שבר אבן מעוטר בקווים אדומים שהתגלה במערה בדרום אפריקה הוא כנראה הציור המוקדם ביותר מעשה ידי אדם, עשרות אלפי שנים לפני ציורי המערות המפורסמים

מתי החלו בני האדם ליצור אמנות? מי היה הראשון שלקח צבע והשתמש בו כדי לצייר על משטח? את התשובות המדויקות ככל הנראה לעולם לא נדע, אך מחקר חדש מגלה שכבר לפני 73 אלף שנה, בקצה הדרומי של אפריקה, היו אנשים שציירו קווים בגיר אדמדם על אבן. זהו הציור המוקדם ביותר הידוע לנו, והוא מקדים בעשרות אלפי שנים את הציורים שנמצאו עד היום.

כריסטופר הנשילווד (Henshilwood) וקארן ון ניקרק (van Niekerk) מנורבגיה חופרים כבר 27 שנה במערת בלומבוס (Blombus) בדרום אפריקה, כ-300 קילומטר ממזרח לקייפטאון. בין הממצאים במערה, בשכבה שתוארכה ל-100-70 אלף שנה לפני זמננו, היו כלים מאבן, כולל ראשי חנית ומרצעים ליצירת חורים בעור, וגם רמזים ליצירה שמטרתה אסתטית יותר: חרוזים שנעשו מקונכיות וסלעי אוכרה שעליהם נחרטו קווים. אוכרה הוא סלע רך, צבעו יכול להיות בין צהוב לאדום, והוא יכול לשמש לא רק כמשטח לחריטה אלא גם כצבע שאפשר לצייר איתו על משטחים אחרים. זה בדיוק מה שנחשף במחקר החדש: שבר אבן בן 73 אלף שנה מאותה מערה, מקושט בשישה קווי אוכרה אדמדמים, מקבילים פחות או יותר, שאותם חוצים שלושה קווים נוספים.

סימנים עם משמעות סמלית. הנשילווד (משמאל) וצוותו בחפירות במערת בלומבוס | צילום: Ole Frederik Unhammer
סימנים עם משמעות סמלית. הנשילווד (משמאל) וצוותו בחפירות במערת בלומבוס | צילום: Ole Frederik Unhammer

כדי לבדוק כיצד בוצע הציור הזה לקחו החוקרים אבן מאותו חומר, סילקריט (silcrete), וציירו עליה קווים בעזרת גיר של אוכרה, כלומר חתיכה מהסלע הרך, ובעזרת צבע נוזלי שהופק מאבקת אוכרה. ההשוואה לא השאירה מקום לספק: רק כאשר השתמשו בגיר הצליחו החוקרים לשחזר את הקווים המקוריים, כולל גבולות מטושטשים ושינוי בעובי הקו כאשר הוא עבר על שטח מוגבה יותר באבן. לעומת זאת, כאשר צבעו את הקווים באמצעות צבע ומברשת שיצרו ממקל, הקווים היו אחידים יותר ובעלי גבולות ברורים. הציירים הקדומים, הסיקו החוקרים, השתמשו בגיר.

שתי וערב בגיר אדום: האבן המעוטרת המקדימה בעשרות אלפי שנים את ציורי הקיר במערות | צילום: Craig Foster
שתי וערב בגיר אדום: האבן המעוטרת המקדימה בעשרות אלפי שנים את ציורי הקיר במערות | צילום: Craig Foster

מאפיינים מודרניים

הממצא מדרום אפריקה אינו הביטוי האמנותי הקדום ביותר המוכר לנו, אך ככל הידוע לנו זה הציור הראשון. אמנות קדומה יותר מורכבת מחריטות, ודוגמאות לה נמצאו עוד לפני שבני המין שלנו, הומו ספיאנס, הופיעו לראשונה. צדפה מלפני 540 אלף שנה באינדונזיה, ועצם מלפני 370 אלף שנה בגרמניה, נושאות קווים שחרטו עליהן, ככל הנראה, בני המין הומו ארקטוס (Homo erectus). אבנים חרוטות שהשאירו בני המין שלנו לפני כ-90 אלף שנה, נתגלו במערת קדומים שבישראל.

ציורים שבהם האמן משתמש בחומר אחד כדי להשאיר סימנים על חומר אחר הגיעו הרבה אחר כך. הציורים המרהיבים ממערות כמו שובה בצרפת ואלטאמירה בספרד, כמו גם אתרים ידועים פחות מאינדונזיה ומנמיביה, הם בני כ-40 אלף שנה או פחות, כך שהציור ממערת בלומבוס מקדים אותם בכ-30 אלף שנה.

הציור הזה גם פשוט הרבה יותר בהשוואה לציורים המאוחרים יותר, רק כמה קווים המסודרים שתי וערב. האם זה סמל למשהו? קישוט? קשה לנחש למה התכוונו האמנים שחיו לפני 73 אלף שנה. אך נראה שהתבנית הזו, של קווים חוצים, אמרה להם משהו – שכן באותו מקום, ובערך מאותו זמן, נמצאו סלעי אוכרה שעליהם חרוטים קווים בצורה דומה.

"זה מראה שבני האדם המוקדמים בכף הדרומי השתמשו בטכניקות שונות כדי ליצור סימנים דומים על משטחים שונים" אמר הנשילווד. "התגלית הזו תומכת בהשערה שהסימנים האלו היו סמליים, והשימוש בהם מעיד על התנהגות בעלת מאפיינים מודרניים של אותם הומו ספיאנס אפריקאים, אבותיהם של כל בני האדם כיום".

 

2 תגובות

 • תומר

  לקרוא לכמה קווים על אבן "ציור

  לקרוא לכמה קווים על אבן "ציור" או "אומנות" זה ממש למתוח את ההגדרות הללו עד הקצה.
  אולי אם במקרה ימצאו גם אבן מרובעת שחלולה במרכזה יוכלו לטעון שמדובר בטלויזיה הקדומה ביותר

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןיונת אשחר

  זה צבע שהושם על אבן, ללא מטרה פונקציונלית

  זו אולי לא אמנות מתוחכמת או מוצלחת, אבל כל קישוט, לצורך קישוט, הוא צורה של אמנות