דוד שמש היא מערכת להמרת אנרגית סולארית, כלומר אנרגיה המגיעה מהשמש - לחום. דבר המתבטא בעליית טמפרטורהת המים. מערכת הדוד שמש היא למעשה מאוד פשוטה והעיקרון הפיסיקלי העומד מאחוריה גם הוא פשוט: קולט שמש למעשה ממיר את אנרגיית האור לחום על מנת לחמם את המים. 2 החלקים העיקריים במערכת הינם מיכל המים (הדוד האוגר מים) וקולטי השמש (שתפקידם להמיר את אנרגיה סולארית לחום).


הסבר לאנימציה: השמש זורחת, מחממת את הקולטים ואת המים שבתוכם – צבע המים הופך מכחול לאדום. המים החמים ה"קלים" (הפחות צפופים) זורמים כלפי מעלה לחלק העליון של הדוד – ומים קרים חדשים נכנסים מהחלק התחתון של הדוד לתחתית הקולטים. כתוצאה מכך הדוד מתמלא לאט במים חמים. הזרימה בין הדוד לקולט מתרחשת מעצמה ללא צורך במשאבה בגלל הבדלי הצפיפויות בין מים קרים לחמים (מים חמים צפים על מים קרים). בערב – אפשר להתרחץ במים חמים (מהחלק העליון של הדוד). זכויות היוצרים של האנימציה שייכות למכון דוידסון לחינוך מדעי, מותר להשתמש תוך מתן קרדיט נאות.

קולט השמש: כפי שציינו, קולט שמש למעשה ממיר את אנרגיית האור לחום על מנת לחמם את המים. קולטי השמש ממוקמים בכיוון דרום משום שבצהרי היום שטף האור הוא הגדול ביותר בשעות היממה. בכדי שרוב אור השמש יבלע בקולט, צבעם של הקולטים הינו שחור. צינור נחושת (בדרך כלל) נמצא בתוך הקולט (ראו איור). קרינת השמש עוברת דרך הזכוכית השקופה, פוגעת במשטחים השחורים ונבלעת. עקב כך מתחממים המשטחים ומחממים את הצינורות שצמודים להם. הזגוגית למעשה עוזרת בשמירת החום שנוצר בגוף הקולט - בדיוק כמו בחממה, כלומר האור נכנס לתוך הקולט דרך הזכוכית, הופך לחום בזכות הצבע השחור, ונכלא בתוך הקולט כי זכוכית לא מוליכה חום טוב.

למעשה המים שבצינור הנחושת מתחממים לא רק מקרינת השמש שפוגעת בהם אלא גם מהחום שפולט המשטח השחור שבמגע עם הצינורות ובכלל זה מהאוויר החם שנוגע בצינור. כאשר המים בצינור מתחממים הם עולים מעלה, שכן צפיפותם נמוכה מזו של המים הקרים שבדוד, למיכל שאוגר אותם. ברגע שהמים החמים עלו מעלה הם בעצם מפנים מקום למים קרים יותר שמגיעים מהדוד - ומתרחשת זרימה בלתי פוסקת של מים מהדוד אל הקולט וההפך, כאשר אל תחתית הקולט זורמים מים קרים מתוך הדוד משום שתחתית הקולט היא הנמוכה ביותר ואליה 'נופלים' המים הקרים שהם הכי צפופים ("כבדים") - אם הייתם בבריכה אולי שמתם לב שהמים העמוקים הם קרים יותר מהמים שנמצאים בחלק העליון של הבריכה - וככה זה בדיוק בדוד. כפי שניתן לראות באנימציה שבראש העמוד, בתוך דוד השמש - הצינור שמוריק את המים החמים אל הבית מגיע עד החלק העליון ביותר של הדוד - שם מתרכזים המים החמים.

