מאובנים הינם העדות היחידה שנותרה מבעלי חיים וצמחים שנכחדו לפני מליוני שנים. מאובן הינו למעשה חותמת אשר שרידיו של יצור חי הותירו בסלע. ניתן ללמוד רבות ממאובנים למשל אילו בעלי חיים וצמחים חיו בתקופות שונות, מה היה מיקומם בסולם האבולוציוני, מבנה פיזיולוגי של גופם ועוד. הסרטון שלפנינו ממחיש כיצד נוצר מאובן. הסרטון מלווה בדיבוב אנגלי, על כן הוספתי תרגום והסברים בהמשך העמוד.

סרטון זה נלקח מ-Dr. Dan Izzo. לאתר שלו לחצו כאן

מאובן הוא למעשה שלד קשיח (עצמות או שריון) של חיה שנקבר בחול או בבוץ, ועם השנים נערמו מעליו עוד ועוד שכבות של חול שהלך והתקשה. השלד עצמו התפרק עם הזמן, אך הוא הותיר את חותמו בסלע וזהו המאובן. מאובנים נוצרים בעיקר בסלע משקע. ניתן לקבוע את גילו של מאובן בעזרת שיטה הנקראת תארוך רדיואקטיבי. את התארוך עושים לשכבות סלע יסוד סמוכות (מעל ומתחת) משום שהסלע משקע בעצמו מורכב משברי סלעים בגילאים שונים.

מאובנים הם החותם אשר יצורים חיים שחיו לפני אלפי עד מאות מליוני שנים, השאירו בסלע. רוב המאובנים נמצאים בסלע משקע. תהליך זה מתחיל כאשר שיירי בעל חיים או צמח נקברים בבוץ או חול השוקעים במים. לאחר שהשיירים נקברים, מים עשירים במינרלים מחלחלים פנימה ומשאירים את המינרלים בשיירים. המינרלים מתקשים ומחזקים את המאובן. לאורך אלפי שנים, עוד ועוד שכבות של משקע מצטברות מעל השכבה עם המאובן. משקל השכבות העליונות לוחץ על המאובן ולבסוף הופך אותו לאבן. באזורים רבים של כדור הארץ, רעידות אדמה, קרחונים מפולות וגורמי טבע אחרים חושפות את סלע המשקע המכיל את המאובן. מדענים לעיתים קרובות מחפשים מאובנים באזורים כאלו.

מידע נוסף על איך נוצר מאובן ניתן למצוא בסרטון הבא
 

סרטון זה הופק בידי TEDed

 

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

20 תגובות

 • שלומית

  מאובנים נחשבים חומרים

  מאובנים נחשבים חומרים אורגניים?

 • איתי

  מצאתי מאובן מה ניתן לעשות עמו?

  מצאתי מאובן דמוי קונכייה בסלע מה עלי לעשות עמו??
  אשמח לקבל תשובה במייל-eitanw14@gmail.com
  תודה רבה!!

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  תשאיר אותו בטבע היכן שמצאת אותו

 • ליאם

  מאובנים

  3 דרכים לאיך נוצרים מאובנים

 • אלה

  שרף של עצים

  שרף של עצים
  מתחת למים
  בטוח האדמה

 • איציק

  מה עם סוגי המאובנים?

  מאובני ענבר, מאובנים עציים ועוד?...

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  מה איתם?

  מה אתה רוצה לדעת עליהם?

 • איציק

  אסביר לך במה העניין:

  נושא המאובנים הוא מאוד חשוב ומעניין אנשים מאחר והרבה חלקים מתורת האבולוציה מבוססים עליהם - מה שהופך את הנושא לדי נפיץ בקרב דתיים וחילוניים. גם אני בקלחת הזו ולכן אני מחפש מידע על איך בדיוק נוצרים מאובנים.
  רבנים כמו זמיר כהן למשל נוהגים לספר שהמאובנים לא מוכיחים את האבולוציה מאחר ולמעשה הם נוצרו במבול, שכן בישול במים חמים גורם לעצם להתאבן...ברור לי שאלו שטויות אבל אני לא יודע את כל סוגי המאובנים אז אולי הוא צודק? לכן היה חשוב לי לדעת.
  למעשה אני חושב שהבעיה העיקרית היא שהערך בויקיפדיה דל מאוד ואין שם מידע כמעט: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%90%D7%95%D7%91%D7%9F הייתי עורך אותו ומוסיף קטעים מכאן אבל אני לא סומך על עצמי ומעדיף לחכות לאדם מוסמך שיעשה זאת.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  הי איציק
  בוא נעשה הפרדה לרגע בין השגיאות של הרב כהן לבין הידע המדעי. כיום יש מידע ברור בנוגע לאיך נוצר מאובן ואיך אפשר להעריך את גילו, וגם אילו היו נוצרים במבול זה עדיין לא מסביר את גילם ופיזורים בשכבות הגיאולוגיות השונות ולא במקום אחד. בנוגע לסוגי המאובנים, אנחנו נעבוד על הרחבה למאמר על מנת לסתום את החורים הללו.
  מבטיח לעדכן בהמשך
  ארז

 • לירז

  שאלה דחופה...

