גז טבעי הינו מחצב טבע שימושי, המשמש אותנו כדלק לחימום, בישול, והפקת חשמל. הגז הטבעי מורכב מתערובת גזים פחממניים, כאשר העיקרי שבהם מתאן. זיהום האוויר שנפלט בשריפת גז טבעי הוא נמוך ביחס לשריפת פחם או נפט, ומחירו הוא לרב נמוך יותר, ולכן מדינות רבות בוחרות להפיק חשמל בתחנות המונעות בגז כאלטרנטיבה לתחנות כח המונעות בפחם או בנפט.

גז טבעי הינו מחצב טבע שימושי, המשמש אותנו כדלק לחימום, בישול, הנעת רכבים והפקת חשמל. הגז הטבעי מורכב מתערובת גזים פחממניים, כאשר העיקרי שבהם מתאן. זיהום האוויר שנפלט בשריפת גז טבעי הוא נמוך ביחס לשריפת פחם או נפט, ומחירו הוא לרב נמוך יותר, ולכן מדינות רבות בוחרות להפיק חשמל בתחנות המונעות בגז כאלטרנטיבה לתחנות כח המונעות בפחם או בנפט. עם זאת, גז המתאן הוא גז חממה חזק במיוחד, ושריפתו פולטת פחמן דו-חמצני. לכן תחנות כח המונעות בגז אינן מהוות פתרון מספק להתחממות האקלים. בנוסף, בעוד שריפת הגז נחשבת נקייה ביחס לשריפת פחם ונפט, היא עדיין פולטת מזהמים רעילים שונים. עיקרון הפעולה של התחנה מאוד פשוט: שריפה של פחם המחממת מים במערכת סגורה. המים מתאדים והופכים לקיטור. הקיטור גורם להנעת בוכנה המניע מגנטים היוצריים שדה חשמלי. למעשה יש לנו כאן גלגול אנרגיה מאנרגיה פוטנציאלית כימית הנמצאת בגז טבעי. לאנרגית חום (אנרגיה קינטית תרמית) האנרגיה התרמית מתגלגלת לאנרגיה קינטית מכאנית שמתגלגלת לאנרגיה חשמלית. 

סרטון זה תורגם בידי צות אתר דוידסון אונליין.
הסרטון הופק בידי חברת החשמל הנורווגית - statkraft
הסרטון הועלה על פי בקשתה של הגולשת אריאלה.

עקרון פעולת תחנת הכח המונעת בגז זהה לעקרון פעולת תחנות כח גרעינית ופחמית, ומבוסס על הרתחת מים, יצירת אדי קיטור המניעים קבוצת מגנטים היוצרים זרם חשמלי. בתחנה ישנן שתי טורבינות, טורבינת גז, אשר שורפת את הגז והאוויר הדחוסים, ואדי הפליטה מניעים את להבים המניעים את הרוטור. החום הנפלט מבעירה זו מרתיח מים ויוצר קיטור המובל לטורבינה השנייה - טורבינת הקיטור, אשר מניעה להבים המניעים את הרוטור גם כן. תנועת הרוטור יוצרת שינוי בשדה המגנטי אשר משרה יצירת זרם חשמלי, המוזן לרשת החשמל. ישנן מספר תחנות בארץ אשר עוברות או עברו להפקת חשמל באמצעות גז טבעי, ובינהן רידינג ואשכול. איו ספק שגילוי באר הגז תמר1 מול חופי חיפה, תעודד מגמה זו.

13 תגובות

 • איל מורג

  משפט מטעה. הקיטור משני להפקת החשמל

  בטקסט נכתב
  "עקרון פעולת תחנת הכח המונעת בגז זהה לעקרון פעולת תחנות כח גרעינית ופחמית, ומבוסס על הרתחת מים, יצירת אדי קיטור"
  תחנה גזית מכילה טורבינת גז ושם לא מרתיחים מים. (יש יצירה של מים אבל זה למקום אחר) מכניסים אויר וגז ומוציאים את גזי הפליטה.
  בקליפורניה החליפו לאחרונה תחנות של מחזור משולב בתחנות גזים. כדי לקבל תחנות שניכנסות לפעולה במהירות. (אני מנחש שזה קשור גם ליותר אנרגיה מתחדשת עם תפוקה פחות יציבה)
  כאשר יש תחנת מחזור משולב (מחז"מ) כמו בסירטון כמובן יש שימוש בקיטור אבל עדיין טורבינת הגז מפיקה יותר אנרגיה מהטורבינה הקיטורית. למרות שרוב נפח התחנה מוקדש לקיטור.
  נ.ב. המחז"מ היעיל ביותר בעולם מגיע לנצילות של~ 63% לפי מה שאני זוכר.

 • ברכה חלף

  צריך לתקן את ההסברים

  גז טבעי איננו גז הבישול. גז בישול הינו גפ"מ (גז פחמיממני מעובה שהינו תערובת של פרופאן ובוטאן)
  ההבסר לגבי הפעלת הטורבינה מתייחס לפחם במקום לגז.

 • הדר

  מה כמות הגז שתחנת כוח גזית

  מה כמות הגז שתחנת כוח גזית צורכת בשנה?

 • אבישי

  צריכת הגז בתחנה נובעת מכמה

  צריכת הגז בתחנה נובעת מכמה מדדים: גודלן וכמותן של טורבינות גז או גודל מתקן ייצור הקיטור, טמפרטורת מזג האוויר, ייעילות הציוד בתחנה. וגם הדגם לפי יצרני טורבינות גז השונים, כל תחנת כח צורכת גז טבעי בכמות שונה אין מספר אחיד לכולן.

 • ישעיהו

  הקיטור לא גורם להנעת בוכנה. אין בוכנה בתחנת כח.

  יש רק טורבינות

 • חנה

  מה היתרונות והחסרונות של

  מה היתרונות והחסרונות של שימוש בגז לתפעול תחנת חשמל?

 • אבישי

  יותר יעיל פחות מזהם את הסביבה

  יותר יעיל פחות מזהם את הסביבה, החסרון שימוש בדלקי מאובנים, פליטות קטנות של מזהים ביחס לטורבינות אחרות שמונעות על ידי סולר או פחם.

 • יובי

  בניה והשפעה

  איפה צריך להקים את התחנה? ומה ההשפעה השלילית?

 • טובה עומר

  אזבר על הנושה

  שלום
  אני מי קיבוץ פלמחים רוצים להקים תחנת כח על גז מה הם סכנות לתושבים שלנו . העם אפשר ליפגוש אותך הטל שלי 052 6302825

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום טובה
  האתר שלנו עוסק במתן מידע מדעי כללי. אם יש לך שאלה עקרונית על נושא תחנות הכוח נשמח לענות, אבל אנחנו לא נותנים ייעוץ מקצועי.
  כל טוב
  ארז

 • EE

  תיקון טעות

  תנועת הרוטור יוצרת *שינוי* בשדה מגנטי

 • אבישי

  לשם כך יש את המעורר exciter

  לשם כך יש את המעורר exciter במחולל (גנרטור) חפש את המונח ווסטינגהאוס Westinghouse

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי