נוסח השאלה המלא: שלום וברכה. לאחרונה אני חוקר את תחום השפעת הצלילים והתדרים על גוף האדם מבחינה רגשית ובריאותית.האם ניתן לתרגם או לקטלג מחלות, הצלחות, מחשבות ומצבים נפשיים לספקטרום שונה של תדרים?באילו תדרים מתקשרים התאים בגופנו?והנוירונים במוח ?האם אפשר לשלוח מסרים מוזיקליים תדריים לגוף ולהשפיע כך על הגוף או הרוח?

שלום נאור!

קודם כל אפתח בהסתייגות: התחום שאתה חוקר, שנקרא "תרפיית תדרים" או "ביו-רזוננס" הוא ענף ברפואה האלטרנטיבית המשויך לרוב לתחום הפסאודו-מדע, לא לשיטה המדעית כפי שזו נתפסת על ידי הקהילייה המדעית, כולל מכון דוידסון.

עם זאת, כיוון שגם מדעי המוח ומדע הרפואה עוסקים בקשרי הגומלין בין גוף האדם לבין תדרים ותדירויות שונות, אנסה לתת כאן הסבר מדעי, עד כמה שניתן.

נתחיל בהסבר קצר מהי בכלל תדירות? בפיסיקה אפשר להסביר כל תופעה מחזורית, ובפרט גלים, במונחים של תדירות ואורך גל, משרעת (אמפליטודה) ומהירות. הגל הפיסיקלי הוא "הפרעה במרחב המשתנה בזמן", והתדירות (או התדר) היא כמות הפעמים שהפרעה כזו מתרחשת בפרק זמן קצוב.

לדוגמה, אם נסתכל על כמות האוטובוסים העוברים ברחוב אלנבי בשעה, נוכל לומר שהתדירות שלהם גבוהה – מה שעלול לפגוע בבריאות התושבים שם. לעומת זאת, אם נסתכל על תדירות ההגעה של קו 434 מרחובות לירושלים, התדירות שלו נמוכה ביותר – וגם במקרה הזה ההשפעה על בריאותם [הנפשית] של הממתינים לקו מובנת.

הגלים שבהם נעסוק הם גלי קול וגלים אלקטרומגנטיים (א"מ). גלי קול הם גלי אורך שעוברים דרך תווך, לדוגמה האוויר. הכוונה היא שההפרעה – במקרה זה צפיפות האוויר – מתקדמת בכיוון התקדמות הגל (מסיבה זו מטוס שעובר את מהירות הקול יוצר "בום על קולי"). מצד שני, גלים אלקטרומגנטיים  כמו קרינת השמש, קרינת מיקרוגל, קרני רנטגן, רדיו וכו', הם גלי רוחב בשדה האלקטרומגנטי ואינם צריכים תווך לנוע בו (כפי שגלי הקול צריכים את האוויר). הכוונה ב"גלי רוחב" היא שההפרעה (בשדה) מתרחשת בניצב לכיוון ההתקדמות (ראה באיור להלן).

                   

מימין: גל רוחב – גל א"מ: בכחול השדה החשמלי ובאדום השדה המגנטי, שניהם ניצבים לכיוון ההתקדמות; משמאל: גל אורך - גל קול שבו ההפרעה בצפיפות האוויר מתקדמת במרחב

לכל גל, כאמור, אפשר לשייך תדירות, שהיא המרחק בזמן בין כל שתי הפרעות, ואורך גל שהוא המרחק במרחב בין כל שתי הפרעות. הקשר בין אורך הגל והתדירות הוא מהירות התקדמות הגל (ראה תרשים בספקטרום האלקטרומגנטי שבהמשך).

לתדירויות שונות יש השפעות שונות על הגוף, וקרינה חזקה במיוחד עלולה להשפיע על התאים בגופנו. ידוע, למשל, שבגלל עוצמתן של קרינת רנטגן וקרינת גמא הן יכולות להשפיע על המבנה האטומי של החומר, במה שקרוי "קרינה מייננת" (כלומר קרינה שגורמת ליינון של החומר), ובפרט גם על תאים בגוף. מסיבה זו האסיסטנטית של רופא השיניים מעדיפה לצאת מן החדר אחרי שכיסתה את גופו של המטופל בסינר עופרת בזמן הצילום.

