40 מתים מקורונה בשבוע בישראל, נמשכת ההתפרצות הגדולה בסין וביפן, וגם השפעת העונתית כאן

ארבעים בני אדם מתו מקורונה בישראל בשבוע שחלף, ומספר המתים הכולל במגפה הגיע בסוף השבוע ל-12,079. לאחר העדכונים האחרונים עלה מספר המתים מקורונה בדצמבר 2022 ל-178. מספר המתים לשבוע הראשון של שנת 2023 עומד בינתיים על 14. מספר המאומתים שומר על מגמת ירידה, ונראה שסוף סוף גם מספר החולים במצב קשה מתחיל לרדת באיטיות.

בסין נמשכת התפרצות הקורונה הגדולה שפרצה כשהוסרו שם הגבלות רבות. לא ידוע כמה חולים ומתים יש, אך כמה סיפורים דולפים כעת, סיפורים ההכרנו מהשנים הקודמות על צעירים המדביקים את עצמם ומופתעים מעוצמת המחלה, אחרים שמחפשים בייאוש מיטה פנויה בבתי החולים עבור בני משפחה קשישים ומסעות לציד התרופה פקסלוביד, שמחירה עלה מאוד, עבור חולים בקבוצות סיכון. רבים מותחים ביקורת על השלטונות בשל הסרת המגבלות המהירה, בלי להתכונן מראש, והסינים מתמודדים איתה באמצעות חסימת חשבונות ברשתות החברתיות. הסינים הודו כי 22 בני אדם מתו מקורונה בדצמבר. במקביל מתרבים הדיווחים על מוות של ידוענים ומדענים בסין. כמה מהם קשישים, אבל אחרים צעירים כמו זמרת האופרה צ'ו לנלן, בת 40, שסיבת המוות שלה לא נמסרה, ורבים תוהים אם חלק מהמתים מתו מקורונה. ובתוך ההתפרצות הגדולה הוסרו היום הגבלות נסיעה רבות, מה שעלול להביא לערבוב אוכלוסיות ולהפצה גדולה יותר של הנגיפים ברחבי סין וגם מחוצה לה. כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, כמה מדינות הכריזו כבר על חובת בדיקות לבאים מסין, לפחות לחלקם, אך מדובר במדינות מעטות, והעולם גדול.

מחוץ לסין רואים את שיא השתוללות הקורונה ביפן, שם הגיעו לממוצע שבועי של 165 אלף נדבקים ליום. הדיווח מיום שישי האחרון דיבר על 245 אלף חיוביים בבדיקה, מספר המתקרב לשיא המגפה היפני מאוגוסט האחרון אז נספרו ביום אחד 261 אלף חולים חדשים. מומחה חושש כי המספרים רק יעלו ויתקרבו לחצי מיליון חולים חדשים ביום, שהעומס על בתי החולים יגבר ושחולים במחלות אחרות יידבקו בהם בקורונה.

נוסף על סין ויפן, יש דיווחים על תחלואה רבה בקוריאה הדרומית, בטייוון ובהונג קונג, אך במדינות רבות כבר לא בודקים, כך שקשה לדעת איפה באמת יש התפרצויות גדולות.

עונת השפעת

השפעת העונתית מתפשטת באירופה. אחוז החיוביים בבדיקות הולך ועולה, והגיע לקראת סוף דצמבר לשיא של 37 אחוז, הרבה מעבר למה שהיה בשנה שעברה. בארצות הברית פעילות השפעת גבוהה, אך מראה סימני ירידה. ביפן, לראשונה מאז פרוץ מגפת הקורונה ובמקביל להתפרצות הקורונה הגדולה, יש גם התפרצות של שפעת עונתית, והרשויות מפצירות בתושבים ללכת עם מסכות, להפחתת ההפצה של שתי המחלות.

גם בישראל מסתמנת עליה בתחלואה בשפעת, פחות תלולה מאשר בשנים הקודמות, לפי דו"ח ניטור התחלואה מנגיפי נשימה של משרד הבריאות לשבוע 52, השבוע האחרון של שנת 2022. כל הדגימות שבודדו עד היום של נגיפי שפעת מכוסות על ידי החיסון. עדיין לא מאוחר להתחסן בקופות החולים.

0 תגובות