספציפי הזה עובר בדרך כלל בין חזירים ונדיר שהוא מדביק בני אדם. כל אירוע הדבקה של בני אדם בנגיף של חיות מעלה נורות אזהרה, שכן אם תופיע בנגיף השפעת מוטציה שמאפשרת לו לעבור בקלות ישירות מאדם לאדם, ללא צורך בחיות, עלולה להתחיל מגפה עולמית, כפי שאכן קרה בשנת 2009. למרבה המזל הפעם זה עוד לא המקרה, ונראה שהמנוחה לא הדביקה אף אדם אחר.

בחיסון השפעת השנתי לבני אדם יש מאז המגפה של 2009 חיסון נגד הזן התוקף בני אדם, והוא עשוי להפחית את הסיכון גם מהזן שבחזירים.

תגובה אחת

  • יוסף ארודי

    מעניין ומלמד לעתיד.

    מעניין ומלמד לעתיד.