לפי אמונה עממית נפוצה, גם קרינה אלקטרומגנטית בתדירויות נמוכות (קרינה בלתי מייננת) עלולה להזיק לגוף, וטוענים שלכן טלפונים סלולריים עלולים לסכן את בריאותנו, אך נכון לעכשיו אין לזה שום סימוכין מדעיים. גם קרינה אלקטרומגנטית בתדרים על-סגולים (UV) נחשבת מסוכנת לעור, אף שהיא בלתי מייננת, ולכן רופאי העור ממליצים לנו כיום למרוח קרם הגנה לפני שאנו יוצאים לשמש.

מפת התדרים ואורכי הגל של הקרינה האלקטרומגנטית | האיור לקוח מוויקיפדיה

מניפולציה של תדרים

כעת נוכל להגיע לשאלות שעניינו אותך – "התדרים האופייניים" בגוף והמניפולציה שלהם. מאז תחילת המאה העשרים משתמשים מדענים בשיטה הנקראת "רשמת מוח חשמלית" (EEG), שבה מודדים באמצעות מכשיר ייעודי את הפעילות החשמלית (אלקטרומגנטית) במוח.

כפי שציינת, הנוירונים הם תאי עצב שמתקשרים זה עם זה ועם שאר המערכות בגוף על ידי זרמים חשמליים (בניגוד למערכות אחרות בגוף שמתקשרות זו עם זו באמצעים כימיים כמו הורמונים). במדידות שנעשו עליהם התגלו כמה תדרים אופייניים המכונים בפשטות "גלי מוח". בחלוקה גסה, הגלים הללו מתחלקים לתדירויות שמכונות גלי אלפא, גלי ביתא, גלי גמא וכו'. במדעי המוח מקובל לשייך כל אחת מהתדירויות לתפקודים ספציפיים – גלי אלפא מזוהים עם מצב של רגיעה עירנית, גלי ביתא עם מתח, ריכוז וחרדה, גמא מאפיינים תפקוד קוגניטיבי גבוה וגלי תטא מופיעים לרוב בשינה, וגם בסוגים מסוימים של מדיטציה. מכאן גם קיבלה את שמה השיטה ההוליסטית (הלא מדעית) המכונה "תטא הילינג".

                                           
מימין: נבדק מחובר לאלקטרודות EEG; משמאל: רישום גלי מוח באמצעות EEG | התמונות לקוחות מוויקיפדיה

למה מתכוונים אלה שמאמינים בשיטות שהזכרת? תקוותם היא שבאמצעות שימוש זה או אחר בתדרים, בין אם מדובר בתדרים של גלי קול ובין אם בגלים אלקטרומגנטיים, הם יוכלו להגביר גלים בתדר דומה בגוף.

השיטה לעשות זאת מתיימרת להשתמש בתופעה הפיסיקלית הקרויה "תהודה (רזוננס)". אימג' קולנועי מפורסם הוא זה של כוס זכוכית הנשברת בעקבות זמרה של זמרת אופרה, המגיעה לתדר העצמי של כוס הזכוכית. גם מכשירים לטיפול באבני כליות משתמשים בגלי אולטראסאונד כדי לפרק את אבני הכליות. הרעיון הוא שלכל חומר יש תדירות עצמית שתלויה במבנה המולקולרי שלו, כך ששידור של גל בתדר הזה יכול להוסיף אנרגיה למערכת.

הדבר נכון גם למערכות גדולות יותר, כמו גשרים ומגדלים. למעשה, בגלל התופעה הזאת התמוטט הגשר המפורסם במצר טקומה, כפי שאפשר לראות בסרטון (ליתר דיוק, התופעה קצת יותר מסובכת).

