הם קופצים, הם ססגוניים, והם רואים את העולם בצבע. מחקר חדש חושף את סוד ראייתם של אחת מסוגי העכבישים הקופצניים

ה"קופצניים", או "עכבישים קופצים" בלשון העם, הם עכבישים מיוחדים במינם. לא רק שהם יודעים לקפוץ בין עלים או לזנק על הטרף שלהם – גם הראייה שלהם משובחת במיוחד וניחנת ברמת הפרדה מרשימה במיוחד בהתחשב בזה שגודלם אינו עולה על סנטימטר. מחקר חדש בחן מספר עכבישים קופצים מהסוג Habronattus, והראה שסוג זה של עכבישים מסוגלים לראות בשלושה ערוצי צבע שונים, בדיוק כמונו, בני האדם.

"ציפורים ופרפרים מפורסמים בראיית הצבע שלהם, וכמוהםגם הראייה של העכביש הקופצני מושתתת על פילטר שיודע לסנן את האור לצבעים שונים"מסביר נתן מורהאוס, מצוות המחקר באוניברסיטת פיטסבורג. "מדובר בפתרון יצירתי ופשוט שנותן תמורה גדולה". צורת ראייה דומה לא נראתה עד כה אצל שום סוג אחר של עכביש.

עכביש קופצני (Habronattus coecatus) וארבע מעיניו | מקור: Lukas Jonaitis, Wikipedia

תמורה גדולה

בתוך הרשתית בעין האנושית קיימים תאים בשם "מדוכים" – קולטני אור שמסוגלים להבחין בין אורכי גל שונים של אור. המידע החזותי נקלט במדוכים בעין, מותמר לאותות חשמליים ומועבר למוח לעיבוד. ההבחנה בין הצבעים נעשית על ידי שלושה סוגים של מדוכים, שכל אחד מהם רגיש לאורכי גל שונים שמייצגים צבע יסוד אחר  אדום, ירוק או כחול. שאר הצבעים הם למעשה שילובים של צבעי היסוד אלה.

לעכביש יש ארבעה זוגות עיניים שדרכן הוא קולט את כל מה שמתרחש סביבו. המחקר מראה שזוג העיניים העיקרי מסוגל לראות בצבעי אדום, ירוק ובאור על-סגול. הסוד שלהם הוא קיומו של מסנן מיוחד בתאים שקולטים את הצבע הירוק בעין. המסנן ממיר את הצבע הירוק לאדום, ממש כמו שמשקפי שמש מסננים חלק מהאור שמגיע לעינינו.

בניגוד לבני אדם, שבעיניהם יש כשישה מיליון מדוכים, שדה ראיית הצבע של העכביש הוא מוגבל. "זה אומר שהם צריכים לסרוק את סביבתם "קו אחרי קו" כדי לאגור מידע על הצבע אותו הם רואים", מסביר החוקר דניאל זורק.

בעקבות הממצאים החוקרים מתכננים לצאת למסע אחר הקופצניים באריזונה, שם זכרי העכבישים מפורסמים בגופם הצבעוני. החוקרים מקווים להבין את התפקיד שמילאה ראיית הצבע באופן שבו התפתחו דפוסי הצבע המרהיבים על גוף העכבישים האלה לאורך האבולוציה.

סרטון של עכבישי Maratus volans, המכונים "עכבישי יונה" - Peacock spider; מין של עכביש קופץ שלא ניחן בראיה המשוכללת, למיטב ידיעתנו:

0 תגובות