העפעף השלישי לא קיים רק אצל חתולים אלא בבעלי חיים נוספים כמו צפרדעים,חלק מהזוחלים, ציפורים מסוימות, תרנגולות, כרישים ועוד. בחלק מבעלי החיים העפעף השלישי שקוף!
בתמונה למטה עפעף שלישי בתרנגולת


התמונה נלקחה מויקיפדיה

לרוב היונקים יש עפעף שלישי (nictitating membrane), האדם ופרימטים נוספים הם היוצאים מהכלל ולכן השאלה היותר נכונה הייתה מדוע לאדם אין עפעף שלישי...

אם תסתכלי במראה תראי שבזווית העין הקרובה למרכז הפנים יש מעין קפל רקמה קטן, זהו השריד האבולוציוני של העפעף השלישי באדם.

בחיות- העפעף השלישי הוא קפל רקמה העטוף בלחמית (conjunctiva), צידו האחד בא במגע עם המשטח הפנימי של העפעפיים וצידו האחר עם הקרנית (conjunctiva); המגע בין העפעף השלישי לקרנית הדוק וצמוד הרבה יותר מאשר בין העפעפיים לקרנית.
מבנה העפעף השלישי הוא פרופיל T מה שנותן לו דימוי של מגב; בנוסף קיימים בבסיסו מספר בלוטות דמעות (בלוטות אלו הן תוספת לבלוטות העיקריות בעין).
ברוב בעלי החיים העפעף השלישי גדול דיו על מנת לחסות את כל משטח הקרנית. כאשר בעל החיים רגוע ושרירי גלגל העין רפויים העין שוקעת מעט אחורה והעפעף השלישי מכסה את העין בצורה פסיבית (ללא השקעת אנרגיה של הפעלת שריר). ניתן לראות את התופעה הנ"ל בחתול רגוע בו העפעף השלישי מכסה את הקרנית באופן חלקי מאוד.התמונה נלקחה מויקיפדיה


כאשר העפעף השלישי נע על פני הקרנית הוא מבצע פעולה משולבת של (1). הוספת שכבת דמעות על העין; (2). פיזור מחדש של שכבת הדמעות; (3). סילוק לכלוך מאבק מעל פני הקרנית.

המטרה המדויקת לקיומו של העפעף השלישי לא ברורה לחלוטין, הרי לבני האדם אין עפעף שלישי והם בכל זאת מסתדרים לא רע. אחת הסברות הנפוצות היא שתפקיד העפעף השלישי הוא להגן על העין מגופים זרים ולכן יש לו חשיבות רבה בחתולים, סוסים וחיות אחרות שנעות בסבך על מנת לצוד או לחילופין להתחבא מטורפים ופחות חשיבות בבני-אדם.

למרות האמור לעיל ברור שיש לעפעף השלישי גם תפקידים בשמירה על בריאות העין.
כאשר העפעף השלישי מוסר מחתולים בניתוח, למשל בעקבות גידול או לאחר טראומה, מופיעות תופעות לוואי רבות בלחמית וגירויים בקרנית.

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע


הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

5 תגובות

 • דוד

  התהליך האבולוציוני

  האם תוכלו לפרט אודות התהליך האבולוציוני בבני האדם שבו נעלם העפעף השלישי?

 • וריטסיום

  אין פירוט כי זה שקר.

 • שי

 • אלי

  העפעף השלישי לחתול

  שלום
  יצאו לחתול שלי העפפיים
  חוץ מזה מרגיש טוב עכשיו וזה נשאר לו
  לפעמים משתנה ושוב חוזר
  ממה הבעיה נובעת?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןביאנה

  ייעוץ וטרינרי

  אלי שלום,
  האתר עוסק בשאלות מדעיות ולא בייעוץ וטרינרי, אני ממליצה לך לפנות לבעל מקצוע.
  בברכה,
  ביאנה