 

 

ההבנה שתופעת התהודה קיימת בכל סדרי הגודל, החל במולקולת המים וכלה בגשרים ארוכים, אכן מציתה את הדמיון. בספר המדע הבדיוני "חולית" מאת פרנק הרברט היא אף שימשה בסיס לנשק רב עוצמה. בסרטון הבא מודגם כיצד משתמשים בנשק זה כדי לפוצץ חומר קשה, ובהמשך הסרט הגיבור אף נעזר בו כדי להילחם בתולעי החול האימתניות.

 

 

אין פלא אפוא שיש מי שחושבים שאם נמצאו תדרים אופיינים בגוף (דוגמת גלי המוח) אפשר "לעורר אותם" בעזרת שידור תדרים באורך גל דומה, ולכאורה ישנו שימוש בתדרים כאלו באמצעים לפיזור הפגנות ואולי גם בכלי נשק. מבחינה מדעית, בכל מקרה, אין כיום שום תמיכה ברעיון הזה. רשימות תדרים כמו זו, שמונות בכפיפה אחת תווים בפסנתר, קולות לווייתנים, תדירויות שמיוחסות לשבע הצ'אקרות, וגלי מוח , נראות תלושות מעט מן המציאות.

לכאורה, לרעיון שגלי קול בתדירות מסוימת ישפיעו ישירות על תדירויות אלקטרומגנטיות במוח אין כל היגיון מדעי – הרי מובן שלבישת חליפה צהובה לא תגרום לזיעה שלך להפוך חמוצה כלימון, למרות הדמיון בצבע – הצבעים השונים בספקטרום האור הנראה שייכים גם הם לתדירויות שונות; גם אכילה מופרזת של תרד לא תגרום ללשונך להתארך כצפרדע, אף על פי ששניהם ירוקים.

המחשבה שגלי קול בתדר של 7 הרץ גורמים אובדן התמצאות, משום שזוהי תדירות גלי האלפא של המוח, אינה מדעיץ. עם זאת, בפועל זה עובד מסיבות אלה ואחרות, ויעידו על כך מאות מפגינים באירלנד שפוזרו באמצעות נשק תת-קולי. השימוש בגלי קול כנשק הוא אמצעי מקובל – באותו אופן שבו ניתן להמיס אבני כליות בעזרת קול, אפשר לפגוע גם באיברים פנימיים אחרים כיד הדמיון הטובה. יש גם אנשים שטוענים שקערות תפילה טיבטיות מסוימות, וכן עוגבים כנסייתיים, מעוררים בפועל תחושות דתיות רצויות. האם הגורם לכך הוא דווקא התדר שהם משמיעים או שמא ההסבר מצוי יותר במישור הנפשי-פסיכולוגי? תחליט בעצמך.

               

   

משמאל למעלה בכיוון השעון: 1) לימון; 2) אדם בחליפה צהובה; 3) תרד; 4) הדודה לאה  שאכלה כמות מופרזת של תרד והפכה לצפרדע | התמונות לקוחות מוויקיפדיה; צילום מסך מ-Youtube; ויקיפדיה; "בואו עננים", איור: אורה איתן

עם זאת, מדע הרפואה ומדעי המוח משתמשים בגלים בתדירויות שונות כדי למדוד לאבחן ולטפל בתופעות שונות, ודי אם נזכיר את הטיפול בנזעי חשמל (שוק חשמלי למוח: ECT), שנחשב טיפול מקובל (כיום פחות מבעבר) לדיכאון, לסוגים חמורים של מניה ולסכיזופרניה. ישנם גם טיפולים חשמליים בפיזיותרפיה שנועדו להקל בשחרור שרירים תפוסים וחידוש רקמות, וטיפולים חדשניים ב-rTMS, שעושים גם הם שימוש בגל אלקטרומגנטי בתדירויות משתנות כדי לגרום שינויים במוח.