  אני צריכה להסביר בכמה מילים ובמילים שלי מהם מאובנים,
  חיפשתי מידע באינטרנט ומצאתי את האתר הזה הסרטון המחיש לי כיד מאובן נוצר אבל כיצד אני יכולה להסביר זאת-
  המאובן חייב להיות עצם משלד של יצור חי?
  וכיצד אני יכולה להסביר זאת במשפט אחד?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום לירז
  מאובן חייב להיות ממבנה קשיח של יצור חי, זה לא חייב להיות עצם, זה יכול להיות גם שריון או אפילו עלה, אבל לא רקמה רכה אחרת הוא יתפרק מהר ולא יספיק להטביע את החותמת.

  אם משהו לא ברור לך ב"איך נוצר מאובן" אשמח לעזור, אבל אנחנו לא נותנים מענה מוכן לשעורי בית
  בהצלחה!
  ארז

 • דן

  תארוך מאובנים

  "תארוך פחמן" למה הכוונה? האם הכוונה לשיטה הגרעינית באמצעות פחמן 14?
  יצירת מאובנים אורכת הרבה שנים. מאובני דינוזאורים למשל מלפני יותר ממאה מליון שנה. פחמן-14, בגלל זמן מחצית החיים הקצר שלו, רק 5730 שנה, מתאים לתיארוך של עשרות אלפי שנים בודדות. לכן את רוב רובם של המאובנים לא ניתן לתארך באמצעות פחמן.לא?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום דן
  תארוך פחמן אכן משמש יותר לקביעת גיל של חומרים ממקור אורגני כמו עצמות, בעיקר בשל זמן מחצית החיים הקצר יחסית שלו. המונח המדוייק יותר הוא תארוך רדיואקטבי הכולל איזוטופים עם זמן מחצית חיים ארוך יותר.

  תודה על ההערה, והטעות תוקנה.
  כל טוב
  ארז

 • מאור

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  מאובנים של דינוזאורים הם בהחלט אמיתיים, ולא רק הם אלא מאובנים של כל יצור אחר. המאובנים הינם חותמת שאותם יצורים חיים השאירו אחריהם לאחר מותם, ומאפשרים לנו ללמוד רבות על בעלי החיים, הצמחים, התנאים ששררו באותה התקופה, הכחדות המוניות ,ושושלות אבולוציוניות. אתה מוזמן להכנס לכתבה על השימוש של מאובנים בחקר האבולוציה וללמוד על כך עוד.

 • טל

  יצירת מאובנים ודיפוסיה

  האם יש קשר בין יצירת המאובן לבין דיפוסיה במוצק?

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום טל

  ישנם מספר סוגים של מאובנים שלהם דרכי היווצרות שונות (לסיכום העוסק בנושא לחץ כאן). באופן עקרוני, מה שמתרחש הוא חלחול מים עשירים במינרלים יציבים או תחמוצות שונות אשר מעבירים (מעתיקים) חומרים אנאורגניים אל שיירי בעל החיים ובכך יוצרים את החותם. לא מדובר בדיפוזיה של מוצק, אם כי גם היא מתרחשת במקביל, אך לא תורמת משמעותית ליצירת המאובן.

  מקווה שעזרתי

  ארז

 • שיר

  "ניתן ללמוד רבות ממאובנים למשל אילו צמחים חיו בתקופות שונות"

  אני רוצה לדעת אין נראו צמחים/פרחים לפני אלפי/מאות/מליוני שנים אתה יכול להעביר לי בבקשה לינקים על זה? תודה

 • עידו קמינסקי

  תשובה

  שלום שיר

  מאובנים של צמחים הם הרבה יותר נדירים ממאובני בעלי חיים, וזאת בגלל המבנה הלא קשיח שלהם, אשר מתפרק מהר יחסית ולא מספיק להתאבן. יחד עם זאת עדיין קיימים מאובנים של צמחים שונים מתקופות שונות (אותן ניתן לקבוע ע"י תארוך פחמן - ראי ערך "כיצד קובעים את גילו של מאובן?").

  מצאתי אתר של המוזיאון למאובנים, שם ניתן למצוא מאובנים של צמחים (וגם בעלי חיים) רבים מתקופות שונות.

  מקווה שעזרתי

  ארז

 • עמי

  איזה שיטות יש לבדוק תיארוך

  איזה שיטות יש לבדוק תיארוך מעל 50,000 שנה ומה סטיית התקן שלהם?