התיאוריה המאוחדת הגדולה (Theory of everything) היא תיאוריה המנסה לאחד בין תיאורית היחסות ומכאניקת הקוואנטים ולאחד לכוח אחד את כל הכוחות בטבע: הכוח הגרעיני החלש, הכוח הגרעיני החזק, הכוח האלקטרומגנטי וכוח הכבידה.
ההנחה היא שככל שעולים באנרגית המערכת כך מתאחדים כוחות יחד, כפי שקרה עם הזיהוי של הכוח האלקטרוני והכוח המגנטי במאה ה 19 ולאחרונה גם עם הכוח האלקטרומגנטי והכוח הגרעיני החלש; לעומת זאת, במצב ההפוך - ככל שיורדים באנרגיות נשברות סימטריות ומזהים את הכוחות אותם אנו מכירים.

הפיזיקאי הנודע סטיבן הוקינס האמין בתחילה בקיומה של תיאוריה זו אך בשנים יותר מאוחרות הוא חזר בו (מזכיר מעט את מקרה איינשטיין שחזר בו מקיומו של הקבוע הקוסמי)

מספר תורות שפותחו בעשרות השנים האחרונות (ביניהן תיאורית המייתרים, סופר כבידה ועוד) היו בזמן זה או אחר מועמדות למלא את הכסא הריק, אך נכון להיום כולן כשלו בכך.
המועמדת החדשה ביותר היא "תיאורית-על" (M-theory) המאחדת בין 5 תת-תורות שונות של תיאוריות על-מיתרים.


האם המיתרים יוציאו אותנו מהסבך? התמונה באדיבות ויקיפדיה

אחת הבעיות הקשות היא לאחד בין תיאורית היחסות ומכאניקת הקוואנטים המתארות כל אחת את היקום בצורה שונה לחלוטין. בעיה נוספת היא שכדי לבצע ניסויים באיחוד הכוחות אנו צריכים אנרגיות עצומות. כדי להגיע למערכות עם אנרגיות גבוהות יש ליצור מאיצי חלקיקים גדולים יותר ויותר. המאיץ הגדול ביותר כיום עומד להיחנך במאי 2008 ב Ceren שבשוויץ. עלות הקמתו הייתה כ 3 מיליארד יורו וכבר כעת ברור שהאנרגיות אותם יוכל להשיג לא יספיקו למטרה זו.


כיום המדענים מסכימים כמעט פה אחד כי הכוח האלקטרומגנטי מתאחד עם הכוח הגרעיני החלש באנרגיות גבוהות לכוח הקרוי "אלקטרו-חלש". אך מעבר לכך הדרך נעשית "קשה".
רוב החוקרים מאמינים שבאנרגיות גבוהות הכוח האלקרו-חלש מתאחד עם הכוח הגרעיני החזק לכוח אלקטרו-גרעיני. כוח זה (באנרגיות עוד יותר גבוהות) מתאחד עם הכבידה כדי ליצור את התיאוריה המאוחדת הגדולה. אך יש גם חוקרים הסבורים כי דווקא הכבידה מתאחדת עם הכוח אלקטרו-חלש ואילו הוח הגרעיני החזק מתאחד באנרגיות הרבה יותר גבוהות.

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

0 תגובות