תופעה לא מוכחת

רעיון הטיפול ב"תדרים", כפי שהוא מוצג כיום בקהילה ההוליסטית והאלטרנטיבית, איננו מדעי כיוון שאי אפשר להוכיח ששימוש כזה בגלי קול יכול לשנות את גלי המוח באופן ישיר, וגם לא הובהר עדיין סופית מהו בדיוק הקשר בין גלי ה-EEGלבין הפעילות המוחית. תחום המחקר הזה נמצא כיום בחזית המחקר המדעי והפסאודו-מדעי במדעי המוח. בכל מקרה, גם אם יש אמת מאחורי הרעיון, ההבטחות שמפזרים בימינו מטפלים מסוגים אלה ואחרים – מריפוי מחלות סופניות ועד לעזרה בהפרעות קשב וריכוז – רחוקות מלעמוד במבחן רפואי מדעי. אשרי המאמין.

רעיון מעניין לעקיפת בעיית ההתמרה בין גלי קול לגלי מוח מתבסס על "מקצבים דו-אוזניים"– שיטה שבה משמיעים לכל אוזן צליל בתדירות שונה, בהפרש של 10 הרץ (למשל). המוח אמור לנסות לפצות על ההפרש הזה, מה שאולי יכול להגביר את הפעילות המוחית בתדר זה.

הקהילה המדעית חלוקה בדעתה על הנושא. מחוץ לה יש מי שמכנים את המקצבים הללו בשם "סמים דיגיטלים", ומוכנים להישבע שאכן גרמו להם לראות צבעים וצורות, לחוש תחושות, להתרכז בלימודים, למשוך אהבה ועוד. ההבדל המרכזי הוא שכעת המוח הוא זה ש"יוצר את התדר" המבוקש, בעקבות פיצוי על גירוי חיצוני בתחום הנשמע. לכן, התדר של 10 הרץ הוא במקרה הזה תדר פנימי של גלי מוח, לא תדר חיצוני של גלי קול שמשפיע לכאורה על מערכת פנימית.

נסיים בסרטון המבוסס על תדר של 528 הרץ, שמיוחסות לו סגולות רבות, החל באהבה וכלה בתיקון של דנ"א(!). אם לא יועיל– לא יזיק!

 

 

כרמל שור
המחלקה לכימיה פיסיקלית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

20 תגובות

 • יוסי לוי

  השפעת גלי אולטרסוניק ממכשירי חשמל ביתיים

  לאחרונה משווקים מכשירי חשמל ע"ב גלים אולטרסוניק למשל להרחקת מזיקים. האם מכשירים אלו והגלים הללו מזיקים לגוף האדם, ואם כן כיצד? במיוחד אם הם פועלים לאורך זמן במשך שעות היום או הלילה, מדי יום ביומו. תודה

 • אלמוג

  נאסא הוכיחו שלגירגור חתולים

  נאסא הוכיחו שלגירגור חתולים יש תדר מרפא.... כותב הפוסט אכן בור מתנשא.

 • זבובון

  בקשה מעורכי האתר

  אשמח אם תקדישו לנושא התייחסות נוספת. מלבד מחקרים מדעיים רבים שככל הנראה הכותב לא הכיר לפני קרוב לעשור גם משפטים כמו ״ המחשבה שגלי קול בתדר של 7 הרץ גורמים אובדן התמצאות, משום שזוהי תדירות גלי האלפא של המוח, אינה מדעיץ. עם זאת, בפועל זה עובד מסיבות אלה ואחרות, ויעידו על כך מאות מפגינים באירלנד שפוזרו באמצעות נשק תת-קולי.״ לא עושים כבוד גדול למדע או לקרואים. והאנלוגיות ללימון ולצפרדעים נשמעים כמו דרשה של רב מהפריפריה יותר מאשר של מישהו שהיה רוצה לייצג את חוד החנית של המחקר.

 • מיכל

  התנשאות ובורות בה.

