הסימן "@" הידוע בכינוי העממי שטרודל - קרוי בעברית "כרוכית" , באנגלית "at", בהולנדית "זנב הקוף", בדנית :"חדק הפיל" ואילו ע"י מכון התקנים האמריקאי הוא הוגדר כ "ב"-מסחרי (commercial at).  

מקור הסימול הוא כנראה בשרבוט מהיר של המילה הלטינית "אד" (ad) שלה פרושים רבים בתלות בהקשר; במקרה הזה פירושה "ב", כמו במשפט: "5 תפוחים "ב"20 שקל האחד. הקיצור היה בשימוש בעיקר ברשימות מחירים וקטלוגים.
על פי מקורות נוספים הוא היה גם בשימוש נרחב ע"י נזירים טרם תקופת הדפוס. בזמנים אלו הנזירים היו מעבירי הידע מדור לדור וחלקם היו יושבים מבוקר עד ערב ומעתיקים ספרים (פשוט יוצרים עותקים נוספים). מכיוון שהם עסקו ברישום כל הזמן הם ניסו למצוא קיצורים וסמלים שונים למילים קבועות ותדירות כדי להקל על עצמם; המילה ad הופיעה הרבה והסימן @ שהחליף אותה מנע את הצורך מלהרים את הנוצה מהנייר. הסימון @ היה נכתב ליד מספרים במשמעות של "בערך..." או "ב...".

תיאוריה נוספת גורסת כי @ הוא קיצור של המילה אמפורה (amphora) שהייתה יחידת המשקל של כדי החרס המלאים ביין, גרעינים ותבלינים על ספינות. במכתבים משנת 1536 שנמצאו לאחרונה, כותב סוחר מפירנצה את הסימן @ במשמעות זו. ייתכן שסוחר זה עצמו ראה את הסימון בכתבי הנזירים והחליט לאמץ אותו לשימושיו ומשם השימוש התפשט הלאה.

- אתר הנותן פירוט רב למקורות הסימול @ וכן את שימושיו הרבים כיום בשפות שונות: לחץ כאן
- הסבר המצדד ב "@" כקיצור ליחידת משקל עתיקה: לחץ כאן  

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

0 תגובות