תזונה עשירה ורפואה מתקדמת עושים אותנו גבוהים יותר מהורינו? יכול להיות, אבל מחקר חדש מציע כיוון אחר.

כבר שנים רבות מוכרת התופעה שהדורות הצעירים גבוהים יותר מדור הוריהם. מתברר שבהולנד הבדלי הגובה מרקיעי שחקים, ובמהלך 150 השנים האחרונות הפכו ההולנדים לעם הגבוה בעולם. מחקר חדש מנסה לשפוך אור על התופעה ומצביע על קשר בינה לבין תהליך הברירה הטבעית.

תעלומת הגובה ההולנדי
גובהו הממוצע של הגבר ההולנדי הוא כ-185 סנטימטרים, ואילו הנשים ההולנדיות מגיעות בממוצע לגובה של 173 סנטימטרים. נתונים רשמיים מגלים שהגובה הממוצע של גבר הולנדי עלה ב-20 סנטימטרים ב-150 השנים האחרונות. לשם השוואה, גובהו של גבר אמריקאי ממוצע עלה רק בשישה סנטימטרים באותה תקופה. לפני מאתיים שנה הייתה הולנד אחת האומות הנמוכות ביותר בעולם. מה גרם לשינוי זה?


מנגנונים הורמונליים המשפיעים על הגדילה | תרשים: מיכאל האגסטרום, ויקיפדיה

חוקרים רבים ניסו להבין את הסיבה לצמיחה המואצת של הגברים ההולנדיים וייחסו אותה להבדלים בתזונה וברפואה בין תושבי הולנד לשאר העולם. למעשה, השנים היחידות שבהן לא נרשמה עלייה בגובהם של בני הדור החדש בארץ תחנות הרוח היו שנות מלחמת העולם השנייה, כשהולנד הייתה תחת הכיבוש הנאצי וסבלה ממחסור במזון ומירידה חדה באיכות החיים. אך ההסברים האלה לא סיפקו את כולם, שהרי יש מדינות נוספות שהתזונה בהן בריאה וטובה והרפואה מתקדמת ועדיין יש הבדלי גובה ניכרים בין תושביהם לבין ההולנדים.

האם גבוהים יולדים יותר?
קבוצת חוקרים בראשותו של ד"ר גרט סטוּלפ החליטה לבדוק אם יש סיבות נוספות לגובהם של ההולנדים. החוקרים ניתחו נתונים של 42,612 גברים ונשים מהולנד ומצאו שלגברים הולנדיים גבוהים מהממוצע יש יותר ילדים מאשר לגברים הולנדיים נמוכים או בעלי גובה ממוצע.

המצב לגבי נשים היה מורכב יותר. ככלל, נשים הולנדיות שגובהן ממוצע יולדות יותר ילדים מנשים גבוהות, מאחר שנשים גבוהות מתחילות ללדת בגיל מאוחר יותר. אולם קצב הילודה של הנשים הגבוהות עולה על קצב הילודה של הנשים הממוצעות ומטה. התוצאות האלה נכונות גם אם מצליבים אותן עם נתונים נוספים של הנבדקים, כגון השכלה ומצב כלכלי.

המחקר לא כלל בדיקות גנטיות, אך תוצאות ניתוח הנתונים הובילו את החוקרים להסיק שהברירה הטבעית מילאה כנראה תפקיד חשוב בתופעת הגביהה של ההולנדים: עם הזמן יותר ויותר הולנדים הפיצו יותר ויותר את הגנים הגבוהים. "הברירה הטבעית, נוסף על התנאים הסביבתיים הטובים, עשויה להסביר מדוע ההולנדים כל כך גבוהים", סיכמו החוקרים.

פתרון התעלומה?
ההשערה הזאת נבדקת כעת ביתר שאת בידי המדענים, בהולנד ובמדינות נוספות. ועם זאת, הסיבה שהפכה את ההולנדים לעם הגבוה ביותר בעולם עדיין נחשבת תעלומה.

למחקר המקורי

טלי ברגלס-שפירא
דוקטורנטית, המחלקה להוראת המדעים
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

4 תגובות

 • דיויד 14

  ההולנדים לא הכי גבוהים .

  הסרבים והקרואטים גבוהים מההולנדים .
  1.86 מ' בממוצע מול 1.84 מ' בהתאמה לגברים .
  הם מעשנים , אוכלים לא משהו , עצבניים ובכל זאת .
  כנראה שהכל גנטי .

 • אנונימי

  השאלה היותר מעניינת היא איך

  השאלה היותר מעניינת היא איך זה שהולנדים וגרמנים שלחו שחקני כדורסל מצליחים לNBA בזמן שבאירופה מכבי ת"א מפרקת קבוצות גרמניות והולנדיות?

 • אנונימי

  אופס התכוונתי לנבחרת ישראל

 • חגית