  וכך נראה מאמר שנכתב על ידי אדם שלא חקר את הנושא עליו הוא כותב... כמה חבל. הרי הוכח מדעית לפני עשרות שנים, וידוע לכל דיכפין שחוקר מעט את הנושא, שכל חומר ביקום רוטט בתדירות ספציפית, ושניתן לגרום לחומר זה לרטוט אם נשמיע לו את תדירותו שלו - הרי זו תהודה. וכי חוקרים מיפו (כל כך מזמן) את טווח התדירויות של כלל המיקרואורגניזמים בגוף האנושי, וגם את רוב המחלות. לידיעת הכותב הבור, גם באקדמיה, במדעי הנוירוביולוגיה והביופיזיקה חוקרים ידועי שם וזוכי פרס נובל שעוסקים במדע - לא פסאודו מדע, אלא מדע - עושים שימוש בתדר של תא שריר כדי להפעיל תא שריר, בתדר של נוירון כדי להפעיל נוירון וכן הלאה. וכך פועלים המכשירים לרפואת תדרים - זוהי תהודה פשוטה וברורה. כך פועל העולם. נדמה שמכון דוידסון לא מעודכן בתגליות שהתרחשו בעשורים האחרונים - ועוד בתוך האקדמיה! במקומכם הייתי מתנשאת קצת פחות ולומדת קצת יותר.

 • מרגריטה

  קצר, ברור ולעניין. תודה לך.

 • אנונימי

  ממש לקחת לי את המילים!

 • איציק

  המאמר יפה. הכותב מתנשא מטומטם

  המאמר יפה. הכותב מתנשא מטומטם.

 • זוהר הצפון

  ולחשוב שהאתר הזה הוא תורה לחלק מהקוראים

  שלום רב, מדוע איפוא כתיבה "מדעית" נזקקת לציניות? הרבה קוראים נסמכים בכתוב כאן באתר.
  ביחרו לכתוב ממקום נייטראלי עובדתי מבלי להוסיף דעות סובייקטיביות מיותרות.
  משתמשים בתדרים כאלו ואחרים כדי לייצר / להשפיע על ליקויים בגוף כמו לפרק אבנים בכליות, לפזר הפגנות, ייצר נשקים ועוד.. כתבת זאת בעצמך.
  זאת אומרת יש כאן משהו וגם אם [עדיין!] לא הוכח קשר מדעי עם נוסחאות, זה משהו שהיה כדאי כן להשקיע בו מחקר מדעי מאומץ כדי שלסקפטים, כמו כותב המאמר, יהיה תירוץ לקבל. לבינתיים, אנשים בלי הבנה מעמיקה במדעי המוח וביכולות התדרים נהנים מהשפעתם . אשרי הנהנים

 • אנונימי

  שמעון

  לידע כללי משתמשים בזה בצבאות שונים ורצים לטגן אותנו G5 סדר עולמי חדש

 • אמא של שי

  האם רעיון יכול להיות מדעי?