מאת: חיים ברק
המחלקה לפיזיקה של חלקיקים ואסטרופיזיקה
מכון ויצמן למדע

וד"ר אבי סאייג
מכון דוידסון לחינוך מדעי
מכון ויצמן למדע

262 תגובות

 • גל

  גובה יחסי קולטים-דוד

  שלום אבי,
  האם יש מניעה למקם את הדוד מתחת לקו הקולטים? האם תתקיים סירקולציה ללא משאבת סחרור?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  יש מניעה

  היי גל
  כן - יש מניעה. אסור לשים את הדוד לגמרי מתחת לקולטים. הרי כל הסרקולציה עובדת על הרעיון שמים חמים "עולים למעלה" / צפים על מים קרים, בגלל שהם פחות צפופים ממים קרים (בדומה לכדור פורח שמלא באוויר חם ועולה למעלה). אם תשים את הדוד למטה - אז לא יהיה למים החמים בקולט לאן לעלות יותר (כי הקולט יהיה החלק הגבוה ביותר במערכת), והדוד לא יתמלא. אפשר לשים את הדוד בחפיפה חלקית לגובה הקולטים, אבל חשוב שחלקו העליון יהיה גבוה יותר מגובה הקולטים, אבל הכי טוב שיהיה גבוה לחלוטין מהם, גם בחלקו התחתון (המלצת משרד האנרגיה).

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • אור

  התפתחות דוד השמש

  אשמח לקבל מידע על התפתחות דוד השמש, התפתחות הרעיון, השימוש במקור ובהתפתחות
  תודה, אור

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  ויקיפדיה

  בוויקיפדיה יש סקירה הסטורית טובה על התפתחות הרעיון. וחפשי גם כתבות על צבי תבור - הממציא של הדוד בגרסתו הנוכחית.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • מיכאל

  שלום רב, רציתי לדעת מה יכולה

  שלום רב, רציתי לדעת מה יכולה להיות הסיבה שאין זרימת מים קרים בברזים בתוך הבית, ולעומת זאת יש זרימת מים חמים ואפילו זרימה חזקה,
  תופעה

 • אוהד

  ממליץ לך לכתוב בפורומים של טופ דודים

  אתר שעוזר מאוד בכל תחום דודי, שאל שם - https://www.top-boilers.co.il

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  שאלה טכנית

  שלום מיכאל
  אתר מכון דוידסון עוסק במדע ובחינוך מדעי וטכנולוגי - ולא עוסק בעניינים טכניים ספציפיים. פנה לאיש מיקצוע (אינסטלטור) לפתרון הבעיה.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • אברהם אוסטר

  האם ביום חם כל הדוד רותח

  שלום, רציתי לדעת האם יש אפשרות בימי הקיץ החמים שכל הדוד יהיה חם.
  רוצה לדעת אם זה נכון, וברגע שאני פותח מים חמים בבית יכנסו מים קרים לדוד ויתחממו\יתבשלו מהמים של הדוד.
  תודה מראש , אבי

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  אכן

  כן
  זה מה שקורה. בכל פתיחה של ברז מים חמים בבית - נכנסים לתחתית הדוד מים קרים. אם הדוד כולו מלא עד הסוף במים חמים, המים הקרים שנכנסים יתערבבו עם המים החמים שנמצאים גם בתחתית הדוד, יקררו אותם ויתחממו בעצמם (עד שהטמפרטורה תשתווה).
  אגב - זה יכול לקרות גם בחורף - אם מדליקים את הדוד הרבה זמן וכל הדוד חם. צריך לזכור שדוד הוא לא כמו 'מיחם' חשמלי שמים נמזגים ממנו. הוא אטום - ולכן כדי שמים חמים יצאו ממנו ממקום אחד, חייבים להיכנס אליו מים (קרים) ממקום אחר.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • גלעד

  מיקום דוד השמש ביחס לקולטים

  ד"ר סאייג שלום רב הקבלן התקין את דוד השמש במסתור הכביסה ולא על הגג, באופן שפוגע במעבר ויוצר מפגע אסתטי. בתשובה לפניה אליו הוא מסר שהדוד לא הותקן בסמוך לקולט, על הגג, משום ש"עד הגעת המים החמים בפתיחת ברז, הצרכן ימתין זמן לא סביר ויבזבז כמות גדולה של מים קרים". לי זה נשמע כמו הבל מוחלט. האם אני צודק? ובמלים אחרות - האם בבניין רב קומות יש מניעה שהדודים והקולטים יהיו על הגג?

