זאת שאלה קשה משתי סיבות:
(1). אין נתונים מדויקים על זמן החיים של חתולי רחוב.
(2). כמות המשתנים כל-כך גדולה שהטווח האפשרי מאוד רחב.

נתחיל בגיל הממוצע של חתול החי בבית- ההערכה שחתול בית ממוצע יחיה עד גיל 13-16, אך יש מקרים נדירים של חתולים שהגיעו לגיל מופלג של 20 ואפילו 25 במצב בריאות תקין (אך ברור שהם היוצאים מהכלל).

לגבי חתולי רחוב ההערכה הרווחת היא שחתול רחוב שאינו מטופל או מוזן ע"י בני אדם יחיה בממוצע 3 עד 5 שנים אך הטווח הוא רחב מאוד.
כמות אדירה שלחתולי רחוב לא שורדים מעבר למספר שבועות ספור וזאת בגלל סיבות רבות: מחלות, חוסר במזון, מות האם, דריסה, מזג האוויר, התעללות בידי אנשים ותקיפות כלבים.
בקצה השני של הטווח מצויים חתולי הרחוב המטופלים ומואכלים ע"י מאכילי חתולים; חתולים כאלו, העוברים חיסונים שנתיים, עיקור/סירוס ומואכלים באוכל מזין באופן סדיר יכולים להגיע לגילאים מופלגים יותר אך עדיין סביר להניח שלא יתקרבו לגילו של חתול בית.


תמונה נלקחה מויקיפדיה

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

3 תגובות

 • מיכאל

  חתולי רחוב

  תיקון קטן לגבי חתולי רחוב..!
  חתולי רחוב חיים בממוצע בין 5 ל...7 שנים והמקסימום שלהם זה בסביבות ה..10 שנים עד פה זה לגבי חתולי רחוב במושבים.
  מכיוון שבמושבים עוברים מעט רכבים לעומת ערים ולכן יחס הדריסה ורמת הזיהום נמוך מאוד במושבים.
  כגון:יושיביה, מעגלים, שיבולים, וכו׳...
  אבל לגבי ערים אתם צודקים בגלל שבערים יש כלי רכב יותר ממושבים וגם כלבים יש יותר ממושבים ואפילו אפשר להגיד שבמושבים שהסיכוי שתמצאו כלב זה 1% ולכן רמת חיים גדלה במושבים לעומת חתולי רחוב שזרוקים בערים.
  דבר נוסף במושבים אין מפעלים וזאת עוד עובדה קטנה שהסיכוי גדל שיהיה לחתולי רחוב בערים מחלות..!!!
  (שמחתי לעזור)
  הכותב: מיכאל טוויטו..

 • דורון

  חתולי רחוב אוכלים מפחי אשפה זבל ולא חולים, הכיצד?

  ונכנסים לפחי אשפה עם מיליוני חידקים ושורדים.

 • מאיר ברק

  תשובה

  חתולי רחוב בהחלט אינם בריאים ותוחלת החיים שלהם (גם אם נתעלם מתאונות דרכים) נמוכה בהרבה מחתול הגדל בבית. חתול רחוב הוא "שם יפה" לחתול מבויית שנזרק לרחוב (הוא או אחד מאבותיו) ולא שם מקומו.