הטלפון הסלולרי מהווה חלק חשוב מחיי היומיום שלנו. הטלפון הסלולרי עובד על עיקרון דומה לטלפון הקווי למעט העובדה שהוא מעביר את האותות דרך גלי רדיו ולא דרך חוט טלפון. הסרטון שלפנינו מסביר כיצד עובד טלפון סלולרי. הסרטון מלווה בהסברים באנגלית, על כן הוספנו תרגום והסברים בהמשך העמוד.

סרטון זה נלקח מהאתר של  Dr. Dan Izzo

הטלפון הסלולרי הומצא ב-1973 על ידי מרטין קופר. טלפון נייד הוא למעשה מכשיר שמסוגל לקלוט ולשדר גלי רדיו. בטלפון הסלולרי חולל מהפיכה בעולם התקשורת גם מבחינה טכנולוגית וגם מבחינה חברתית, משום שהוא אפשר זמינות מיידית של כל אדם בכל זמן.

בניגוד לטלפונים רגילים המחוברים לרשת בחוט טלפון, הטלפון הסלולרי מתחבר לרשת באמצעות גלי רדיו. טלפון סלולרי הוא למעשה קולט ומשדר גלי רדיו. הטלפונים הסלולרים עובדים עם רשת אנטנות סלולריות המפוזרות על כל השטח. כל אנטנה משרתת תא שטח גיאוגרפי הנקרא תא (cell).

כאשר אנטנה סלולרית מקבלת תשדורת מטלפון סלולרי, היא משדרת את האות למכזת טלפון ניידת (MTSO) אשר מעבירה את האות למרכזיית הטלפון, משם האות עובר דרך חוטים עד לייעדו (טלפון קווי או נתב סלולרי). כאשר אדם מדבר מרכב נוסע, האות מועבר לאנטנה הסלולרית הקרובה ביותר. כאשר המכונית מגיעה לאזור תחת שליטה של אנטנה שכנה, היא מקבלת את האותות מהטלפון הנייד מבלי להפריע לשיחה.

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון וייצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

8 תגובות

 • איתן

  שאלה - פענוח, קידוד והעברה למרחק

  שלום,
  אני פשוט לא מצליח להבין איך כל התהליך מתבצע תוך פחות משניה.
  איך הטלפון מקודד, מפענח, שולח את הגל אל תחנת הבסיס ומשם אל שאר התחנות עד היעד והכל בזמן אמת?

 • מרינה חרצ'נקו

  "איך עובד הטלפון הסלולרי?"

  שלום ארז,
  שמי מרינה חרצ'נקו , אני סטודנטית לחינוך-מתמטיקה , ואני עושה סמנריון על "הקשר בין המתמטיקה והטלפון הסלולרי".
  ראיתי את ההסבר שפירסמת באתר פה , על איך עובד הטלפון הסלולרי , ולא הבנתי מה זה הנתב אליו מעבירה האנטנה את האותות ?
  בסרטונים ומאמרים אחרים שקראתי , זה לא הופיע.
  אם יש לך חומרים נוספים בנושא של איך זה פועל , אודה לך מאוד אם תשלח לי אותם.
  בברכה,
  מרינה חרצ'נקו

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תיקון

  הי מרינה
  ככל הנראה נפלה טעות בתרגום. הטעות תוקנה.
  תודה וכל טוב
  ארז

 • אלברטו

  שאלה

  קראתי את המאמר שלך באינטרנט אודות “כיצד פועל טלפון סלולרי” וברצוני לשאול את אדוני האם אנטנה או נתב יכולים לדעת אל נכון מה גרם לסוף שיחה בטלפון הסלולרי כלומר האם מכשירים אלו יכולים לדעת האם הניתוק שגרם לסוף השיחה הינו ניתוק יזום ע”י הדובר או לא יזום (סוללה ריקה וכיו”ב) ?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום אלברטו
  יש כל מיני סוגים שונים של רשתות עם תקנים שונים לגבי איך התקשורות בין הטלפון לתא, לבקר (נתב) למרכזיה עובד, אני מכיר תקן אחד, שהוא התקן הכי נפוץ, בטח בארץ (בשאר העולם מתחילים לעבור לדור רביעי), והתשובה בתקן הזה היא כן. כשאתה לוחץ על סיום שיחה נשלח איתות שסיימת את השיחה. אם אתה לא עושה את זה והשיחה מתנתקת, אני חושב שאו התא או הבקר מבין שהתנתקה השיחה והוא שולח איתות למעלה (למרכזיה) שהשיחה התנתקה באופן לא יזום.

  אני מניח שזה אותו דבר בכל תקן שקים היום, הסיבה לכך היא די פשוטה, המשאב הצר של כל תא זה זמן השמע שלו - כמה שיחות הוא יכול להחזיק. בו זמנית והניהול שלהם הוא די מסובך. אם אתה מנתק את השיחה באופן יזום, אתה מודיע על זה לתא, כדי שהוא ישר יסגור את ערוץ השמע שלך ויוכל להקצות אותו למשתמש אחר, ושהוא יודיע את זה למעלה לבקר והמרכזיה כדי שאם אתה מדבר מול מכשיר סלולארי אחר הם יוכלו להודיע לו שהשיחה הסתיימה ולסגור לו את ערוץ השמע.

  אם השיחה פשוט מתנתקת, אתה לא מספיק לשלוח את האיתות הזה, והתא לא יודע שהשיחה הסתיימה. אני לא חושב שהתא "מקשיב" לערוץ שמע שלך כדי לשמוע אם עוברים שם נתונים ומבין מזה שהפסקת לדבר, במקום זה מה שקורה זה שפעם בזמן מסוים התא שולח לך לטלפון שלך הודעה שאתה אמור לענות עליה (או שהוא מבקש נתונים שהוא צריך כמו עוצמת הקליטה שלך וכו' או סתם בודק שאתה עוד בחיים) וכשאתה לא עונה לו ואז התא מסיים את השיחה (או הבקר לא סגור על זה וזה בטח משתנה מתקן לתקן). כלומר הזמן שלקח לתא להבין שהשיחה הסתימה (שהוא בטח זמן ממש "זניח" כמה מילי שניות) הוא זמן "אבוד" התא איבד סתם ערוץ שמע בזמן הזה שאף אחד לא דיבר בו. מכיוון שלמיליוני משתמשים הזמן הזה יכול להתחיל להצטבר ברור שעדיף לרשת לדעת ממך כשאתה מסיים שיחה, ולא לגלות את זה בעצמה. אז ההיגיון אומר שבכל תקן מתקדם אתה תשלח איתות כשנגמרה השיחה.
  כל טוב
  ד"ר ירון גרוס

 • דוד

  הי

  בעצם אני מתעניין בשני הנושאים האלה. כלומר אם אני רוצה לבנות סים בלי כל המערכת של הפלאפון אלא רק כשאני יחייג אליו יפעל הצלצול .אז איך התהליך הזה עובד איזה מוצרים אני יצטרך לזה. מקווה שהבנת את כוונתי ו ..
  תודה מראש עלה תגובה.

 • דוד

  ההסבר ברור תודה רק רציתי

  לשאול איך הפונים קורא את הסים זאת אומרת איזה פעולות קורה כשמחייגים אליך. תודה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  הבהרה

  שלום דוד
  תוכל בבקשה להבהיר את שאלתך? האם אתה מחפש לדעת איך המעגלים החשמליים בטלפון הסלולרי עובדים, או כיצד האות מתקבל במכשיר?
  ארז