תמונה נלקחה מויקיפדיה

זיכרון צילומי (Eidetic memory/photographic memory) בהחלט מדווח בצורה נדירה יחסית באנשים, רובם למעשה הם ילדים.
ה"אבחנה" מבוצעת ע"י מבחן בו מונחת תמונה בפני הנבחן למשך זמן קצוב (לרוב 30 שניות) ולאחר שהוסתרה נשאלים הנבדקים שאלות. אנשים בעלי זיכרון צילומי טוענים כי הם מסוגלים לראות את התמונה אל מול עיניהם גם לאחר שהוסרה, לרוב הם גם יענו תשובות בלשון הווה (כי הם רואים עכשיו) ולא כמו רוב האוכלוסייה שתענה בלשון עבר.

התמונה אותה ממשיכים לראות אנשים בעלי זיכרון צילומי אינה מקבילה לאפקט בו רוב האנשים חווים מראה גם לאחר שהוא התרחש (כמו לאחר צילום פלאש); התמונה נראית בצבעים המקוריים ומצמוץ או עצימת עניים יגרמו לתמונה להיעלם (על פי הדיווח של אנשים בעלי זיכרון צילומי).
רוב הדיווחים מתארים מצב בו התמונה ממשיכה "להיראות" למשך כ 30 שניות עד מספר דקות; לאחר שהתמונה נעלמה מעיניו, הנבחן בעל הזיכרון הצילומי כבר אינו מסוגל לדווח על הפרטים בתמונה (כלומר, למעשה הזיכרון לטווח קצר האמיתי שלו כנראה אינו טוב יותר מאנשים רגילים).

יש לא מעט דיווחים שהתמונה הנזכרת אינה באמת "צילום" ומשתרבבים לתוכה טעויות, פרטים חסרים או פרטים עודפים.
בנוסף, מחקרים שבוצעו הראו שאם תוך כדי תהליך הסריקה של התמונה (בשלב בו הנבחן מסתכל על התמונה האמיתית) הנבדק מדבר ומתאר את התמונה- תהליך הזיכרון הצילומי נפגע!

 נכון להיום אין תיאוריה מוצקה על הדרך בה מתרחש התהליך של זיכרון צילומי ומאותה סיבה גם אין שום עדות כי ניתן ללמד אופציה זו.

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

4 תגובות

 • ציפי

  כהמשך לשאלה על זיכרון צילומי

  בתשובה על זכרון צילומי כתבתם כי מדובר על זכרון לטווח קצר בלבד. אולם ידועים אנשים שמסוגלים לזכור מסמכים או אף ספרים שלמים בעל פה, ברמה הצילומית (שורה מספר, עמוד מספר, צבעים, מיקום בספר, וכדומה). האם זכרון זה אינו נקרא זיכרון צילומי? ועד כמה הוא נחקר מדעית?

 • שלומי

  תשובה

  אני חושב שיש (כמו במקומות רבים אחרים במדע) כאן בלבול בין ההגדרה המדעית לזיכרון צילומי והגדרה העממית.

  ההגדרה המדעית מגדירה זיכרון צילומי כיכולת לזכור "פריים" ויזואלי מנק' מסויימת ב(כמעט) שלמותו והגדרה זו מתוארת בכתבה למעלה.

  ההגדרה העממית היא רחבה יותר ומתייחסת לכל סוג של יכולת זיכרון טובות, קרי: זכירת כמויות מרשימות של טקסט, זכירת רצפי מספרים ואפילו זכירה מצויינת של פרטים בתמונות - אשר שונה משיחזור התמונה המלאה בראש. אנשים עם זיכרון מסוג זה השיגו זאת ע"י שילוב של תוכנות תורשתיות טובות, טריקים ללימוד ומתודת זיכרון מאוד ממשומעת.

  למעשה, במידה מסויימת, כל אדם בריא המתאמן בשיפור זכרונו, יכול להגיע להישגים יפים - כך שזאת לא פרווילגיה השמורה ליחידי סגולה בלבד.

 • אני

  תוספת

  נישה נוספת בזיכרון הצילומי...

  בהסבר לעיל מדובר על תמונה והיכולת לזכור אותה על כלל מרכיביה

  לגבי הנישה הארחת אסביר באמצעות מקרה שקרה לי
  קרה לי מקרה מעניין,
  לאחרונה ביקרתי במקום מסוים ופתאום ראיתי שם איזשהו חפץ שהיה ברשותי בילדותי...

  עשרות שנים לאחר מכן, ובזמן שלמעשה הספקתי לשכוח מקיומו של אותו חפץ אי פעם, והנה פתאום בהפתעה נפל מבטי על אותו חפץ ספציפי ובשבריר שניה, כהרף עין (תרתי משמע..), מיד קלטתי שאני מכיר את החפץ למרות שבמודע לא זכרתי אותו - אבל איפשהו אי שם במעמקי המוח הזיכרון של החפץ הזה של המראה שלו היה קיים ושריר...

  לולא נתקל מבטי בחפץ, הרי שלעולם לא הייתי זוכה להציף את זכרונו למודע...

  כנראה, אולי כך ניתן להסיק, המוח עצמו זוכר את הכל הכל הכל מכל וכל ממה שראו עינינו
  כאילו המוח מקליט ללא הרף.. אולי גם את החלומות..

  לך תדע...

 • עמנואל

  דעה..

  אתה אומר:
  כנראה, אולי כך ניתן להסיק, המוח עצמו זוכר את הכל הכל הכל מכל וכל ממה שראו עינינו
  כאילו המוח מקליט ללא הרף.. אולי גם את החלומות..

  אני מסכים עם כל מילה שלך חוץ מעניין החלומות.
  דהיינו: המוח כן מה שאמרת, מקליט הכל. דהיינו כל מה שאנו חווים או למדים משאיר אחריו רישום אנרגטי.
  זוכרים את הרישום או לא זוכרים זאת לא הנקודה כרגע.

  אני לעניין החלומות, טוען שהמוח אשר מקליט כל כך הרבה לפעמים חווה עומסים מסויימים שהוא מסרב להכיל מסיבה כזאת או אחרת.
  כאשר מצטברים במוח מידעים שהמוח מסרב להם, נוצר מצב משהו כמו הארקה בחשמל. האינסטינקט של מוח פולט ובתפזורת ובמבולבל וללא סדר את כל רישומי המידעים הדחויים.
  זאת הסיבה שבבסיס ובמקור קשה לזכור חלום.

  אגב: לעניין התעשייה של כל מיני מיסטיקאנים שכבייכול פוטרים חלומות אינני רוצה להגיב. יש בזה הרבה שולל..
  תודה בעד תשומת הלב.
  עמנואל. 052-6820900