התשובה היא שזוהי פשוט האות הלטינית "L" הרשומה כ"אות גדולה" (בתחילת משפט) בסגנון ציורי עתיק.
הפס החוצה אותה נועד לסמל שמדובר בסימול ולא באות "L" עצמה (כאשר 2 פסים חוצים זהו סימול ללירטה האיטלקית- מטבע שכבר לא קיים כי הוא הוחלף ביורו).  

האות L בסימול היא קיצור של המילה הלטינית ליברה (Libra) שהיא מידת משקל רומאית המקבילה לפאונד (~453 גרם)

מדוע המשקל פאונד הפך לשם המטבע הבריטי?
יש להבין שבאנגליה של ימי הביניים היו מידות ומשקלות שונים ומשונים וכמעט כל משלוח יד וכל תחום היו לו המידות שלו. לכולם היה מכנה משותף אחד והוא ה"גרעין" (grain) שבמקור היה גרעין של שעורה. כל תחום "קבע" את הפאונד שלו שהיה כך-וכך גרעינים.
רק גילדה אחת (איגוד מקצועי) החליטה להקשות את המלאכה (המבלבלת גם ככה) עוד יותר וקבעה את יחידת הבסיס שלה כגרעין חיטה במקום גרעין שעורה; זאת הייתה הגילדה של חלפני הכספים, הצורפים וכל מי שעסק בכסף.
בתחום המטבעות הייתה ידועה המידה "פאונד-מגדל" (Pound tower weight) שהיה שווה למשקל 5400 גרעינים ששווים במשקלם ל 326 גרם. פני אחד של כסף היה שווה במשקלו ל 22.5 גרעינים. אם נחלק 5400 ב 22.5 נקבל 240 ולכן החליטו ש 240 פני יהוו פאונד אחד, ומכאן שם המטבע.

- מי שרוצה להמשיך ולהתבלבל בכל מידות הפאונד השונות ובמשמעותן מוזמן לצלול פנימה באתרים הבאים: לחץ כאן, לחץ כאן 

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

תגובה אחת

  • אנונימי

    שאלה בנושא הפאונד התחלתי לי

    שאלה בנושא הפאונד התחלתי לי לראות סדרה בשם(picky blinders) שמתרחשת בריטניה של 1919 ושם נראה ששוויו של הפאונד גבוהה מאוד מסקרנות הלכתי לבדוק מה היה שוויו בשנת 1919 ולא היו נתונים בנושא