  כתבת:
  "רעיון הטיפול ב"תדרים", כפי שהוא מוצג כיום בקהילה ההוליסטית והאלטרנטיבית, איננו מדעי כיוון שאי אפשר להוכיח ששימוש כזה בגלי קול יכול לשנות את גלי המוח באופן ישיר". הטענה עצמה, מופרכת מדעית. כל מחקר מדעי מתחיל ברעיון של מישהו. "רעיון" לעולם אינו "מדעי" ואין כל צורך שיהיה מדעי. מה שצריך להיות מדעי הוא הפרוצדורה של הבירור אם הרעיון תקף או לא. מהניסוח גם ברור לחלוטין, שהידע שלך לגבי "נושא הטיפול בתדרים בקהילה ההוליסטית והאלטרנטיבית" מוגבל. החל מהעובדה שאין דבר כזה "הקהילה ההוליסטית והאלטרנטיבית", אלא מגוון שלם של התייחסויות שהדבר המשותף היחיד להן, שאף אחד מהן איננה "המדע המערבי המודרני". (שגם הוא, אם נודה על האמת, מורכב ממגוון שלם של התייחסויות שבו תחומים מדעיים רבים אינם מכירים כלל את המחקר המתרחש בתחומים מדעיים אחרים, וכתוצאה מכך נמנע מהם להרוויח ממחקרים שעשו מדענים בתחום שאינם מכירים... לא כל החוקרים בפיזיקה של גלי קול מגיעים בכלל לקרוא מחקרים במוסיקולוגיה שעשויים לשפוך אור חדש ומעניין על אותם נושאים!) הלאה: "רעיון הטיפול בתדרים" אינו טוען בהכרח ש"השימוש בגלי קול יכול לשנות את גלי המוח באופן ישיר". קודם כל, הטענה שמדובר אך ורק בשינוי גלי המוח רדוקציוניסטית. מי אמר שמה שמגיב, או מה שמגיב ראשון, הוא גלי המוח בכלל? אולי מה שמגיב לתדרי צליל הוא הרכיבים הנוזליים שבתוך תאי הגוף? אולי מה שמגיב הוא אוכלוסיות חיידקים מסויימות המאכלסות את מערכת העיכול? כמו כן, מי התחייב שמדובר ב"שינוי... באופן ישיר"? לגישות רפואיות שונות העוסקות באופן היסטורי בצלילים ובהשפעתם על גוף האדם היו תיאוריות שונות על השפעת הצלילים על גוף האדם ובאופן ספציפי על ריפוי באמצעות צלילים, והחזקות ביותר מתוכן, כמו הרפואה הסינית המסורתית על כלל ענפיה, עוסקות יותר בשאלה המעשית (פרוצדורות מעשיות של ריפוי חולים) מאשר בשאלה התיאורטית (מדוע זה עובד). לא כל הגישות בכלל מדברות על "תדרים". זה ז'רגון מודרני שנלקח מהמחקר המדעי, לפעמים מפני שמדובר אכן במחקר של מדענים מתחומי מדע מערבי מודרני, ולפעמים במטרה לשוות מראית עין מדעית לגישות עתיקות שאין להן קשר למדע המערבי, ולא ראוי לערבב בין השניים.

