מכוני שיזוף לא תמיד מפוקחים כראוי, וחוקיהם אינם אחידים. ה-FDA ורשויות בריאות אחרות מזהירים מפני הסכנות שבמיטות שיזוף, שעלולות לגרום לסרטן העור ולפגיעות אחרות

אחת הבעיות עם מכוני שיזוף בעולם שלא כולם בפיקוח מלא של משרדי הבריאות במדינות, וכן שהנוהלים והחוקים הנודעים למכוני השיזוף לא תמיד אחידים ומוסדרים. ה-FDA ורשויות בריאות אחרות בעולם בהחלט אינן ממליצות על שימוש במיטות שיזוף בגלל הסכנה האפשרית לסרטן העור ותופעות לוואי נוספות הנגרמות מחשיפה לרמות קרינה גבוהות, כמו פגיעה בעיניים, שהן רגישות עד פי 100 מהעור.

בשנת 1994 ארגון הבריאות האמריקאי (AMA) העביר הצעה לאסור על שימוש במיטות שיזוף או תאי שיזוף למעט לצרכים רפואיים. בשנת 2010 הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IRAC) ומשרד הבריאות הישראלי אחריה, הכריזו על מיטות שיזוף כמסרטן ודאי אצל בני אדם.

מה הבעיה עם מיטות שיזוף?

מיטות שיזוף מקרינות קרינה אולטרא סגולה (UV) בעיקר מסוג UVA. קרינה זו מצויה בין קרני הרנטגן והאור הנראה: בערך בטווח של 40-400 ננומטר, השווה ל 3-30 אלקטרון וולט. קרינת UV נחלקת למספר תת סוגים:

  1. קרינת UV בריק40-190  ננומטר.
  2. קרינת UV רחוקה 190-220 ננומטר.
  3. קרינת UVC 220-290 ננומטר.
  4. קרינת UVB 290-320 ננומטר.
  5. קרינת UVA 320-400 ננומטר.

שלושת הסוגים הראשונים כמעט ולא מגיעים לכדור הארץ מהשמש כי הם נעצרים ע"י האטמוספרה. על מנת להשיג את האפקט הרצוי בזמן קצר, עוצמת הקרינה במיטות שיזוף גבוהה הרבה יותר ולכן מספיקות מספר דקות בכל פעם כדי להשיג שיזוף השווה ב"איכותו" למספר שעות בשמש.

לכן, חושב מאוד להקפיד על הזמן המדויק. שכיבה של "רק עוד מספר דקות" במיטת השמש יכולה לגרום לכוויות ונזקים לעור. כמו כן לאנשים הלוקחים תרופות באופן קבוע חשוב מאוד לבדוק עם רופא האם יש אינטראקציה בין התרופה לחשיפה מוגברת לקרינת UV.

0 תגובות