לא מפורסם

דלקת ריאות היא מחלה זיהומית שגורמת להצטברות נוזלים ולזיהום בדרכי הנשימה. הדלקת מתחילה כזיהום חיידקי או נגיפי שמגיע לריאות. עד לפני כשישים שנה זו היתה מחלה מסוכנת מאוד שהסתיימה במקרים רבים במוות, אולם עם התפתחות הטיפולים האנטיביוטיים עלה באופן דרמטי שיעור ההחלמה ממנה. הסרטון שלפנינו מסביר מהי דלקת הריאות, איך היא נגרמת ומהם מאפייניה.

הסרטון הופק בידי חברת Nucleus animations. תורגם בידי צוות דוידסון אונליין

הסרטון והכתבה נועדו לתת אינפורמציה מדעית למטרות חינוכיות בלבד ואין לראות בהן המלצה לטיפול או לשיטה כלשהם. המידע שבאתר אינו תחליף לייעוץ רפואי ואין להשתמש במידע שבו כשיקול להעדפת טיפול זה או אחר.

במצב רגיל, האוויר שאנו נושמים נכנס דרך האף או הפה, מתקדם במורד הקנה אל הריאות, שם הוא נע בדרכי נשימה הולכים וקטנים עד שהוא מגיע לנאדיות האוויר. בנאדיות החמצן מוחלף עם הפחמן הדו-חמצני המגיע לשם בזרם הדם.

דלקת ריאות היא זיהום שמתפתח בריאות. בעקבות הדלקת נאדיות האוויר מתמלאות בליחה ובנוזלים נוספים שמפריעים לחמצן לעבור באופן חופשי לדם. כשאין מספיק חמצן בדם, הגוף אינו מסוגל לתפקד שצריך. הדלקת יכולה להשפיע על הריאות בשתי דרכים: דלקת ריאות אונתית פוגעת רק באחת האונות, ואילו דלקת ריאות ברונכיאלית פוגעת באזורים בשתי האונות של הריאות גם יחד.

דלקת ריאות איננה מחלה אחת, אלא עלולה לפרוץ באחת מיותר מ-30 דרכים שונות. חמשת הגורמים העיקריים לה הם חיידקים, נגיפים, מיקרופלזמה (סוג של טפיל תוך תאי), מחוללי מחלות אחרים כמו פטריות, וסוכגים מסוימים של כימיקלים. תסמיני המחלה כוללים חום, ליחה, קוצר נשימה ושיעול. אם אתם סובלים מהתסמינים הללו מומלץ לכם לפנות לרופא בהקדם.

גם כיום, בעזרת התרופות האנטיביוטיות היעילות ביותר, חשוב מאוד לגלות את הדלקת ולהתחיל את הטיפול בה כמה שיותר מוקדם. עד לפני כ-60 שנה היה ברור שמעל מי שנדבק בדלקת ריאות מרחף במקרים רבים גזר דין מוות, אולם מאז גילוי האנטיביוטיקה שיעור התמותה מהמחלה הצטמצם מאוד. בשנים קשות מאובחנים בארה"ב לבדה כ-5.1 מיליון מקרים של דלקת ריאות, ש-90 אלף מהם מסתיימים במוות. בשנת 1977 פותח חיסון נגד דלקת ריאות שנמצא יעיל בכ-80 אחוז מהמקרים. כיום מתחסנים נגד המחלה בעיקר אנשים שנמצאים בקבוצת סיכון לחלות בה.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

אתר דוידסון אונליין עוסק במתן מידע מדעי בלבד ואין לראות בכתוב בו תחליף לייעוץ רפואי או תזונתי. אין לצטט חלקים מכתבה זו, אלא רק את הכתבה בשלמותה.

3 תגובות

 • רונית

  https://www.zmedicair.com/

  https://www.zmedicair.com/
  https://www.youtube.com/watch?v=ue4bMOSy02U&t=14s
  ה- ZMedicAir הינו מכשיר פורץ דרך שמציע טיפול למחלות ותסמונות שונות כמו COPD, אסטמה, ומחלות ריאה אחרות ומצבים המובילים לתשישות ועייפות, וכל זאת בהסתמך על התכונות יוצאות הדופן של חמצן סינגלטי, שהוא צורה מעוררת של חמצן מולקולרי.

 • אלכס 001

  המכשיר הזה לא מוכר בספרות

  המכשיר הזה לא מוכר בספרות המדעית
  ראה חיפוש בגוגל סקולאר:
  https://scholar.google.co.il/scholar?hl=iw&as_sdt=0%2C5&q=zmedicair&btnG=

 • מירב

  פטנט פורץ דרך

  Pneumonia Treatment
  Pneumonia is a common illness affecting approximately half a billion people a year. It is a major cause of death resulting in 4 million deaths (7% of the world's total death) a year. Pneumonia is the single largest infectious cause of death in children worldwide, as it is responsible for 16% of all deaths of children under 5 years old. It occurs all over the world, though it is most prevalent in South Asia and sub-Saharan Africa, due to poor conditions and lack of medical treatment. ​ Treatment with the Zmedicair device has been shown to alleviate the symptoms of pneumonia and to significantly shorten recuperation time.https://youtu.be/Rw4fgiRqxvE