לאחרונה שמענו על קידוח הגז "תמר 1" אשר מצא שלושה מאגרי גז ענקיים מול חופי חיפה. גז טבעי הינו משאב טבע המורכב בעיקר מהגז מתאן, אך גם אתאן, פרופאן, בוטאן ופנטאן (להסבר על התרכובות הללו הכנסו למצגת כח הכימיה - כימיה אורגנית). גז טבעי הינו גז דליק חסר צבע וחסר ריח, המשמש להפקת חשמל, לחימום ולתדלוק מכוניות המונעות בגז. לפני שימוש ביתי מוסף לו חומר בשם אתאנתיון, המדיף ריח חריף (של גז בישול) ומאפשר זיהוי מהיר של דליפה. הגז נוצר על ידי ריקבון של חומרים אורגניים במעבה האדמה במשך אלפי שנים. הובלת הגז מהמרבץ אל הלקוח הינה דבר מורכב, ומתבצעת לרוב בצינורות מתאימים בלחץ גבוה, אך לעיתים גם במיכליות בצורה נוזלית. הסרטון שלפנינו מראה כיצד הגז מובל ממרבץ הגז הטבעי עד לבית הלקוח.

הסרטון תורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין
סרטון זה הופק בידי חברת Puget Sound Energy חברת חשמל אמריקאית.

למידע נוסף על גז טבעי לחצו כאן

 

מאת: ארז גרטי
המחלקה לכימיה ביולוגית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

3 תגובות

 • בן הארט

  <a href=”https://www

  <a href=”https://www.calcalist.co.il/conference/articles/0,7340,L-3732882,00.html”>המאבק</a>
  צודק מאוד ומצריך היענות ורצינות. צריכים להילחם למען העתיד שלנו.

 • בן הארט

  <a href=”https://www

  <a href=”https://www.calcalist.co.il/conference/articles/0,7340,L-3732882,00.html”>המאבק</a> צודק מאוד ומצריך היענות ורצינות. צריכים להילחם למען העתיד שלנו.

 • גולן ש.

  גז טבעי מקור

  חשוב להבין כי בתוך שנים ספורות הפך הגז הטבעי למקור האנרגיה המועדף לייצור חשמל ויצר לראשונה אלטרנטיבה בעבור מפעלי התעשייה שהיו תלויים מאז ומתמיד בדלקים מזהמים. בנוסף, צריכת הגז טבעי בישראל עולה מידי שנה - ואין ספק כי המטרה היא אפליקציה שלו בתעשיות הגדולות במדינה. תהליך הגילוי וההפקה אמנם מורכב, אבל כדי לקבל את התמונה המלאה כדאי להעמיק בנושא
  <a href=”http://www.delekdrilling.co.il/geology-center/exploration/”>גז טבעי מקור</a>