גז טבעי הינו מחצב טבע שימושי, המשמש אותנו לחימום, בישול, דלק והפקת חשמל. הגז הטבעי מורכב מתערובת גזים פחממניים, כאשר העיקרי שבהם מתאן - גז הבישול. בשל זיהום האוייר הנמוך שהן פולטות ביחס לתחנות המונעות בפחם או נפט, ובשל מחירו היחסית זול של הגז, הן מהוות אלטרנטיבה טובה ויעילה לתחנות כח המונעות בפחם או בנפט. עיקרון הפעולה של התחנה מאוד פשוט: שריפה של פחם המחממת מים במערכת סגורה. המים מתאדים והופכים לקיטור. הקיטור גורם להנעת בוכנה המניע מגנטים היוצריים שדה חשמלי. למעשה יש לנו כאן גלגול אנרגיה מאנרגיה פוטנציאלית כימית הנמצאת בגז טבעי. לאנרגית חום (אנרגיה קינטית תרמית) האנרגיה התרמית מתגלגלת לאנרגיה קינטית מכאנית שמתגלגלת לאנרגיה חשמלית. הסרטון שלפנינו מתאר כיצד פועלת תחנת כח המונעת בידי גז טבעי.

סרטון זה תורגם בידי צות אתר דוידסון אונליין.
הסרטון הופק בידי חברת החשמל הנורווגית - statkraft
הסרטון הועלה על פי בקשתה של הגולשת אריאלה.

עקרון פעולת תחנת הכח המונעת בגז זהה לעקרון פעולת תחנות כח גרעינית ופחמית, ומבוסס על הרתחת מים, יצירת אדי קיטור המניעים קבוצת מגנטים היוצרים זרם חשמלי. בתחנה ישנן שתי טורבינות, טורבינת גז, אשר שורפת את הגז והאוויר הדחוסים, ואדי הפליטה מניעים את להבים המניעים את הרוטור. החום הנפלט מבעירה זו מרתיח מים ויוצר קיטור המובל לטורבינה השנייה - טורבינת הקיטור, אשר מניעה להבים המניעים את הרוטור גם כן. תנועת הרוטור יוצרת שינוי בשדה המגנטי אשר משרה יצירת זרם חשמלי, המוזן לרשת החשמל. ישנן מספר תחנות בארץ אשר עוברות או עברו להפקת חשמל באמצעות גז טבעי, ובינהן רידינג ואשכול. איו ספק שגילוי באר הגז תמר1 מול חופי חיפה, תעודד מגמה זו.

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

9 תגובות

 • ברכה חלף

  צריך לתקן את ההסברים

  גז טבעי איננו גז הבישול. גז בישול הינו גפ"מ (גז פחמיממני מעובה שהינו תערובת של פרופאן ובוטאן)
  ההבסר לגבי הפעלת הטורבינה מתייחס לפחם במקום לגז.

 • הדר

  מה כמות הגז שתחנת כוח גזית

  מה כמות הגז שתחנת כוח גזית צורכת בשנה?

 • ישעיהו

  הקיטור לא גורם להנעת בוכנה. אין בוכנה בתחנת כח.

  יש רק טורבינות

 • חנה

  מה היתרונות והחסרונות של

  מה היתרונות והחסרונות של שימוש בגז לתפעול תחנת חשמל?

 • יובי

  בניה והשפעה

  איפה צריך להקים את התחנה? ומה ההשפעה השלילית?

 • טובה עומר

  אזבר על הנושה

  שלום
  אני מי קיבוץ פלמחים רוצים להקים תחנת כח על גז מה הם סכנות לתושבים שלנו . העם אפשר ליפגוש אותך הטל שלי 052 6302825

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובה

  שלום טובה
  האתר שלנו עוסק במתן מידע מדעי כללי. אם יש לך שאלה עקרונית על נושא תחנות הכוח נשמח לענות, אבל אנחנו לא נותנים ייעוץ מקצועי.
  כל טוב
  ארז

 • EE

  תיקון טעות

  תנועת הרוטור יוצרת *שינוי* בשדה מגנטי

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי