ארתור בנג'מין הוא מתמטיקאי וקוסם. בשעות הבוקר הוא פרופסור למתמטיקה בהרווי מאד קולג', ואחרי הצהריים הוא עוטה טוקסידו ועולה על הבמה עם מופע קסמים מתמטיים. בהופעה האנרגטית שלו בכנס TED הוא מתחרה בצוות אנשים החמושים במחשבונים ומחשב במהירות הבזק חזקות ריבועיות של מספרים תלת-ספרתיים ואף מספרים בני ארבע או חמש ספרות. כמו כן הוא מגלה לאנשים נבחרים מהקהל את היום בשבוע שבו הם נולדו.

צפייה מהנה!
 

הסרטון תורגם בידי איתי יפה. המופע "מתמטיקסם" שבסרטון הועבר על ידי ארתור בנג'מין במסגרת פרויקט TED talks.

 

בנג'מין מבצע חישובים מתמטיים במהירות מסחררת. רוצים לדעת איך הוא עושה את זה? סודותיו נחשפים בספר Secrets of Mental Math, שאותו כתב עם מייקל שרמר. סוד קטן הוא בכל זאת חושף בסרטון: כדי לחשב ריבועים של מספרים בני חמש ספרות הוא מפצל אותם לשני חלקים. אם, לדוגמה, הוא מחשב ריבוע של מספר שספרותיו הן ab,cde הוא מפצל את המספר ל- (ab,000+cde), ואז עושה שימוש בנוסחה a+b)2=a2+2ab+b2), מחשב לחוד את a2, את 2ab ואת  b2 ולאחר מכן מחבר אותם כדי להגיע לתוצאה.

כדי לחשב את הריבוע של 12,345, למשל, הוא יפצל את המספר 12,345 ל-12,000+345 ואז מחשב:

12,3452=(12,000+345)2=12,0002+2*12,000*345+3452

וכל שנותר לעשות הוא לחשב כל אחד מהמחוברים ולאחר מכן לחשב את סכומם. כך הוא עושה שימוש בשיטות החישוב שלו למספרים יותר קטנים כדי לחשב ריבועים של מספרים של חמש ספרות.

בקישורים שמשמאל תוכלו למצוא קישור לאתר של ארתור בנג'מין וקישורים לקסמים מתמטיים נוספים.

יפעת בן יעקב
מכון דוידסון לחינוך מדעי
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות