סרטן הערמונית הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר אצל גברים. ההתפתחות שלו אטית יחסית, אך הוא מסוכן לא פחות מסוגים אגרסיביים יותר של גידולים סרטניים.

הערמונית ממלאת תפקיד חשוב בייצור חלק מהנוזלים המרכיבים את נוזל הזרע. אם הסרטן מתגלה בשלב מוקדם, סיכוי הריפוי ממנו גבוהים יחסית ולעתים אף אין צורך להסיר אותה, על כן חשוב להיבדק בזמן. הסרטון שלפנינו מסביר על מאפייניו של סרטן הערמונית וכיצד הוא מתפשט. הסרטון הוא באנגלית, לכן הוספתי עבורכם בהמשך העמוד תרגום שלו והסברים.
 

הסרטון הופק בידי Dr. Rajaratnam

 

כשמתפתח גידול סרטני בערמונית, התאים בה גדלים ומתרבים ללא שליטה. במקביל מנוטרל המנגנון החשוב של המוות התאי המתוכנן (אפופטוזיס) שמבקר את מספר התאים ברקמה ומונע מהם להתרבות יותר מהדרוש.

סרטן הערמונית מתחיל לרוב באזור השוליים של הערמונית, בניגוד להגדלה שפירה שלה שמתחילה בדרך כלל באזור המעבר שסביב צינור השופכה. בניגוד לגידול שפיר, שבו התרבות התאים נמצאת בשליטה יחסית, בסרטן הערמונית התאים הממאירים מתרבים ללא בקרה. בשלב מסוים הסרטן פולש גם למשתית (סטרומה), שהיא רקמת החיבור של הערמונית, ומתפשט ממנה הלאה למבנים שכנים כמו שלפוחית הזרע.

לאחר שפרץ את מעטפת הערמונית הגידול יכול להתפשט הלאה לשאר הגוף (מתאסטזיס). תאים ממאירים עלולים לפלוש למערכת הלימפה, ולנדוד לבלוטות הלימפה ומהן לכבד ולריאות. אם התאים הסרטניים חודרים, למחזור הדם הם עלולים להגיע גם לעצמות.

סרטן הערמונית מופיע כגושים קטנים על פני בלוטת הערמונית, שניתנים לזיהוי בבדיקה רקטלית. יש שיטות רבות לטפל בסרטן מהסוג הזה. ברוב המקרים אין צורך להסיר את הערמונית אם הסרטן מתגלה בשלב מוקדם מספיק.

גברים מעל גיל 40 צריכים להיבדק באופן שגרתי לסרטן הערמונית, כולל בדיקה רקטלית דיגיטלית ובדיקה של רמת החלבון PSA בדם. PSA הוא חלבון שמיוצר בבלוטת הערמונית ובמצב תקין הרמות שלו בדם נמוכות. רמות גבוהות שלו עשויות להעיד על גידול סרטני.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

אתר דוידסון אונליין עוסק במתן מידע מדעי בלבד ואין לראות בכתוב בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי. אין לצטט חלקים מכתבה זו, אלא רק את הכתבה בשלמותה.

2 תגובות

 • נילי נתניה

  דרגות גליקסון

  מהן דרגות גליקסון המתארות את התפתחות סרטן הערמונית?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום נילי

  מדד גליסון הינה שיטה לדירוג רמת ההתפתחות של גידל סרטני בערמונית, על פי מאפיינים חיצוניים אשר ניתן לאבחן בביופסיה. בשיטה זו נבחנת רקמת הערמונית בדמיון לשני סוגי הגידול הנפוצים ביותר בסולם של 1-5 לכל אחד (כלומר סכום של 2-10). על ידי הערכת התקדמות הגידול הסרטני ניתן להחליט איזה סוג טיפול לתת לחולה, בין אם מתון או אגרסיבי. את מוזמנת להסתכל בקישורים למטה על מנת לקבל פרטים נוספים על הדירוג.

  מקווה שעזרתי
  ארז

  קישורים:
  מדד גליסון 1
  מדד גליסון 2