מנורת הפלורסנט, המכונה בטעות גם "מנורת ניאון", חוללה מהפיכה בשוק התאורה. מדובר במנורה עם אורך חיים ארוך יחסית, הנותנת אור חזק בצריכת חשמל נמוכה יחסית. ניתן למלא מנורת פלורסנט בגזים אציליים שונים המקנים לאור הבוקע צבע שונה או לצפות את המנורה בציפוי המקנה לו את הצבע. עיקרון הפעולה של המנורה מבוסס על העלאת אלקטרונים של אטומי גז לרמה אנרגיתית גבוהה יותר, ושחרור אור כאשר האלקטרונים חוזרים לרמתם המקורית. הסרטון שלפנינו ממחיש כיצד עובדת מנורת פלורסנט.
 

סרטון זה הופק בידי גל ברק כפיילוט לתוכנית מיקרוסקופ בערוץ טבע הדברים

ארז גרטי, דוקטורנט, המחלקה לכימיה ביולוגית, מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

20 תגובות

 • ישראלית מצויה

  הסבר לא מובן למי שלא מבין במדעים או לילדים וכד'

  תסבירו במילים שאנשים שלא עושסקים או מבינים בתחומים המדעים , יבינו. ללא אטומים פרוטונים וקפיתות גאז וכו'..

 • מנשה אלחנן

  חוט להט

  האם יש חוט להט (תיל מלובן) בפלורסנטים המצויים בשוק? ואיך ניתן לדעת אם יש או אין בפלורסנט המצוי אצלי בבית ובחנות?

 • רזיאל גבי

  שלום

  שלום
  איזה וואקום צריך להיות בשפופרת כדי לאפשר זרימת אלקטרונים בין אנודה לקטודה?

 • מירב

  אשמח לעזרה

  רבים האנשים מהם שמעתי כי אור הפלורוסנט קשה להם והוא מסנוור אותם, כמוהם אני, כמי שבמשרד שלה יש אור פלורוסנט אני סובלת ממנו והוא מקשה עלי.
  האם יש מחקרים בנושא? האם יש דרך להקל על מי שסובל מתאורה מהסוג הזה? אם צבע מסויים או אפילו כיסוי הנורה בצלופן בצבע כל שהוא יכול להועיל למי שסובל?
  אשמח מאוד לעזרתכם

 • פלג-ליאון - ירושלים

  טיפול במנורות פלוריסנט "שרופות"

  סיפרתי לשכן בעברו עבד במעבדה באוניברסיטה העברית על כך
  בנורת פלוריסנט "שרופה" סיימה לתפקקד שברתי בקנקנן פלסטיק
  מאחר ובקשתי להמנע מלהשליך לצפרדע אשפה הלן התייחס אלי כאל
  רוצח וצעק עלי מה אני עושה? - מאד נעלבתי.

  לשאלתי מה הפיתרון סירב להשיב לי הרי לערייה אין מענה
  והוספתי הרי זה מה שהרי העירייה עושה - והלן הוסיף שיילכו לגיהנום

  הרי לבסוף קיימת כאן בעייה שעל המשרד לאיכות הסביבה למצא מענה
  הן מבחינת הזכוכית והגז הקיים בפלוריסנט

  אשמח לקבל מענה מדוייק

  חודש טוב ושנה טובה

  פלג-ליאון - ירושלים
  תד 18297
  נייד 0503331537

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום פלג-ליאון
  מנורות פלורסנט אכן מכילות גזים רעילים כמו כספית אשר יש להפטר מהם בצורה בטוחה, למרות שטכנולוגית הדבר אפשרי, נכון להיום אין תקנות מיחזור מסודרות בנושא, ההופך את הנושא ללא כדאי כלכלית כך שבפועל אין מיחזור המוני של נורות אלו.
  מקווה שעזרתי
  כל טוב
  ארז