 • אמא של שי

  תודה על המאמר המעניין. רק חבל

  תודה על המאמר המעניין. רק חבל ששפע הציניות וההתנגדויות האישיות פוגע ברמה המדעית של המאמר.
  למשל, כתבת:
  "לכאורה, לרעיון שגלי קול בתדירות מסוימת ישפיעו ישירות על תדירויות אלקטרומגנטיות במוח אין כל היגיון מדעי – הרי מובן שלבישת חליפה צהובה לא תגרום לזיעה שלך להפוך חמוצה כלימון, למרות הדמיון בצבע – הצבעים השונים בספקטרום האור הנראה שייכים גם הם לתדירויות שונות; גם אכילה מופרזת של תרד לא תגרום ללשונך להתארך כצפרדע, אף על פי ששניהם ירוקים".
  ראשית, חבל לערבב תדרי אור עם תדרי צליל מבחינת ההשפעה על הגוף. הפסקה מתחילה בגלי קול אך הדוגמאות שלך כולן מתחום הצבע:
  למיטב ידיעתי, הטענות על השפעה של צבעים קשורות לקליטת צבעים דרך חוש הראייה, אני לא בטוחה שנעשה מחקר על עיוורים מוחלטים והאם הם מגיבים לתדרי צבע גם אם אינם רואים אותם. זו שאלה מעניינת, והיא קשורה ישירות לשאלה – באילו איברי חישה אנו קולטים תדרי אור וצליל והאם יש הבדל פיזיולוגי לגביהם? אנחנו כן יודעים שגם חרשים מוחלטים מגיבים על תדרי צליל דרך הגוף (גם אם לא דרך האוזניים) והמחקר בנושא משמעותי מאוד להתמודדות של אוכלוסיית החרשים, כולל לצורך המצאות טכנולוגיות שעוזרות להם לתפקד בחיי היומיום. אם כן, תדרי צלילים משפיעים על כולם, בין אם הם שומעים ובין אם לא.
  שנית, איש מעולם לא טען שיש השפעה של צבע על טעם הזיעה וגם לא לאיזשהו קשר בין אכילת תרד להתארכות הלשון או לדמיון לצפרדע. עצם ההמצאה של טיעונים הזויים ומופרכים כאלה פוגעת בחינוך מדעי רציונאלי של הקוראים ולדעתי זה לא לכבודך ולא לכבוד מכון ויצמן.
  מציעה לטובת המאמר, למחוק את כל התמונות הלא רלבנטיות וגם לערוך את הפיסקה.
  הזלזול האישי שלך ברעיון של השפעת תדרי צבע על בני אדם (לאו דווקא על המוח, ולאו דווקא על תדירויות אלקטרומגנטיות במוח, זו גישה מוגבלת וצרה מדי ואין זה מדעי להמציא טענה רדוקציונית עד גיחוך כדי להתווכח איתה) מנוגד ישירות למסקנות המדעיות שהובילו לבחירת גוון ירוק מסוים לצורך המדים של הצוותים הרפואיים ברחבי העולם ולצביעת בתי חולים באותו גוון ירוק! וזו רק דוגמא אחת, הקשורה ישירות למדע המערבי, ולקשר בין תדרי צבע לבין רפואה וריפוי! הטענה ל"היגיון מדעי" מופרכת. אין דבר כזה "היגיון מדעי". המדע הוא פרוצדורה של חתירה ל"אמת" (גם אמת מדעית היא מושג טעון-הגדרה שאינו חופף בהכרח לאמת במובן הפילוסופי, הדתי או אחר), המורכבת מפרוצדורות מקובלות של שאילת שאלות, פרוצדורות של הדרכים הנאותות להשיב על שאלות אלה, ומעל הכל בפרוצדורות של הוכחה, הפרכה ופרסום המסקנות לביקורת. פה יש לציין שלעולם אין במדע "הוכחה" אלא אך ורק "פרוצדורה של הוכחה" שתקינותה נקבעת לפי השאלה אם הטענה מנוסחת באופן שניתן להפרכה. כי אין דבר קבוע ומוחלט יותר במדע המערבי המודרני מאשר ההפרכה!
  דברים שהמדענים (לא "המדע"! שהוא יישות תיאורטית ואין לו מוח משלו) חשבו בתקופה מסוימת ל"לא הגיוניים" הפכו בתקופה מאוחרת יותר להגיוניים וחצי. עובדות מעשיות בעולם שקיבלו בתקופה מסוימת פרשנות לפי היגיון א' – קיבלו בתקופה מאוחרת יותר פרשנות לפי היגיון ב' כי היגיון א' הופרך. הדבר הכי לא הגיוני ולא מדעי, אפוא, הוא להתחייב על כך שטענה מסוימת בהכרח מופרכת מדעית רק מפני שחסר מחקר ואיש עדיין לא הצליח להסביר בתיאוריה מדעית משכנעת מדוע משהו שפועל בעולם, אכן פועל... רק מפני שאיננו יודעים מדוע זה פועל, לא אומר שאין אפשרות מדעית לדעת בעתיד. להיפך, זה צריך להזכיר לנו המדענים את חשיבותה של הצניעות המדעית.

 • אנונימי

  אמא של שי,כתבת נהדר!

  אמא של שי,כתבת נהדר!
  אין לי מה להוסיף ודעתי כדעת.
  חבל שאנשים מתהדרים בתואר מדעי כזה או אחר ודוחפים את דעתם האישית שלא תמיד מתאימה.

 • שירה תודר

  קצב של תנודה של תא

  שאלה שמעניינת אותי
  האם לתא בריא יש קצב תזוזה אחר מאשר לתא סרטני?
  המחשבה שעולה בי, היא שתנודת התאים הבריאים שונה בהכרח מאלו הסרטניים
  אם כך, אולי טיפול באמצעות אורכי גל שונים יכול להחזיר את התאים הסרטניים להרמוניה עם סביבתם?

 • אנונימי

  כרגיל...

  זה כבר ידוע מזמן, פשוט עוד דבר שמסתירים מאיתנו רק על מנת להמשיך ולהבאיס את חברות התרופות בכסף.

