מכונת הצילום מהווה חלק אינטגרלי מכל משרד כיום. באמצעות המכונה מייצרים העתקים בשחור לבן של מסמכים ותמונות. מכונת הצילום עובדת על עקרונות של השתקפות אור וחשמל סטטי אשר מאפשרים העברה של המסמך אל הדף באמצעות אבקת דיו טעונה. הסרטון שלפנינו מתאר כיצד פועלת מכונת הצילום. הסרטון מלווה בהסברים באנגלית, על כן הוספנו תרגום והסברים בהמשך העמוד.

סרטון זה נלקח מהאתר של  Dr. Dan Izzo
 
הצילום במכונת הצילום מבוסס על העקרון כי חומר יכול להחזיק העתק של תמונה מוארת בעזרת חשמל סטטי. כאשר שמים משבמך במכונת הצילום, אור חזק מוחזר ממנו דרך עדשה לגליל (תוף) אלומיניום המצופה בחומר מיוחד. החומר הופך לטעון (בחשמל סטטי) עם תמונת ראי של המסמך. כאשר התוף מסתובב, חלקיקי אבקת הדיו (טונר) נמשכים לאזור הטעון בתוף, אותם אזורים שיודפסו על הנייר. הנייר עובר מתחת לתוף וסופח את הדיו. לאחר מכן, הוא עובר בין שני גלילים חמים הצורבים אותו על הנייר (בגלל זה הנייר יוצא חם).

לאלו מבינכם שהשתמשו במכונת צילום, לעיתים נתקע נייר באחד התופים. אם הנייר נתקע לאחר התוף אך לפני הגלילים החמים, ניתן לראות כי ההדפס כבר קיים על הנייר, אך ניגוב קל יסיר את הדיו.

ארז גרטי, דוקטורנט, המחלקה לכימיה ביולוגית, מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

3 תגובות

 • דוד

  דבר שעדיין לא מובן לי, אם

  דבר שעדיין לא מובן לי, אם האור המוחזר מהמסמך הוא זה שיוצר חשמל סטטי באותה הצורה של האור א"כ האיזור המודפס צריך להיות החלק הלבן במסמך ולא השחור (הצבע השחור הרי לא מחזיר את האור),
  מה ההסבר לזה?

 • רון

  לינק לסרטון, והפורמט שלו

  כמו שתוכלו לראות, אני לא בקי בפרטים. בכל זאת, נדמה לי שתוכלו להבין על מה מדובר. וכנראה שמדובר בהערה כללית, לאו דוקא על התוכן המסוים שבערך:
  1. האם תוכלו לרשום לינק ישיר לסרטון, בלי לעבור דרך תוכנת הפלאש?
  2. כנראה שזה קשור לסעיף הקודם: האם תוכלו להעלות את הסרטון בפורמט שנגני המדיה שבמחשב יוכלו לנגן?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום רון
  הסרטון אינו נמצא על השרתים שלנו אלא בערוץ youtube של היוצר שלו. אם תרצה להוריד אותו אתה מוזמן להשתמש באחד משירותי הורדת סרטים מYouTube הרבים שנמצאים ברשת.
  בהצלחה
  ארז