 • חן

  אורכי גל

  האם במנורת פלורסנט או כל מנורה אחרת ניתן לבודד אורך גל ספציפי ? אשמח לתשובה
  נ.ב
  או האם יש דרך אחרת לבודד אורך גל (אני צריכה אדום,ירוק וכחול)
  תודה רבה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  על מנת לפצל אור לבן לאורכי גל ספציפים יש להשתמש במסננים (פילטרים). אותם פילטרים יסננו את האור באורכי גל אחרים וישאירו רק את האור בטווח אורי הגל שאת רוצה. לכל פילטר יש את מאפיינים שלו והוא מעביר אור בטווח אורכי גל רצוי. פילטרים לא חייבים להיות משהו יקר או מסובך. נייר צלופן אדום יכול לשמש כפילטר ולסנן אור באורכי גל מעל האדום (יכול להיות שגם מתחתיו אבל אני לא סגור על זה) ומה שנשאר זה אור אדום בטווח צר של אורכי גל. דוגמא נוספת לפילטר היא משקפי שמש אפילו קרם הגנה.
  לגבי בחירת הפילטר הכל תלוי בצורך שלך ובטווח אורכי הגל הרצוי. ככל שהטווח צר יותר תצטרכי פילטר בררן יותר (וכנראה גם יקר יותר).
  מקווה שעזרתי
  ארז

 • אסף

  ניתן גם לעורר גז טהור לא?

  אם נעורר אטומים בגז טהור כלשהו (המכיל רק את אותו הגז) גם ייפלטו אורכי גל מאוד ספציפים לא? הרי זו מהות הספקטרוסקופיה

 • איתן אוקסנברג

  תשובה

  שלום אסף,
  אתה לגמרי צודק.
  אם נעורר אטומים בגז טהור שמורכב מיסוד אחד יפלטו אורכי גל מאוד ספציפיים. אורכי הגל האלו מכילים בתוכם מידע על תכונות האטום ומבנהו, וכמו שציינת זו מהות הספקטרוסקופיה.
  אתה יכול לערוך ניסוי וירטואלי בעניין בקישור הזה:
  http://davidson.weizmann.ac.il/online/tikshuv/chemistry/%D7%9E%D7%95%D7%...

  יש מגוון עצום של טכניקות ספקטרוסקופיה, אבל בפשטות מדובר על ניסיון לנתח את המידע שמתקבל מאינרקציה של אור וחומר כדי ללמוד על תכונות החומר.

 • אסף

  הניסויים הוירטואלים האלה יפים אבל עכשיו הכל נראה אפילו מסובך יות

  זה היה מצחיק ששמתם סימן שאלה ב"מציאות". אני קראתי בוויקפדיה על כך שאלקטרונים יכולים ליפול אל הגרעין (מה שתמיד אומרים שהוא לא אפשרי) אבל זה עוד מילא, כשהוא פוגש את הפרוטון הם הופכים לניוטרון וניטרינו. חשבתי שהאלקטרונים והנוקלאידים הם חומרים שונים ופתאום מסתבר שהם מתחברים ביחד. בקיצור נראה לי שאני כבר לא מבין שום דבר

 • איתן אוקסנברג

  תשובה

  שלום אסף,
  אל תתייאש, במדע ניתן כמעט תמיד להיכנס מעט יותר עמוק לתוך נושא, כל כניסה שכזו מעמיקה את הידע, אבל בדרך כלל מעלה מאוד את רמת המורכבות של הנושא.
  כדי לנסות ולסדר לך את הבלאגן בראש, קודם כל אני אציג לפניך את התפיסות הכלליות ואתה תוכל לבחור כמה עמוק אתה רוצה להיכנס לתוך הפיסיקה של החלקיקים.
  רוב העולם, ובתוכם גם חלק גדול מהמדענים, יודעים שכל החומרים בנויים מאטומים והאטום מורכב משלושה חלקיקים אלמנטרים: אלקטרונים, פרוטונים וניוטרונים. עבור רוב העולם כאן הסיפור מסתיים.
  עבור המדענים שעוסקים בפיסיקה של חלקיקים הסיפור בעצם רק מתחיל. חוקרים אלו משתמשים במכשירי ענק כמו מאיץ החלקיקים בשוויץ כדי לחקור את החלקיקים הפחות מוכרים כמו ניטרינו, קוורקים ובוזון היגס.
  אם אתה מעוניין להיכנס יותר לעומק הפיסיקה יש במאגר מדע מגוון כתבות שעוסקות בנושא כמו זו
  http://davidson.weizmann.ac.il/online/maagarmada/physics/%D7%94%D7%91%D7...