 • יעקב

  אין מניעה

  אין מניעה מהצבת הדודים על גבי הגג. אצלנו הקולטים נמצאים על גבי הגג והדודים בתוך מסתורי הכביסה, ככה שגישה לטכנאים תיהיה פשוטה יותר.
  באמצעות משאבת סחרור מים הנמצאת בגג המים החמים נעים למיכלי הדודים הישר מהקולטים.
  ענו לי על שאלה דומה בפורום שנמצאים באתר טופ דודים https://www.top-boilers.co.il/

 • דניאל

  מים חוזרים

  האם יתכן מצב שבו אין שימוש בדוד השמש והטמפרטורה שבו עולה והלחץ מתפשט למערכת המים הביתית וגורם לתופעה של מים חוזרים מעבר לשעון כלומר למערכת המים הציבורית?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  תיאורטית - אפשרי

  היי דניאל
  תיאורטית זה מצב אפשרי, ולכן מורכבים על הדודים שני אמצעי הגנה כדי למנוע זאת:
  1. שסתום פורק לחץ - שנפתח בעצמו כאשר הלחץ בדוד הופך גבוה, ומשחרר מעט מים (ובכך לחץ) החוצה לסביבה ומוריד את הלחץ בדוד. זה גם (בעיקר) מונע מהדוד להתפוצץ.
  2. שסתום אל חוזר - שמונע זרימה מהדוד אל המים הקרים.
  שני אמצעי ההגנה הללו מונעים בפועל זרימה הפוכה, אחרת הייתה מתרחשת - מים זורמים מאיזור לחץ גבוה לנמוך.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • אוריאל זיו

  שלום

  שלום
  אני גר בבית משותף עם מערכת סולרית על הגג ודוד במסתור הכביסה.למרות שאני מדליק את החשמל הרבה זמן אין מספיק מים חמים למשפחה, נאמר לי שהמים החמים בורחים למעלה , האם יש אפשרות לתקופת החורף למנוע את איבוד המים החמים .
  בתודה אוריאל.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  שיבר

  שלום אוריאל
  לפעמים ישנו, ואם אין לך אתה יכול להזמין אינסטלטור שיתקין לך, ברז (שיבר) על גבי הצנרת שיוצאת מהדוד שלך אל מחליף החום. בחורף פשוט תסגור אותו, ואז לא תהייה כל אפשרות של זרימת מים מעלה לקולטים הקרים. (כמובן שתצטרך לזכור לפתוח אותו חזרה באביב, כי אחרת המים גם לא יתחממו לך).

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • מאיר

  אופן פועלה של מערכת סולארית עם דוד מחליף חום

  לד"ר אסיג
  שלום היית רוצה בבקשה שתסביר מתי באי הפרשי טפרטורה המשאבה מזרימה מים לדווים בבתים קראתי פעם שהפרש הוא 34 מעלות בין הרגשים.וב70 מעלות ברגש התחתון המאבה לא פועלתאז מה המים נשארים בקולטים. וכן בחורף ב2 מעלות היא פועלת כדי שהמים לא יקפאו אם אשפר הסבר לערכת זאת.תודה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  פרטים הנדסיים

  שלום מאיר
  שאלת ממש פרטים הנדסיים שאני לא יודע. תנסה לפנות לחברה / לטכנאי שהתקין לך את המערכת, הוא ידע בדיוק לאיזה טמפרטורות היא מכוונת לפעול...

 • טוני

  דוד מים חמים

  כשאומרים לסגור את המים החמים בגירה האם מתכוונים לברז העליון בדוד ?

 • שני

  היי טוני

  היי טוני
  עד כמה שאני יודעת מדובר על סגירת הצינור בשבת מטעמי דת (חימום מים בשבת)
  תוכל לקרוא מידע נוסף על דודי שמש באתר הזה: https://www.energy-plus.co.il/מאמרים

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  אתה צריך

  היי טוני
  לא יודע - אתה צריך לשאול את מי שאומר זאת - למה בדיוק הוא מתכוון. האם לברז העליון בדוד? האם לכניסת המים לדוד? או האם רק לברזים של המים החמים בתוך הדירה...

 • שמעון

  ערב נעים

  אנחנו דיירים בבניין של 4 קומות, הדייר בקומת הגג מעוניין לבנות עוד שתי קומות ולהעלות לשם את הקולטים והדודים, האם זה יכול לפגוע במים החמים כיון שהם יתקררו בדרך, והאם יש פיתרון לזה?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  כן

  כן, בהחלט עלול לפגוע - אם הדודים נשארים על הגג אז, בבניין בן 6 קומות, ומישהו בקומה ראשונה יפתח את ברז המים החמים, אז יקח מטבע הדברים הרבה זמן עד שהמים יגיעו אליו לברז (כל נפח הצינור מהגג עד הקומה הראשונה) ובנוסף הצינור עצמו ישמש כמין רדיאטור - שיספוג את חום המים במעברם דרכו. אחרי זמן מה של זרימת מים חמים הצנרת כבר תתחמם ואז האפקט של הקירור לא יורגש. אתם יכולים להתקין מה שנקרא מערכת סולארית - כך שרק הקולטים נמצאים על הגג, והמים החמים זורמים במערכת סגורה (באמצעות משאבה) אל הדודים שנמצאים בבתים - כך עושים בבתים משותפים רבים בעלי 6 קומות (אולם גם כאן יש חסרון שהמים בדוד בקומות הנמוכות פחות חמים מכרגיל - מאותה סיבה שצייינתי קודם).

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • ראובן סער

  אורכי גל אופייניים

  לד"ר אבי סאייג שלום. מבקש לדעת מה עקומת הקליטה של קולט ממוצע כפונקציה של אורכי הגל של קרינת שמש "סטנדרטית", ישירה ולא ישירה (עננים). מבחינתי אפשר לבטא את זה בנצילות (באחוזים). תודה.

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  הנקודה התחתונה

  הנקודה התחתונה בנצילות של קולטי שמש זה כמה אנרגיה בסופו של דבר הם מפיקים. אנרגיה מודדים בג'אולים או בקלוריות / קילו-קלוריות.
  ראה בשני הקישורים הבאים, משני יצרנים שונים - את התפוקות של קולטי שמש שונים:
  http://www.amcor-solar.co.il/solar_collectors

  https://www.chromagen.co.il/%D7%A7%D7%98%D7%9C%D7%95%D7%92-%D7%9E%D7%95%...

  אם תרצה לחשב ניצולות באחוזים - לצערי אין לי טבלה ותצטרך לעשות קצת עבודת חישובים: עליך לחלק את הניצולות של הקולטים שבאתרים - בקבוע הסולארי, שהוא הערך המקסימלי של קרינת השמש 1367 וואט (=ג'אול בשנייה) למטר רבוע - בקו המשווה, בצהרי היום:
  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A7%D7%91%D7%95%D7%A2_%D7%94%D7%A...
  כמובן במכפלות כל שניות האור ביממה - עם התאמות לעוצמת האור בהתאם לקו הרוחב בה המדינה נמצאת והשעה ביממה (חישוב מסובך).

  אם אתה רוצה גם הפרדה לפי אורכי גל - זה בטח מדידה שיש, אם בכלל, רק למחלקות ההנדסה של היצרנים השונים - נסה לפנות אליהם.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • ש. כהן

  מה קורה שאין שמש? היכן נמצא

  מה קורה שאין שמש? היכן נמצא גוף החימום? למעלה או למטה?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  גוף החימום

  גוף החימום נמצא בחלק התחתון של הדוד. מים שמחוממים על ידו עולים כלפי מעלה. יש המחברים סוג של 'שרוול' סביב גוף החימום, הנקרא 'מאיץ חום' ובצורה זו גוף החימום מחמם רק סביבה קטנה של מים סביבו, ללא צורך לחמם גוף מים גדול -כל הדוד.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • גל

  גוף חימום

  אבי שלום,
  תמיד תהיתי מה הסיבה שגוף החימום לא ממוקם בראש הדוד אלא בתחתיתו שכן אם היה בראש הדוד לא היינו נזקקים ל"מאיץ"...

 • נתנאל

  הבנה

  שלום הסימולציה ממש יפה.
  רק כדי להבים בעצם בלילה/ חורף המים היותר קרים (שהם בעצם חמים) יוצאים מהדוד לקולט ומתקררים?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  בחורף

  המים מהדוד לא אמורים לצאת בחורף מהדוד אל הקולט - משום שבתוך הדוד הם אמורים להיות חמים יותר מבקולט - ולכן פחות צפופים, כך שהם צריכים להישאר בשכבת המים הגבוהה יותר - והדוד גבוה יותר מהקולטים. רק אם התקינו את הדוד בצורה שגוייה, למשל כאשר הקולטים לא נמצאים באמת מתחת לדוד, דבר כזה יכול להתרחש.
  אגב - אבל בכל זאת מתרחש מעט חילופי מים בין הקולט לדוד, עקב תנועה עצמית של חלקיקי (מולקולות) המים שנקראת דיפוזיה או 'פיעפוע' - שגורמת לערבוב המים, כך שמבחינה מסויימת בחורף הקר הקולטים משמשים מעיין 'רדיאטור' לקירור המים - בשל כך יש הממליצים להתקין ברז על הצינור המחבר בין הקולטים לדוד, ולסגור אותו בלילות קרים. אבל זה לא פרקטי עבור רוב האנשים.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • שי חלפון

  שימוש בקולטי שמש לחימום בריכה

  שלום, אני רוצה לנצל את יתרונות קולט השמש לחימום בריכה עילית פשוטה של 4 על 2 מטר. האם חשוב שהקולט יהיה מתחת לבריכה ? האם אפשרי פיזיקלית שהקולט יהיה גבוה מהבריכה אך צינור המים החמים שנמצא שיוצא מהקולט יופנה למעלה יותר ומשם יזלוג לבריכה? האם פיזיקלית זה אפשרי?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  לצערי לא

  לצערי לא - הפרש הגבהים בין הקולט לדוד הוא קריטי לפעולת הסרקולציה העצמית של דוד שמש. בכלל - אם הקולטים יהיו גבוהים מהבריכה - איך בכלל יזרמו אליהם מים מהבריכה??? (מה יגרום למים לזרום כלפי מעלה?)
  אם אתה רוצה כזה 'סידור' אתה תהייה חייב לחבר גם משאבת סיחרור.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • איתן עודד

  מה מערכת הלחצים?

  שלום
  לצורך כתיבת עבודה על דודי שמש וחשמל, אני זקוק לשרטוט או רשימה של הלחצים הסטנדרטיים, בצנרת, דוד וקולטי שמש של דוד שמש ודוד חשמל. האם יש לכם אפשרות לסייע לי?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  מתנצל

  היי איתן
  אני מתנצל, אין לנו דבר כזה. תנסה לפנות לאחת היצרניות הגדולות - בטח להם יש.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • זורי

  מערכת דוד שמש

  לאחרונה נוצר מצב שבו יש מים חמים בצנרת של הקולט (פתחתי את הניקוז בחלק התחתון..) ואני משער שהוא גם נכנס לדוד שמש.. אך מים חמים לא מגיעים אל הבית לציין גם אחרי שהדלקתי את הגוף חימום שהוחלף לאחרונה ונראה בו הרבה מאוד אבנית .. מה הסיבה שאין זרימת מים חמים מהדוד לבית ואילו מברז המים החמים בבית יוצא זרם חזק ויציב לאורך הרבה זמן אבל של מים קרים ?? תודה על המענה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  שאלה טכנית

  שלום זורי
  אתר דוידסון הוא אתר מדעי כללי - ולא אתר טכני, בו עוסקת השאלה ששאלת. הזמן טכנאי דודים כדי לפתור לך את התקלה. (סביר להניח שפשוט ההשערה שלך שגויה -כלומר הצינור שמעביר את המים מהקולטים אל הדוד - סתום).

