לא רק רופאים לובשים לבן גם טבחים וספרים למשל מתהדרים בחולצה או חלוק לבנה.
הסיבה בשני המקרים דומה – יש כאן שילוב של אפקט פסיכולוגי וסיבה אמיתית.
האפקט הפסיכולוגי של לבן הוא ייצוג נקי וטהור וזה מה שהיינו רוצים שיהיו הרופא והטבח שלנו. הצבע הלבן מתקשר אצלנו עם תכונות אלו.
הסיבה המעשית כמעט זהה- הבגדים הלבנים יאפשרו לנו לראות האם נושאי תפקידים אלו שומרים על הניקיון. הרופא שיהיה נקי (הוא הרי טיפל בחולה אחר קודם ולא היינו רוצים להידבק בתחלואיו של זה), והטבח שיהיה נקי והמזון שהוא מכין ואנחנו נכניס לפינו לא יהיה מזוהם.

במקרה של הספר יש לכך סיבה נוספת - בעבר, ספרים היו נוהגים לבצע גם פעילות כירורגית כמו הקזת דם, עקירות שיניים ואפילו קטיעות איברים. הסיבה לכך היא שבגלל שהם השתמשו באופן יום-יומי בסכינים, תער ומספרים הם נחשבו למומחים בשימוש בכלים אלו.


חלוק לבן (ויקיפדיה)

בדיוק מאותה סיבה אבל בהיפוכו של דבר – מכונאים ופועלים לובשים מדים כחולים. מדים אלו מאוד מוצלחים בהסתרה של כתמי שמן ולכלוך אחר.

לפחות במקצוע הרפואה יש היום מהלך הפוך הקורא להפסיק להשתמש בחלוקים לבנים.
הסיבה היא שיש מחקרים שמראים שהחלוק הלבן דווקא מעודד העברת מחלות ומזהמים. החלוק נשאר בבית החולים כל הזמן (איזור הידוע בחיידקים העמידים שבו) ובניגוד לחולצות שלנו המכובסות תדיר הוא עובר כביסה הרבה פחות. לכן למרות מראהו הלבן והטהור ייתכן שכיום הוא דווקא גורם סיכון.
ואכן בשנת 2008 ארגון הבריאות הלאומי הסקוטי אסר על לבישת חלוקים לבנים והכניס לשימוש לבישת מדים בעלי קוד צבע לפי תפקיד האדם בצוות הרפואי.
לקריאה על המהפך: לחץ כאן.

מעבר לכך וולא קשר לזיהומים ומחלות, כיום הדעות חלוקות לגבי החלוק הלבן אותו לובשים הרופאים.
יש כאלו הטוענים שהלבן הוא צבע ניטראלי, שהוא מרגיע את החולה ובנוסף שזהו הצבע המסורתי של מקצוע הרפואה, בעוד אחרים טוענים שצבע הלבן מיותר וגם תורם לגאווה של הרופאים שיכולה לפגוע בטיפול שלהם.

בנוסף מוכרת הבעיה של "סינדרום החלוק הלבן" (white coat syndrome או White coat hypertension). אנשים רבים לוקים בחרדה כולל עלייה חדה בלחץ הדם כאשר הם נכנסים למרפאה. ע"י הימנעות מיצירת סביבה שונה ואופיינית לרופאים (למשל חלוקים לבנים) ניתן להפחית חרדה זו.

מחקר שפורסם בשנת 2004 (לחץ כאן) הראה ש56% מהחולים שנשאלו היו בעד חלוקים לבנים אך הסיבה הייתה בעיקר כדי להקל על הזיהוי של הרופא. כמו-כן, ככול שגיל המטופל עלה כך גם אחוזי התמיכה בחלוקים הלבנים עלו (אולי סיבה לשמרנות או פשוט בגלל שלאנשים מבוגרים עוד יותר קשה לזהות רופא ללא חלוק מרחוק).
לעומתם רק 24% מהרופאים תמך או לבש בפועל חלוק לבן.

אם זאת יש לזכור כי רופאים לא לובשים תמיד לבן; בחדרי הניתוח הם נהגו ללבוש במשך רוב המאה העשרים מדים ירוק ולעיתים כחול בהיר (Scrubs). הסיבה המדויקת עלומה אך ידוע שמנהג החל בתחילת המאה העשרים.
אחת הסברות היא שמכיוון שהירוק הוא הצבע הנגדי לאדום, הצבע הזה עוזר לרופאים לזהות דם בחדר ניתוח. כאשר מנתחים - כל איזור הניתוח הוא בצבעי אדום (לכל גווניו): רקמה רכה, דם, כלי דם, שריר, ריאות, קיבה וכו'. חשוב שהרופא יוכל לזהות מיידית האם מדובר ברקמה או בדימום. כאשר היד באזור הניתוח מכוסה בבגד ירוק יש לרופא ניגודיות צבעים בשדה הראיה, דבר המסייע לו לזיהוי דימום.

