כולנו מכירים את ההרגשה הלא נעימה כשהגב שלנו כואב אחרי מאמץ פיזי. במקרים רבים הסיבה לכך היא לחץ המופעל על עצב בחוט השדרה. הסרטון שלפנינו מציג את הגורמים לפריצת דיסק ואת הטיפולים והפתרונות השכיחים לבעיה. הסרטון הוא באנגלית, כך שהוספתי עבורכם בהמשך העמוד תרגום שלו והסברים.

הסרטון הופק על ידי האתר Health Central

עמוד השדרה מורכב מעצמות חלולות הנקראות חוליות. העצבים המחברים את המוח והגפיים עוברים בחוט השדרה שנמצא בתוך מעין תעלה חלולה בעמוד השדרה. בין החוליות נמצאות הדיסקות, העשויות מחומר גמיש בשם "סחוס" שמשמש כבולם זעזועים ומאפשר לעמוד השדרה להתכופף ולהסתובב באופן טבעי.

הדיסקים האלה עלולים להישחק באופן טבעי עם הגיל או בעקבות פציעות. פריצת דיסק מתרחשת כשחומר חורג החוצה מהדיסק ומפעיל לחץ על עצב השדרה. הלחץ הזה גורם כאב מתמשך. פריצות דיסק קורות פעמים רבות אצל אנשים שעבודתם כוללת הרבה פניות וסיבובים של הגב ושל עמוד השדרה. גם שרירי הגב כואבים כשהעצבים שלהם מגורים או פגועים.

תרופות וטיפולים בפריצת דיסק כוללים מנוחה, משככי כאבים, תרופות אנטי דלקתיות, משחררי שרירים ובמקרים קיצוניים – התערבות כירורגית. במהלך הניתוח מסירים פיסה קטנה של העצם המכסה את שורש העצב או את הדיסק, כדי לאפשר לעצב יותר מרחב להחלים בו. כך יכול עמוד השדרה לנוע אחורה ויש לו יותר מרווח, דבר שמסייע לשכך את הכאב.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

אתר דוידסון אונליין עוסק במתן מידע מדעי בלבד ואין לראות בכתוב בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי. אין לצטט חלקים מכתבה זו, אלא רק את הכתבה בשלמותה.

5 תגובות

 • סמדר

  שלום רב

  האם יש מקום שבו אוכל לקבל מידע על שכיחות פריצות הדיסק בגב תחתון באוכלוסיה עם מראה מקום?

 • שמעון

  פריצת דיסק

  שלום,

  האם יש מידע לגבי פריצת דיסק צווארי?
  האם יש מידע לגבי משך ההחלמה - למשל שנה חצי שנה וכו?
  האם יש סטטיסטיקה לגבי כמה מחלימים בטיפול שמרני ללא ניתוח וכמה זמן זה לוקח. אני מעוניין במיוחד במידע לגבי c5-c6 בצוואר.
  הייתי אצל רופא אשר הציע לי ניתוח לשיפור איכות החיים משום שפריצת הדיסק ארעה לפני חצי שנה ולטענתו אני לא אשתפר.

  אודה לתשובה.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום שמעון
  האתר שלנו אינו עוסק בייעוץ רפואי, אלא במתן מידע מדעי. אני ממליץ לך לפנות לגורם רפואי מוסמך או לבקש חוות דעת שניה מרופא נוסף.
  כל טוב ורפואה שלמה
  ארז

 • שאול

  פריצת דיסק

  קראתי בעיון את הכתבה.
  לאחרונה התגלתה אצלי פריצת דיסק L4-5,L5-S1
  הכאבים נרגעו. משתמש בחגורה. השאלה- האם הליכה מזיקה או מועילה? תודה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום שאול
  האתר שלנו עוסק במתן מידע מדעי בלבד. אין לראות בתכנים שלנו כתחליף לייעוץ עם גורם רפואי מוסמך או כהמלצה על טיפול זה או אחר. אני ממליץ לך להפנות את שאלתך לאורטופד.
  כל טוב וחג שמח
  ארז