נוסח השאלה המלא: מה ההבדל בין גלי ים וצונאמי, האם מהירות הגל קבועה והאם אוניה תתקדם על גל צונאמי?

רוב רובם של הגלים בים הינם גלים עומדים ופירוש הדבר שחזית הגל מתקדמת אך אין תנועה אופקית של המים. ניתן לאמת פרט זה די בקלות ע"י הנחת חפץ צף כלשהו על פני המים: החפץ יתרומם וירד יחד עם הגל אך מיקומו לא ישתנה. בגלי הים כמו בכל גל אחר קיים המושג "אורך גל" הנמדד משיא גל אחד למשנהו, אורך הגל של גלי הים יכול לנוע ממספר סנטימטרים ועד קילומטרים בלב ים.


התמונה נלקחה מויקיפדיה

גל צונאמי נוצר מרעידת אדמה והוא דוגמא מצוינת לתכונה של גל המעביר אנרגיה בלבד ללא התקדמות מסה. לכן ספינה בלב ים לא תתקדם עם הגל מכיוון שהמים עצמם לא זזים (ואכן, אחת מההמלצות בזמן התרעת צונאמי היא לצאת ללב ים בספינה). רוב הסיכויים הם שהיושבים על הספינה כלל לא ירגישו את הגל מתחתם מכיוון שבלב ים (עומק מים של 5-6 ק"מ) מסת המים אדירה והאנרגיה של הגל מתפזרת על פני כל עמוד המים. גובה פני המים (ביחס לספינה) יעלה במספר סנטימטרים עד עשרות סנטימטרים ובגלל אורך הגל הגדול (לעיתים עד 500 ק"מ) הרי שהשינויים יארכו במשך דקות ארוכות (10-20 דקות); כלומר שינוי מזערי לאורך זמן.
איבוד האנרגיה בגל הוא ביחס הפוך לאורך הגל, מכיוון שאורך הגל של צונאמי הוא אדיר הרי שאיבוד האנרגיה שלו בלב ים הוא מזערי והוא מסוגל לנוע אלפי קילומטר במהירות די קבועה של 500-1000 קמ"ש.


התמונה נלקחה מויקיפדיה

כאשר גל הצונאמי מתקרב לחוף הוא מאט את מהירותו (עד ל 35 קמ"ש בערך), אך בנוסף מסת המים קטנה (כי העומק קטן) ולכן ריכוז האנרגיה לנפח גדל. למרות שכאן כבר יש איבוד אנרגיה בגלל חיכוך הרי שעדיין כמות האנרגיה אדירה ואנרגיה זו "מופנה" להגדלת המשרעת (אמפליטודה) של הגל; לכן בקרבה לחוף, הגל מתרומם לעיתים עד לגובה של 15-30 מטר (המים "נערמים") וכאן כבר יש לנו תנועה של מסה ולא רק מעבר אנרגיה. מסת מים זו היא הגורם לנזקים האדירים.

למידע נוסף - מומלץ גם לקרוא את התגובות בפורום בתחתית העמוד.

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

11 תגובות

 • שירה

  צונאמי יכול לאבד אם האנרגיה שלו כתלות ברוח, הוא נעצר רק בחוף ים?

  צונאמי צובר תאוצה או מאבד מהאנרגיה שלו עם ההתקדמות? הבנתי שהאנרגיה נשארת זהה כל הזמן ולכן עולה גובה הגל כשמתקרבים למדף היבשת אבל הבנתי גם שצונאמי מתפשט לכל הכיוונים ולא ראיתי עדות לצונאמי בארצות הברית כשיש צונאמי ביפן לדוגמא. כלומר, יכול להיות שצונאמי שמתקדם הרבה זמן באוקיינוס גדול(כמו האוקיינוס השקט) יכול פשוט להירגע ולא להגיע לחוף?

 • שירה

  תיקון

  * התכוונתי לכתוב לאבד *את* האנרגיה שלו.

 • איר

  תשובה

  ייתכן גל אחד אם כי הסבירות הגדולה היא למספר גלים

 • אודליה

  גל אחד גדול או...

  שלום! רציתי לשאול האם כשמדברים על תופעת הצונאמי מה שקורה בפועל הוא שנוצר גל אחד בלבד, גדול מאוד או שכשאומרים צונאמי מתכוונים שמופיעים גלים גדולים מאוד בזה אחר זה?

  תודה רבה

 • מאיר ברק

  תשובה

  איך זה יכול להיות שהגל מאט בהתקרבו לחוף?
  הרי מהירות הגל אמורה להיות קבועה,לא?
  אם כן, אז כל הגלים אמורים להיות באותה מהירות (כמו גלים אלקטרומגנטיים) אלא אם זה יהיה גל שמן ולא מים?

 • מאיר ברק

  מהירות הגל משתנה אך גם אורך הגל

  כאשר גל הצונאמי מתקרב לחוף הקרקעית מתקרבת ולכן אותה כמות אנרגיה בגל מתחלקת על נפח קטן יותר זה גורם לגל להתרומם לגובה ולאורך הגל לקטון בהתאמה וכתוצאה ישירה מכך למהירותו לקטון (ובין השאר גם בגלל חיכוך). האפקט מכונה wave shoaling ("התרדדות" הגל).
  קישורים:
  מאמר על צונמי ומהירות הגל באתר סנונית
  http://www.snunit.k12.il/heb_journals/kimat2000/9402039.html

 • כרמל

  מהירות הגל

  איך זה יכול להיות שהגל מאט בהתקרבו לחוף?
  הרי מהירות הגל אמורה להיות קבועה,לא?
  אם כן, אז כל הגלים אמורים להיות באותה מהירות (כמו גלים אלקטרומגנטיים) אלא אם זה יהיה גל שמן ולא מים?

 • אלירן

  מהירות גלי הצונאמי

  גלי צונאמי נוצרים בעקבות רעידת אדמה/קריסת הר תת מימי.
  הגלים נעים ב-360 מעלות סביב מרכז האירוע.
  ביום שבת האחרון הייתה רעידת אדמה בצילה, כיצד בתוך יום עברו הגלים האלו מרחק של כ-11 אלף ק"מ? גל לפי ידיעתי לא נע במהירות של יותר מ-100 קמ"ש. בהגזמה פראית 100*24 שעות מכסה פחות מ-2500 ק"מ איך זה קרה בכל זאת?

 • שי

  אם כך האם אניה השטה בים תתקדם עם גל הצונמי במהירות?

  ואפילו אם גובה הגל רק 1 מטר בהשוואה לעומק השוקע של האניה בים, האם מכאן ניתן להבין שלעמודים על האניה יראה פתאם זרם מים שכבתי במהירות אדירה, שכן מהירות גל הצונמי גבוהה ביותר.
  ובהמשך לשאלתי המקורית? האם מהירות התקדמות הגלים בים קבועה לגבי גלים עומדים בהשוואה למסה הנעה כאמור בהסבר?

 • מאיר ברק

  הים התיכון קטן מידי

  לדעת רוב רובם של החוקרים בתחום הים התיכון הוא מאגר מים קטן מידי מכדי שיווצר בו צונאמי.
  אבל צרות אחרות לא חסר - במידה ופני האוקינוסים יעלו במידה ניכרת, רוב ערי החוף בישראל נמצאים בסכנה.

 • מורדי

  זה כל כך מפחיד

  אני ממש מפחד שיהיה צונמי בארץ האם זה אפשרי?