  אם אתה רוצה הרחבה או הסברים נוספים, אל תהסס לשאול.
  בהצלחה!

 • דור123

  נורות פלואורסצנט

  נורה פלואורסצנטית בנוייה משפופרת שבה שלוש רכיבים עיקריים:
  1. גז אינרטי: בנורות הישנות מסוג T12, בנורות הקטנות מסוג T5, ובשלושה נורות T8 בהספקים של 15W, 20W ו-30W היה גז ארגון. בנורות ה-T8 וה-T5 משנות ה-80 וה-90 יש תערובת של ארגון וקריפטון. ובנורות האמריקאיות מסוג T12 בעוצמה גבוהה (HO ו-VHO) יש, כפי שרוב הישראלים חושבים שיש בנורה פלואורסצנטית, נאון.
  2. כספית: החלק החשוב ביותר בנורה הפולט את הקרינה האולטרה סגולה.
  3. זרחן: מקור האור של הנורה. בהתחלה השתמשו בזרחן על בסיס בריליום שלו גוון לבן טהור יחיד. אח"כ הגיע הציפוי הפופולרי ביותר כיום: ההלופוספור. הציפוי הזה ידוע בארץ כמפיק אור כחלחל, אור יום שלא נעים. זאת משום מסירת הצבע הנמוכה שלו (50%-70%). עם זאת הלופוספור מגיע גם בגווני לבן קר וחם. באמריקה הצפונית פיתחו זרחן דלוקס לבן שהוא למעשה סוג של הלופוספור אשר מפיק אור נעים יותר בעל מסירת צבע גבוהה יותר על חשבון היעילות האורית. לבסוף פיתחו שלושה ציפויים זרחניים שפולטים יחד באדום, בכתום, בירוק, בציאן, ובכחול. תערובת זו נקראת טריפוספור והיא מפיקה אור בהיר יותר עם מסירת צבע גבוהה יותר (85%).
  נורות פלואורסצנט צריכות אביזר מיוחד על מנת לייצב את הזרם שעובר בהן ועל מנת להמיר את המתח למתח הפעלתן. ללא האביזר הזה, הזרם יעלה עד שהמפסק הראשי יקפוץ וינתק את החשמל. האביזר הזה נקרא משנק. משנק מסוג סליל השראה הוא אביזר נפוץ להגבלת הזרם בנורה, והוא נקרא בעולם ובארה"ב בשמות שונים. בארץ ובעולם הוא נקרא צ'וק ובארה"ב "אוטוטרנספורמר" (כנראה שמשנק סליל ההשראה האמריקאי מכיל גם שנאי בשל המתח הנמוך השורר שם ומכאן שמו האמריקאי).
  הסטרטר נדרש רק במשנקי סליל השראה יעודיים כדי לחמם את האלקטרודות של הנורה לפני הפעלתה, שהם המשנקי סליל ההשראה הנפוצים ביותר.
  משנקים אלקטרוניים יכולים להפעיל נורות פלואורסצנט בקלות ללא סטרטר.
  יש גם משנקים מסוג סליל השראה שאינם דורשים סטרטר בכלל להפעלתם כמו "רפידסטארט" ו"סלימליין" (האחרון מיועד להפעלה עם נורות בעלות פין יחיד בכל צד (במקום שני פינים בנורות הרגילות) אשר נדירות מאוד כיום בעולם אך עדיין פופולריות מאוד בארה"ב), אולם כיום המדינות היחידות שעושות שימוש במשנקי סליל ההשראה מהסוג הזה הן: ישראל (רפידסטארט לנורות אמריקאיות מיוחדות בהספק של 110W) וארה"ב, כיוון שה"רפידסטארט" אינו מסוגל להפעיל נורות פלואורסצנט עם תערובת גזים אינרטים של ארגון-קריפטון האפיינית לנורות החדשות החל משנות ה-80. גם נורות ליבון ונגדים אינן מסוגלים להפעיל נורות פלואורסצנט עם תערבות גזים זו.

