הירח הינו לווין הסובב את כדור הארץ ואחראי לתופעות רבות כמו גיאות ושפל. לירח ישנם 30 מופעים וזאת בשל העובדה שהוא מחזיר את אור השמש, וכן בשל העובדה שהוא נע סביב כדור הארץ, אשר מטיל עליו את צילו באופן המשתנה לאורך המחזור בן שלושים הימים. הסרטון שלפנינו מציג את מופעי הירח השונים ומסביר את ההבדלים בינהם. הסרטון מלווה בהסברים באנגלית, על כן הוספנו תרגום והסברים בהמשך העמוד.

סרטון זה נלקח מ-Dr. Dan Izzo. לאתר שלו לחצו כאן

בכל 29.5 ימים, הירח עובר כמה מופעים אותם אנו רואים בכדור הארץ. מופעים אלו נובעים משינויים במיקום הירח ביחס לכדור הארץ והשמש. השמש תמיד זורחת על חצי מהירח. כמויות האור השונות נראות מכדור הארץ כאשר הירח משנה את מיקומו.

ביום 1 במחזור הירח, אין אור המשתקף ממנו ולכן לא נראה את הירח. זה מצב מולד הירח.
ביום 5 הירח נראה כקשת זעירה אשר תמשיך ותגדל בימים הקרובים
ביום 8 הירח ברבע הראשון ונראה כחצי עיגול
ביום 15 הירח מלא, כדור הארץ אינו מטיל עליו את צילו, משלב זה כדור הארץ יתחיל שוב להטיל את צילו על הירח אשר יתחיל להתכווץ
ביום 23 הירח נמצא ברבע האחרון שלו ונראה כחצי עיגול
ביום 26 בירח נראה כקשת זעירה אשר תמשיך ותצטמק בימים הקרובים
ביום 30 מולד הירח החדש

ניתן לזהות באיזה שלב של החודש הירח לפי צורתו. כאשר הירח גדל, הצל נמצא בצידו השמאלי ואם נוסיף בדמיוננו קו זויתי קטן מעליו נקבל את האות ז (בכתב) ניתן לזכור זאת כי ז = זורח. כאשר הירח קטן, הצל נמצא בצידו הימני ואם נוסיף בדמיוננו קו זויתי קטן מעליו נקבל את האות ג (בכתב) ניתן לזכור זאת כי ג = גורע

למידע נוסף על מופעי הירח לחצו כאן.

2 תגובות

 • יהודה

  הירח

  מבחינת האדם הנמצא על הירח: האם יש לו את אור השמש כמו בכדור הארץ? יממה של 24 שעות. כמה זמן נמשך ליקוי כדור הארץ מבחינת המתבונן מהירח. כמהלוקח לו ליקוי חמה? תאורטית האם אדם החי על הירח בגלל שקל הכובד שישית מזה בכדור הארץ בני האדם יגדלו לממדים גבוהי יותר 2-3 מטר?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןארז גרטי

  תשובות

  שלום יהודה

  1. אדם על הירח מקבל קרינה חזקה יותר מהשמש משום שאין לו אטמוספירה כמו בכדור הארץ שתגן עליו. ההבדלים בין היום ללילה גם הרבה יותר קיצוניים.

  2. אורכה של יממה על הירח הינה כחודש (29.5 ימים)

  3. ליקוי חמה לוקח פי 29.5 יותר מאשר בכדור הארץ ולא ברור לי למה כוונתך בליקוי כדור הארץ.

  4. תאורטית אדם החי על הירח בסביבה עם פחות כבידה יעבור שינויים פיזיולוגים בעיקר במסת שריר ועצם. בדיקות שנערכו על אסטרונאוטים העלו כי הם גבהו בכ-2 אינצ' בחלל, אולם היה זה בעקבות שינויים במבנה העצם על מנת להתאים את עצמם לסביבה נטולת כבידה. אם כן, סביר שאנשים יגבהו במעט, אך ממש לא לגבהים של 2-3 מטרים.

  מקווה שעזרתי

  ארז