  בהצלחה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • רפאל

  תודה

  בס"ד
  תודה רבה
  עזרת לי מאוד
  רפאל

 • רפאל

  עוד שאלה

  בס"ד
  שאלה נוספת בתקווה שתוכל לענות
  המים נכנסים לצינור/חמם ומתחילים להתחמם, באיזה טמפ' הם מתחילים לעלות מעלה.
  תודה רפאל

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  מים עולים למעלה

  המים עולים למעלה - כאמור בכתבה בכוח הציפה. בכל טמפרטורה מעל 4 מעלות, מים חמים הם פחות צפופים ממים קרים, באופן רציף. מה שאומר שברגע שהמים הופכים לחמים יותר מהסביבה שלהם - הם מיד מתחילים לעלות למעלה.
  כלומר זה לא טמפרטורה ספציפית, אלא תלוי גם בסביבה למשל - אם בדוד יש מים קרים בטמפרטורה של 10 מעלות, אפילו אם הם מתחממים ל 20 מעלות (שזה עדיין קר) - הם יעלו למעלה. אבל אם המים בדוד נמצאים בטמפרטורה התחלתית של 20 מעלות אז רק בטמפטרורה גבוהה מכך הם יעלו למעלה (אבל אפילו אם יתחממו ל-21 יתחילו לעלות).

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • רפאל

  ברשותך עוד שאלה

  בס"ד
  תודה על תשובתך המהירה.
  יש לי הנחה ואשמח אם תאשר וגם אם תשלול, גוף החימום מחמם למטה, המים החמים עולים למעלה עד למצב שהמים מגיעים באזור התרומסטט לטמפרטורה שבה מכויל התרמוסטט, נניח 50 מעלות, הנחתי היא שלמעלה המים ברגע זה חמים יותר, אם כן אשמח אם תוכל לומר לי בערך בכמה.
  תודה רפאל

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  מספר

  היי רפאל
  תשובתי נותרת בעינה - זה יהיה לא מקצועי מצידי לתת מספר. זה לא משהו תאורטי אלא זה דבר שצריך למדוד בפועל.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • רפאל

  כניסת מים קרים...

  בס"ד
  שלום רב
  דוד חשמל/שמש שיש בחלקו מים חמים ובחלקו קרים, ברגע שפותחים מים חמים נכנסים מיד מים קרים, ידוע לי וגם ראיתי כאן באתר שהמים לאחר זמן מתערבבים אבל השאלה האם ברגע שנכנסים המים הקרים, מיד יש ערבוב כדי להעלות את המים החדשים בדוד לטמפרטורה של נניח 45 או 50 מעלות ואם זה תלוי בכמות המים החמים אז מה הגבול שבו זה יכול לקרות.
  תודה מראש רפאל

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  פרטים טכניים

  היי רפאל
  כללית - המים הקרים נכנסים לתחתית הדוד ומתערבבים מעט עם המים החמים שמעליהם, אבל תמיד יש ערבוב (עובדה שאם ממתינים שעתיים לאחר מקלחת אחת, שבה היו עדיין מים חמים - המים בדוד כבר הופכים פושרים בגלל ערבוב זה). לגבי הקצב - זאת שאלה טכנית ואפילו ניסויית - שאין לי פרטים לגביה.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • זוהר

  יציאת מים חמים

  מדוע יציאת המים החמים מהדוד היא דרך צינור היורד מטה במרכז הדוד ולא דרך פתח עליון, שהרי המים החמים שבחלקו העליון של הדוד עוברים דרך האזור הקר בדוד ומאבדים מחומם, או שאולי הם תורמים לחימום המים הקרים? בימי שמש אין לזה משמעות רבה, אבל בחורף זה ממש קריטי.