 • אגסי

  וואו דור!

  לדור - ממש תודה על ההסבר המחכים
  אני בעצמי שוטטתי ברשת בניסיון להבין איך עובדת מנורת פלורסנט וההסבר שלך החכים אותי מאוד! תודה רבה.

 • שלומי

  נורת פלורסנט

  יש לי כמה שאלות על הפלורסנט ואני ישמח לקבל עזרה ..
  מהו המבנה של הנורת פלורסנט
  לשם מה דרוש סליל השראה גבוה במעגל הנורה
  למה דרושה יחידת הסטרטר?
  אילו צבעי אור ניתן לקבל בנורת הפלוריסנט ובמה הדבר תלוי?
  האם יש סכנת התחשמלות בהחלפת נורת פלוריסנט?
  מה יתרונה של נורת פלוריסנט על נורת ליבון רגילה?
  באיזה אופן חשמלי יחוברו 2 נורות פלוריסנט לאותו בית נורה?.

 • אייל דגול

  חישוב צריכה בפועל של מנורה פלורסנטית

  אם נורה פלו' הינה 28 וואט אז כמה וואט צריכה יש מהצו'ק והקבל וכו..

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןחגי אדרי

  תשובה

  שלום אייל,

  כדי לדעת את הצריכה של כל רכיב צריך לדעת את פרטי כל הרכיבים במעגל החשמלי (התנגדות, השראות וקיבול) ולחשב את הצריכה של כל אחד מהם. המספר 28 וואט מתייחס לצריכה הכוללת של כל הרכיבים ביחד.

 • אייל דגול

  חישוב

  ראה עם כתוב על הנורה W 28 זה אומר שזה שייך לנורה בלבד !
  אני שואחל על דרך החישוב לשאר האלמנטים כפי שתארתי
  בשאלה מעלה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןחגי אדרי

  תשובה

  שלום אייל,

  משנק (צ'וק, או ballast) מאופיין על ידי מספר תכונות, אתה יכול לקרוא עליהם בפירוט כאן. התכונה החשובה בשביל צריכת החשמל היא מקדם הספק (power factor). בגלל מבנה המעגל החשמלי יש הבדל בין עוצמת החשמל הנכנסת למכפלה של הזרם במתח הנכנסים, ההבדל נמדד במקדם ההספק, ככל שהוא קרוב יותר לאחד זה אומר שיותר מהעוצמה הנכנסת מנוצלת במעגל. מקדם ההספק שונה עבור כל משנק, וגם משתנה כתלות בנורה\נורות שמחברים אליו, הנה שתי דוגמאות: 1 2 .
  בעקרון כדי לדעת את הצריכה של המערכת כולה אתה יכול להסתכל על input watt. אם תשווה את זה לצריכה של הנורה תראה איזה מערכת יעילה יותר.
  כל הנתונים מתייחסים לצריכה לאחר שהמערכת התייצבה, במהלך ההדלקה בדרך כלל הצריכה גבוה יותר אבל מאחר וזמן ההפעלה קצר יחסית אפשר להתעלם מזה לרוב.
  מסמך נוסף בנושא אתה יכול לראות כאן.

 • עידו קמינסקי

  בקשר לשאלתך

  שלום שלומי

  חשמל אינו הצד החזק שלי. אני ממליץ לך להפנות את שאלתך לד"ר מאיר ברק ממדור "שאל את המומחה", הוא בוודאי יוכל לעזור לך.

  במדור שלנו יש מגוון רחב של סרטונים בנושאים שונים, אתה מוזמן להכנס ולהתרשם.
  ארז