 • דוד

  חב' נובקיור פיתחה טכנולוגיה

  חב' נובקיור פיתחה טכנולוגיה אשר מטפלת בתאים סרטניים ולא בתאים רגילים לאור מטען חשמלי שונה של תאים....

 • ניר

  תשובה משתדלת מאוד, ויפה שהאתר

  תשובה משתדלת מאוד, ויפה שהאתר הזה בכלל עונה על שאלות של גולשים, אך עם זאת, קשה מאוד שלא לחוש את הציניות ולא לומר את ההתנשאות בתשובה המנומקת.
  ראשית ישנה סתירה בין התיאוריה ש"לא משפיע על המוח" כמו מעיל צהוב לבין, טיפולים לפעילות מוחים או פירוק אבנים בכליות אשר נמצאים בשימוש קבוע ומוכח.
  שנית, המדע והמדענים זה לא אלוהים.. ישנה אבולוציה וכל מספר שנים מתחדשים מאמרים ומחקרים אשר בד"כ סותרים את קודמיהם, מעטים נשארים שנים ארוכות ובאמת מוכחים ע"י בוחן המציאות - ואז זו פשוט אמת צרופה- כמו תורת היחסות,
  כל שאר 99.9999% מהמחקרים יוכחו אחרת בשלב זה או אחר של החיים שלנו, ולראיה פעם, גדולי המדענים חשבו שכוכב ארץ שטוח, לחלוטין! אנשים פורצי דרך כגון גלילאו שהוכיחו את המציאות כמעט שילמו על בחייהם, מה שמוכיח( ...) שגם לפני מאות שנים היית הפוליטיקה.
  ושלישית, לגבי ריפוי בצלילים ,קיים ריפוי גם קיים , תפתחו ביוטיוב ' מאסרו אמוטו ' ותראו את ההשפעה של צילילים על מים, ואנו בערך 70% מים..
  בגלל סיבות אלו ואחרות יכול להיות שיש מידע שבני האדם עוד לא יודעים או גילו, ולכן כל הנאמר פה, בשביל שמור על ענווה, כדי שיכתב בזהירות ואם דגש שכל הנאמר פה הוא נכון לידע של 2108 , ויש מצב ( גדול) שבעתיד דברים יראו אחרת

 • טל

  גלים

  לא התייחסת לתופעה של סופרפוזיציה בין גלים - התאבכות בונה או הורסת בהתאם למופע. ישנן השפעות של כל מערכות הגוף כתוצאה מהתאבכויות. כפי שכתבת " אומנם קיום רעיון הטיפול ב"תדרים", כפי שהוא מוצג כיום בקהילה ההוליסטית והאלטרנטיבית, איננו מדעי כיוון שאי אפשר להוכיח" אך עם התקדמות הטכנולגיה זה יהיה ניתן להוכחה ושימושי מאד.

 • אורן

  אורן

  ממליץ לכם לבדוק את שיטת קוד-יה, מי שפיתחה אותה ( לאור נהלל) , יש לה סיינסתזיה sound to color , היא רואה את הקולות כשאנשים מדברים וטוענת שהגוף הוא כלי מוזיקלי לכל דבר, בעל תיבות תהודה ומיתרים ודרך הדיבור של אדם היא מבחינה באיכות ה"כלי" כמו כל גיטריסט שבפריטה אחת יודע אם הגיטרה מאוזנת או לא. היא פיתחה תוכנה שמראה ממש את תנועת האנרגיה בגוף ומאבחנת באופן מאד מדויק ומרפאה אנשים כבר המון שנים בהצלחה
  , יש לזה תיעוד בגוגל , חפשו מכתבים מאנשים שעברו תהליך עם שיטת קוד-יה או משהו בסגנון. אשמח לעזור במה שאוכל.

 • שרון

  מעולה!

  תודה!

 • שאלה

  PEMT- pulsed electromagnetic therapy

  מה ידוע לכם על טיפול זה?