לא מפורסם

בשיטה פשוטה וגאונית ניתן לראות קרינה מייננת

קרינה מיננת זה סוג הקרינה המסוכן לגוף האדם, איננו יכולים לראות אותה או לחוש בה בשום חוש שלנו. ב-1911 גילה הפיזיקאי הסקוטי צ'ארלס וילסון כי קופסא המלאה בערפל זה כל מה שצריך כדי לזהות קרינה מייננת. צפו בסרטון המראה בנייה של תא פשוט כזה, ומראה את הקרינה הנפלטת ממקור רדיואקטיבי:

מה שמעניין - שכלל לא נחוץ מקור רדיואקטיבי כדי לראות שובל של חלקיקי קרינה בתוך תא ערפל. כל תא ערפל גדול יראה שובלים כאלו מפעם לפעם, בגלל שאנחנו כל הזמן מופצצים בקרינה - קרינה קוסמית של חלקיקים, שמקורם מהשמש שלנו ומגופים אחרים בחלל החיצון (סופרנובות ואולי אפילו חורים שחורים), כפי שאפשר לראות בסרטון כאן:

 

האופן שבו עובד תא הערפל הוא פשוט ביותר - כאשר עוברת קרינה מייננת בתוך תא הערפל - היא מייננת את החלקיקים שבתוכו, כלומר הופכת ליונים / לחלקיקים בעלי מטען חשמלי את החלקיקים שבהן פוגעת. כלומר נוצר 'שובל' של חלקיקים בעלי מטען חשמלי בנתיב המעבר של הקרינה. תא הערפל רווי באדים של חומר נדיף (בדרך כלל זה הכהל איזופרופנול) - האדים הללו נמשכים לנתיב הטעון חשמלית ומתעבים לאורכו. התוצאה היא שובל של נוזל בנתיב הקרינה. כיוון שאנחנו מאירים על התא באור חזק מהצד, ניתן לראות את שובל ההתעבות הזה כהחזר אור לבן.

תגובה אחת

  • עפר

    ״קרינה מיננת היא סוג קרינה״.