סיבה אפשרית נוספת לשימוש במדי ניתוח שאינם לבנים היא שהתבוננות ממושכת בצבע אדום ואז העברת המבט לרקע לבן יוצרת דמות רפאים ירוקה (אתם יכולים לנסות את זה על עצמכם). אותה דמות רפאים מלווה את המבט מספר שניות ויכולה להפריע לרופא למקד את מבטו ולזהות בעיה באזור הניתוח או לחתוך לא מדויק.
הסיבה לכך היא שהצבע הלבן הוא למעשה החזרה של כול הצבעים. כאשר אנו מתבוננים בריכוז בצבע האדום סף הגירוי של הקולטנים האדומים עולה (de-sensitization). כאשר נסיט את המבט לרקע לבן אורך הגל האדום פחות ישפיע כעת ולכן אורך הגל הירוק (הנגדי לאדום) יהיה בעל השפעה גדולה יותר, מה שיגרום לדמות רפאים ירוקה.


Scrubs (ויקיפדיה).

ד"ר מאיר ברק, המחלקה לביולוגיה מבנית, מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

7 תגובות

 • אלון תמיר

  זריקה נגד כאבים.

  שלום וברכה,
  בזמן התקף כאבי גב קשה ביותר ,התקשרתי אל רופא המשפחה שלי וביקשתי --בנשימות כבדות ויסורים--שיגיע בדחיפות בבקשה להציל אותי ולהזריק לי זריקה .
  ברור הוא שרופאי זה מודע היטב לכאבי הגב מהם אני סובל .
  חרף אלה ,זו הפעם הראשונה שאני פונה אליו בבקשה להזריק לי ,היות והתקף הכאבים היה אכן קטלני בעוצמתו.
  תשובת הרופא היתה:"אני לא עושה ביקורי בית כבר 15 שנים ,תקנה אמפולה ותמצא אחות שתזריק לך ,את המרשם אני אתן לך ,תגיע אלי למרפאה קודם ..... .

  מה אתם אומרים? .

  שבועת הרופא או לא שבועת הרופא ??.

  אודה על התשובה .

  תודה.

 • אלון תמיר

  תקן מרפאה. רופא משפחה.

  שלום וברכה,
  מה מחייב שימצא כתקן ועפ"י חוק במרפאה פרטית של רופא משפחה קהילתי,העובד עבור קופה מסוימת .

  תודה .

 • אלון תמיר

  הופעה אישית רופא

  שלום וברכה ושנה טובה ,

  האם החוק מחייב הופעה אישית של רופא ,בזמן ובמקום עבודתו --בקליניקה,בבית החולים,רפואת משפחה וכו'.

  תודה.

 • אלון

  המשך להמשך

  עוד חומר כנראה האחרון הוא "חומצה בורית"
  Borax אני לא יודע ממתי הוא בשימוש כחומר ניקוי
  אבל הוא גם מסיר כתמים
  בכל אופן אחרי המאה -18

  והצלחתי לגלות שהיום משתמשים במי-חמצן

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%95%D7%A8_(%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%93)#.D7.A9.D7.99.D7.9E.D7.95.D7.A9.D7.99.D7.9D

 • אלון

  המשך

  בבדיקה באינטרנט גיליתי שחומרי הניקוי שמסרים כתמי דם היום הם...
  1. מים קרים מיד, כשהדם עדיין לא יבש...
  2. חומץ - 3000 לפני הספירה
  3. מי חמצן - 1818 +

  ניראה לי שהבחירה במאה -19 היתה חומץ
  חומץ + שמש + הצבעיה של המאה 19
  ניראה לי שלא היה אפילו אפשרות אחרת
  רק לבן (התפתחות חומרי ניקוי)
  אבל אני לא יודע, וזה גם נושא אחר

  http://www.beofen-tv.co.il/cgi-bin/chiq.pl?%E4%F1%F8%FA_%EB%FA%EE%E9%ED

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%95%D7%9E%D7%A5

 • אלון

  יש לי השערה

  אולי הסיבה גם קשורה לחומרי הניקוי שהיו זמינים בעבר למשל אקונומיקה שמלבינה.

 • שלומי דגן.

  מעניין, אך ספציפית לאקונומיקה לא סביר

  המנהג ללבוש לבן רווח עוד מהמאה ה-19, בעוד שהשימוש הנרחב באקונומיקה החל אחרי מלחמת העולם השניה (שנות ה-50 של המאה ה-20)