בשבוע שעבר הלך לעולמו הזמר אריק איינשטיין לאחר שלקה במפרצת באבי העורקים הבטני. אם מצב כזה אינו מאובחן או מטופל הוא מסוכן ביותר ועלול להוביל למוות, כפי שאכן ראינו.

אבי העורקים הוא העורק הגדול ביותר בגוף, ומוביל חמצן וחומרים מזינים מהלב אל כל האיברים וכל הרקמות של הגוף. במצב של מפרצת, דופן אבי העורקים מתרחבת ולכן הופכת דקה יותר ועלולה להתפוצץ או להיקרע. כשדבר כזה קורה, עלול להיגרם דימום פנימי מסיבי שמביל פעמים רבות למוות.

מפרצת באבי העורקים יכולה להיווצר באזור החזה או הבטן. המפרצת הנפוצה ביותר מופיעה בבטן. בדרך כלל היא נוצרת כתוצאה מטרשת עורקים שמחלישה את דופן אבי העורקים. גורמי הסיכון למפרצת, לפיכך, הם אותם גורמים שמוכרים לנו מטרשת עורקים. הם כוללים עישון, סוכרת, לחץ דם גבוה, רמות כולסטרול גבוהות, השמנת יתר, מתח נפשי מתמשך ועוד. כמו כן המצב נפוץ יותר בקרב גברים מאשר נשים.

כשמפרצת מתרחבת יכולים להופיע סימפטומים בדמות כאבי בטן וכאבי גב ותחושה של "גוש פועם בבטן" כשמדובר במפרצת בטנית. במקרה של מפרצת בחזה התסמינים עשויים להתבטא בכאבים בחזה או בגב העליון, צרידות, קושי באכילה ועוד. הם עשויים להשתנות בהתאם למצב המפרצת ולמקומה.

מפרצת נוצרת במשך שנים ובשלבים הראשונים שלה אין לה שום סימפטומים. בדיקה לגילוי מוקדם של מפרצת עשויה להציל חיים, ומומלץ לגברים מעל גיל 65 לעבור אותה – במיוחד אם הם מעשנים או עישנו תקופה ארוכה.

בסרטון הבא תוכלו ללמוד מה קורה בגוף במצב של מפרצת המתרחשת בחזה.

Nucleus Animations. תורגם בידי צוות דוידסון אונליין

בריאות טובה ואריכות ימים לכולם.

דברת כהן
המחלקה למתמטיקה ושימושית ומדעי המחשב
מכון ויצמן למדע

הסרטון והכתבה נועדו לתת אינפורמציה מדעית והמחשה למטרות חינוכיות בלבד ואין לראות בהם המלצה לטיפול או לשיטה כלשהם. המידע שבאתר אינו בא כתחליף לייעוץ רפואי ואין להשתמש במידע שבו כשיקול להעדפת טיפול זה או אחר.הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

תגובה אחת

  • אילנה

    איפה הסרטון?

    שלום, יש סיבה שסרטו זה ועוד נוספים לא נמצא יותר באתר?