מחקר חדש מצא שהגברה של גלי אלפא במוח יכולה לשפר את היצירתיות, ואולי גם לסייע לחולי דיכאון. כל מה שצריך זה סוללה טובה

כמה פעמים בחייכם אמרו לכם "פשוט תהיה יצירתי" כשרציתם לפתור בעיה? אחרי הכול, יצירתיות היא תכונה חיונית עבורנו בחיי היומיום העמוסים באתגרים ובבעיות, אך לא תמיד אנחנו מוצאים אותה. אם אתם מרגישים לפעמים שאתם לוקים בתכונה הזו, שאולי יכלה לעזור לכם להבין איך תצליחו לאסוף היום את הילדה מהגן בזמן או לפתור את החידה המעצבנת עם הגמדים – הידיעה הבאה נועדה בדיוק בשבילכם.

מחקר חדש שנעשה בבית הספר לרפואה UNC בארצות הברית גילה שקיים קשר ישיר בין טיפול בזרם חשמלי במינון נמוך לבין הגברת היצירתיות. הזרם משפיע על גלי מוח טבעיים שנקראים "גלי אלפא" ומגביר אותם.

מהם גלי המוח הללו? המוח האנושי מייצר חמישה סוגים שונים של גלים, שכל אחד מהם פועל בטווח תדירות שונה ובזמנים שונים של ערות ושינה. גלי אלפא פועלים בטווח תדרים של 12-8 הרץ (מספר מחזורים לשנייה).


תבנית גלי אלפא בצילום אא"ג | תרשים: הוגו גמבואה, ויקיפדיה

מחקרים קליניים רבים מצביעים על קשר בין הפרעה בתדירויות של גלי אלפא לבין תופעות נפשיות של דיכאון או סכיזופרניה. כשאנו עוצמים את העיניים ו"מכבים" כל גירוי שמגיע מהסביבה החיצונית, המוח מייצר גלי אלפא, אך אם מתרחש משהו שדורש את תשומת לבנו, המוח מפנה אליו מיד את הריכוז, מכבה את גלי האלפא ומחליף אותם בגלים אחרים, כגון גלי גמא.

יצירתיות, היכולת לייצר רעיונות חדשניים, היא תכונה שקשה לאפיין. ניסויים שבהם תיעדו את הפעילות החשמלית במוח הראו שתנודות חשמליות בקליפת המוח בתדרי אלפא מופיעות בזמן שאנשים עוסקים בחשיבה יצירתית, אבל עד כה לא הוכח שעידוד הייצור של גלי אלפא במוח יכול לעודד חשיבה יצירתית. אז איך בודקים משהו פשטני כל כך כמו יצירתיות?

בניסוי שהתחלק לשני חלקים הוצמדו לראשם של המשתתפים אלקטרודות שמעבירות זרם חשמלי. בחלק הראשון קיבל כל משתתף זרם של 10 הרץ למשך חמש דקות, שבא לידי ביטוי בתחושת עקצוץ קלה. לאחר מכן הזרם הופסק וב-25 הדקות הבאות ניתנה למשתתף משימה שבדקה את יכולת היצירתיות שלו – השלמת ציור על בסיס קו פשוט התחלתי. בחלק השני של הניסוי המשתתפים חזרו על המשימה, אך הפעם קבלת הזרם נמשכה כל חצי השעה. תחושת העקצוץ, לעומת זאת, הורגשה רק בחמש הדקות הראשונות כיוון שעם הזמן מסתגלים אליה.

את הציורים משני השלבים שלחו החוקרים למכון שניתח את הציורים ודירג אותם. הם הופתעו לגלות שבעת קבלת הזרם הממושך נצפתה עליה של 7.4 אחוזים ביצירתיות של כל משתתף – הבדל שנחשב גדול מאוד.

"אני יכול להבין שאנשים רבים ירצו להשתמש בממצאים שלנו כדי להגביר את היצירתיות בחיי היומיום שלהם", מסביר ד"ר פלביו פרוליך, חבר בכיר בצוות המחקר, "אבל קיימים חששות רבים לגבי העשרת תכונות אצל אנשים בריאים, בדיוק כמו שיש חשש לגבי העשרת היכולות של ספורטאים באמצעות תרופות".

במקום זאת ד"ר פרוליך מקווה שהגילוי החדש יוכל לעזור לאנשים שסובלים מדיכאון או מהפרעות נפשיות אחרות. "העובדה שהצלחנו להגביר את היצירתיות בדרך פשוטה, קלה ומהירה לא מבטיחה שנוכל לטפל באנשים שסובלים מדיכאון", הוא מסביר. "עם זאת, אם אנשים שסובלים מדיכאון תקועים בדפוס מחשבה הרסני שהם אינם יכולים להשתחרר ממנו ולהתחבר למציאות, אנו חושבים שהגברה של תדירויות אלפא במוחם תוכל לשפר את מצבם".

למחקר המקורי

יעל גרופר
מאסטרנטית, המחלקה לאימונולוגיה
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות