יתר לחץ דם, המכונה גם "הרוצח השקט", הוא אחד הגורמים הנפוצים ביותר להחמרה של מחלות לב, מחלות כלי דם וסכרת. לחץ הדם הגבוה אינו גורם לבעיות בטווח הקצר, אך בטווח הארוך הוא עלול להיות קטלני ולפגוע בכלי דם, בלב, בעיניים, בכליות ובמוח. הסרטון שלפנינו מראה מה כל כך מסוכן בלחץ דם גבוה. הסרטון הוא באנגלית, כך שהוספתי עבורכם בהמשך העמוד תרגום שלו והסברים.
 

 

יתר לחץ דם הוא אחד הגורמים המרכזיים להתקפי לב, שבץ ועוד. השפעתו ניכרת לטווח ארוך (של שנים), אף שבפועל כמעט שלא מרגישים בסימפטומים עד שכלי דם נסתם. זו הסיבה שהוא נקרא גם "הרוצח השקט". לחץ דם נחשב גבוה החל מ-140/90 ממ"כ (מילימטר כספית) או 130/80 ממ"כ אצל חולי סכרת. אצל אדם בריא לחץ הדם התקין נע סביב 120/80 ממ"כ.

כלי הדם הקטנים הם אלה שנפגעים בצורה הכי קשה מלחץ דם גבוה. הם צוברים צלקות והופכים קשיחים ופחות גמישים. בשל כך הם עלולים להיחסם או להיקרע בקלות רבה יותר מכלי דם תקינים. הסבירות לתופעה גוברת ככל שמזדקנים, אך לחץ דם גבוה מאיץ את התהליך.

לחץ דם גבוה מגביר את הסיכון לטרשת עורקים, בשל הלחץ שמופעל על דפנות כלי הדם והסכנה הגוברת לחסימה של כלי דם. כשכלי הדם מתקשים, קוטרם קטן ולחץ הדם בהם גדל, כלומר הלב צריך לעבוד קשה יותר כדי להעביר בהם דם. הלב הוא שריר, ולכן ככל שהוא נדרש לעבוד קשה יותר כך הוא גדל יותר. זה דבר מאוד לא רצוי לו. הלב גדל ומתארך, וכשהלב גדול חלק מהדם עלול להישאר בו ולא לצאת החוצה בחזרה לגוף. בשלב מסוים הלב נחלש ואינו מסוגל לספק דם בלחץ דם הדרוש כדי לעבור בכלי הדם. המצב הזה נקרא "אי ספיקה לבבית" והוא מתאפיין בחדירה של נוזלים לריאות ולבית החזה, ולכן בתחושה של חנק.

לחץ דם גבוה עלול לפגוע גם במוח. כשכלי דם נחסם ונקרע במוח נגרם בו דימום כמו בכל מקום אחר בגוף, ואם חלקים במוח לא מקבלים את החמצן וחומרי המזון שהם זקוקים להם (במיוחד סוכר), תאי העצב בהם עלולים למות. ככל שכלי הדם הפגוע מרכזי יותר כך האזור המושפע יהיה גדול יותר. בניגוד לרקמות אחרות בגוף, המוח אינו מסוגל לשחזר את עצמו ולכן הנזק שנגרם בו בעת דימום נשאר קבוע. למצב הזה קוראים שבץ מוחי. גם כאן לגיל יש השפעה רבה על חומרת השבץ.

גם בכליות המצב דומה. אם כלי דם שמספקים דם לכליות נחסמים, פעילות הכליות נפגעת בהדרגה, עד שהן יוצאות לגמרי משימוש ובמקרים הקיצוניים ביותר נדרשת השתלת כליה.

הרשתית בעין, שקולטת את האותות הראייתיים מהסביבה, מקבלת דם מנימי דם קטנים ולכן עלולה גם היא להיהרס בגלל סתימה או קריעה של כלי הדם. התוצאה עלולה להיות עיוורון, כפי שאכן קורה לא פעם לחולי סכרת.

המשותף לכל הנזקים שנגרמים על ידי לחץ דם גבוה הוא פגיעה בכלי הדם שמובילה לחסימה ולקריעה שלהם ולכן לפגיעה ברקמה שמקבלת דם מכלי הדם שנפגע. אדם הסובל מלחץ דם גבוה ואינו מטפל בבעיה נמצא בסיכון גבוה פי שלושה ללקות במחלות לב, סיכון גבוה פי שישה ללקות באי ספיקה לבבית וסיכון גבוה פי שבעה לשבץ מוחי. עם זאת, היות שלחץ דם גבוה אינו פוגע בגוף בטווח הקצר, אפשר להפחית באופן משמעותי את הסכנה על ידי אבחון מוקדם ובעקבותיו שינויים באורח החיים וטיפול רפואי מתאים.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

9 תגובות

 • שני

  הקשר בין לחץ דם גבוה לבין אלכוהול

  שלום,
  האם תוכלו להסביר איך אלכוהול משפיע על לחץ הדם ואיך הוא קשור ליתר לחץ דם?
  ומהו מנגנון ההשפעה של אלכוהול?
  תודה רבה

 • נתן

  לגבי ערכי לחץ דם

  כדאי לציין שהחל מערכים של 120/80 יש להיות במעקב ולנקוט בפעולות למניעה של לחץ דם גבוה. מצב זה שבין 120/80ל-140/90 הנקרא טרום יתר לחץ דם עלול להצביע על סיכון ליתר לחץ דם בעתיד. השאיפה צריכה להיות לשמור על לחץ דם נמוך מ120/80.
  כמו כן חשוב לציין שגם עליה באחד מהמדדים בלבד הסיסטולי או הדיאסטולי נחשבת ליתר לחץ דם.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום נתן

  אתר דוידסון אונליין הינו אתר העוסק במתן ידע מדעי לכל דורש. האתר שלנו אינו נותן ייעוץ רפואי מכל סוג שהוא, ואין לראות בתכנים המופיעים בו כתחליף להתייעצות עם גורם רפואי מוסמך. משום כך אני מנוע מלציין המלצות רפואיות.

  כמו כן, הסרתי את הפרסומת ששתלת בתגובתך. אודה לך אם תלא תשים תכנים פרסומיים בתגובות לכתבות באתר.

  כל טוב

  ארז

 • חנן

  לחץ דם גבוה

  לאישתי יש בעיות לחץ דםHey daddy
  I miss you :)
  I'm coming next week :-)

  My Skype name is:

  Zehavit.meigan.rachmiel

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  לא ברורה לי שאלתך

  שלום חנן, ההודעה שלך נקטעה. האם רצית לשאול משהו?

 • דן

  לחץ דם

  האם חומץ מגביר או מקטין לחץ דם

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום דן

  ראשית, תרשה לי להתחיל ולומר כי אין האתר הזה מתיימר לתת ייעוץ רפואי, אינו תחליף להתייעצות עם גורם רפואי מוסמך, ויש להתייחס לחומר הכתוב אצלנו בהתאם.

  חומץ על פי מספר מחקרים מסייע בהורדת לחץ, וזאת, בין השאר, על ידי חמצון ודילול הדם וסיוע בהפחתת רמות הכולסטרול.

  מקווה שעזרתי

  ארז

 • רומן

  לחץ דם גבוה ולאורך זמן בקביעות

  שלום רב,
  לפי מה שהבנתי, בזמן האחרון יש לסבתא שלי לחץ דם גבוה בצורה קבועה, כלומר כמעט כל יום וחלק נכבד מהיום (יש לה מכשיר מדידה וסבא מודד לה בקביעות אני חושב).
  יש לציין שיש לה לחץ דם גבוה כבר שנים (אולי 10 או 8 או יותר), והיא לוקחת תרופות לזה באופן קבע. אני חושב שלא מזמן הרופא הגדיל את המינון, וייתכן כי בקרוב צריך להגדיל מינון של תרופה אחרת שגם קשורה ללחץ דם נראה לי. האם המצב פסיכולוגי? (בזמן האחרון לא ממש הכל מסודר במשפחה) מה ניתן לעשות כדי לעזור לה, או מה עליה לעשות כדי לשפר את המצב הנוכחי שלה, בצורה של שינוי אורח חיים? האם הרגלי תזונה או פעילות גופנית יכולים לעזור? היא בת 65 בערך ומעל משקל תקין, ואני חושב שלפני כ5 שנים היא עברה צינתור.

  תודה רבה מראש!

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום רומן

  אתר זה אינו עוסק במתן ייעוץ רפואי, והמידע שבו נועד על מנת להעשיר את הידע ותו לא. אין לראות במידע המוצג באתר כהמלצה לטיפול, או כתחליף לייעוץ רפואי. אני ממליץ לך להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך.

  רפואה שלמה לסבתך

  ארז