 • חיים

  המים החמים באמת יוצאים מלמטה

  המים החמים באמת יוצאים מלמטה אבל הם מובלים בצינור פנימי שמגיע כנראה לגובה מסויים בתוך הדוד כך שהא מזרים במרבית המקרים את המים החמים שנמצאים בחלקו העליון של הדוד

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  טכניקות ייצור?

  זוהר,
  מה שכתבת נכון והגיוני, והאמת – אני לא יודע את הסיבה לכך שהעדיפו צינור פנימי החודר לגובה הדוד מחלקו התחתון על פני פתח פשוט היוצא מחלקו העליון של הדוד. אני מניח שהסיבה לכך היא טכניקות ייצור – אולי קל יותר ליצר את הפתחים בחלק התחתון הישר של הדוד? ובכל מקרה קל יותר לחבר משם את הדוד אל המשך מערכת האינסטלציה הבייתית. בכל מקרה הסיבה לא קשורה לאופן פעולתו של הדוד.
  אם יש לך רוח יזמית – אולי תפנה ליצרן דודים ותציע ההצעה שכתבת.
  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • נתן

  מים חמים עולים למעלה?

  האם יש מצב בו המים בתחתית הדוד קרים והמים למעלה מאוד חמים או שהטמפרטורה תתאזן וכל הדוד יקבל טמפרטורה פחות או יותר אחידה?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  כן וכן

  שלום נתן
  שני המצבים שתיארת מתקיימים. המצב בו יש מים חמים למעלה ומים קרים בתחתית הדוד הוא המצב ה'רגיל' של דודי שמש וחשמל, וראה גם האנימציה שבכתבה. זה למעשה אחד מעקרונות הפעולה של הדוד.
  אולם לסידור הזה של המים בשכבות לפי טמפרטורה / צפיפות – יש גורם מתחרה שכל הזמן גורם לעירבוב המים בדוד, וזה התנועה העצמית של חלקיקי המים (דיפוזיה / פיעפוע) שגורמת עם הזמן לערבוב המים בדוד. למעשה גם אם תמלא דוד מבודד לחלוטין במים קרים שמעליהם שכבה של מים חמים, תוך כ- 24-48 שעות הדוד יהיה מלא במים פושרים עקב כך.
  בברכה,
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • עטי

  שתיית מים מחוממים

  שלום וברכה,
  האם מי ברז שחוממו בדוד/בוילר מותרים לשתייה?
  תודה רבה

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןאבי סאייג

  יש ספק - אין ספק

  כעקרון - יש דודים עם ציפוי טוב נגד חלודה שהמים שבהם אפשריים לשתיה, אולם יש כאלה שלא, ובהם המים החמים שבדוד מגיבים עם המתכות מהן הוא עשוי, ומהן עשוי גוף החימום, כך שבתוך המים יש ריכוז גבוה יחסית של יוני מתכת מומסים - שלא כדאי לצרוך. כיוון שכך, וכיוון שאתה לא באמת יכול לדעת מה מצב הדוד שלך - עדיף בכל מקרה לא לשתות מים מדוד שמש / חשמל.

  בברכה
  ד"ר אבי סאייג
  מכון דוידסון לחינוך מדעי
  מכון ויצמן למדע

 • איתן

  חיבור משאבת חום לדוד

  שלום רב, הייתי רוצה לדעת האם מומלץ לחבר משאבת חום של חימום תת ריצפתי לחימום מים של הדוד, או שמא דווקא עדיף לוותר על אופציה זו שכן היא לא "בריאה" למשאבה וגורמת לה לעבוד ביתר מאמץ של 65 מעלות לעומת כ-40 לצורך חימום הבית

 • עמודים