הדנ"א הוא מולקולה ענקית שאורכה הכולל אצל בני אדם מגיע לשני מטרים, אך היא ארוזה בתא שטח קטנטן של 1 מיקרומטר (מיליונית המטר). המולקולה מכילה בתוכה את תוכנית האב של כל התהליכים והמבנים הגוף והיא קיימת בשלמותה בכל תא מתאי גופנו.

במצב רגיל, הדנ"א נמצא במצב חצי משוחרר, כדי שהתא יוכל לשעתק גנים ולקיים את כל התהליכים הדרושים לתפקודו. לקראת חלוקת התא, בתהליך המיטוזה או המיוזה, הדנ"א מוכפל בשלב הפרופזה ונארז בצורה שתאפשר לו לנוע בצורה חופשית, כך שבכל אחד מתאי הבת יהיה עותק אחד בלבד. הסרטון שלפנינו מתאר את מבנה האריזה של הדנ"א, החל מהרמה המשוחררת ועד לרמת הכרומוזום. הסרטון הוא באנגלית, לכן הוספתי תרגום שלו והסברים בהמשך העמוד.
 

הסרטון הופק בידי Dr. Nguyen Thnah Cong מהמכון לגנטיקה חקלאית בוויטנאם

 

הדנ"א היא מולקולה ארוכה מאוד ושברירית, אך ארוזה בגרעין בצורה שמגנה עליה. הדנ"א נקשר סביב מבנים חלבוניים שנקראים היסטונים ומפוזרים במרווחים קבועים לאורכו. הוא מתלפף פעמיים סביב כל מבנה היסטוני. גם הכרומוזומים ארוכים יחסית ותנועתם מוגבלת. לקראת חלוקת התא הדנ"א מתחיל להידחס ויוצר לולאות שמתקפלות סביב עצמן. הכרומוזום נדחס ומתעבה עד שלבסוף נוצר המבנה שאותו אפשר לראות במיקרוסקופ בשלב הפרופאזה של חלוקת התא.

ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בתגובה לכתבה זו ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

0 תגובות