הפרדה של אוכלוסיות בעלי חיים בין שכונותיה של העיר ניו יורק מביאה להיווצרותם של מינים חדשים בפרקי זמן קצרים

אחת הדרכים הבולטות ביותר שבהן האדם משפיע על סביבתו היא העובדה שהוא יוצר סביבה עירונית שאיננה ידידותית למינים רבים של בעלי חיים וצמחים. מבנים מעשי ידי אדם מפצלים בתי גידול שלמים ומפרידים בין אוכלוסיות של בעלי חיים מאותו מין. ההפרדה הזאת מאפשרת לתת-מינים של אותו גזע להתפתח במקביל ועם הזמן אפילו מביאה להיווצרות של מינים חדשים לגמרי, והכול בפרק זמן קצר יחסית של לא הרבה שנים.

בסרטון שלפנינו אפשר לראות דוגמה למקרה כזה בניו יורק, שבה שכונות העיר הפרידו בין אוכלוסיות של בעלי חיים מכל מיני מינים, ואת מחקרו של פרופ' מונשי-סאוט' שבדקת את האבולוציה של המינים הללו. אם הכתוביות בעברית אינן מופיעות, לחצו על הלחצן דמוי המקלדת בתחתית הנגן ובחרו באפשרות Hebrew.

ההרצאה הוצגה בידי פרופ' ג'ייסון מונשי-סאוט' במסגרת פרויקט TEDed

תגובה אחת

 • קובי

  האבולוציה צריכה את בורא עולם

  בניגוד לעמדה הרווחת, האבולוציה לא רק שהיא אינה סותרת את קיומו של בורא עולם, ההפך הוא הנכון, היא צריכה אותו.
  צ'רלס דרווין סבר במהלך חייו וגם כתב באוטוביוגרפיה שלו: "ראיה לקיומו של בורא עולם מגיעה מהקושי הרב, או אף חוסר האפשרות להסביר שהעולם העצום והנפלא הזה, כולל האדם עם יכולתו לראות הרחק אחורה והרבה קדימה לעבר העתיד, נוצר כתוצאה ממקריות ..."
  והיום כ – 150 שנה אחרי דרווין, ידוע דבר שלא היה ידוע בזמנו של דרווין:
  היום ידוע שחלבונים מיוצרים על פי מידע שנמצא ב – DNA ולא יכולים להיווצר בלעדיו, ו - DNA לא יכול להיווצר בלי חלבון – יש כאן שאלה של ביצה ותרנגולת ...
  אז איך האבולוציה הייתה יכולה להתרחש בלי בורא עולם שיעניק לה את התא הראשון?
  התפתחות הציפור:
  לפי האבולוציה היה צריך להיות לפני מיליוני שנים יצור בעל 4 רגליים שאט אט בתהליך של מיליוני שנים התפתחו 2 מרגליו לכנפיים. בינתיים, בכל הזמן הזה, הוא לא יכול לרוץ ולא יכול לעוף. (אפשר לרוץ על משהו שהוא חצי רגל וחצי כנף?) איך אותו בעל חיים היה יכולה לשרוד בין כל הטורפים מיליוני שנים ללא השגחה?
  מילא אם זה היה יום או שבוע, אבל מיליוני שנים?? בלי יכולת לברוח מטורפים ...
  כך שאפשר לראות שהיחס בין בורא עולם לאבולוציה זה לא יחס של סתירה. האבולוציה צריכה את בורא עולם;
  היא צריכה שהוא יביא לה את התא הראשון, היא צריכה שישמור על היצורים שמתפתחים לציפורים ...
  האבולוציה לא סותרת את קיומו של בורא עולם, להפך ... היא זקוקה לו.