שאלה המלאה: מדוע ענני הגשם אפורים? אם בעננים לבנים אין "טיפות", למה הם קיימים בעצם ומדוע הם לבנים?בכל העננים יש טיפות מים, גם בלבנים שבהם. הסבר מפורט על הסיבה לצבעם הלבן אפשר למצוא בתשובות לשאלות קודמות שנשאלו באתר ובטוקבקים שנכתבו בהמשך לשאלות הללו.

עננים נראים אפורים כשאור השמש המגיע מלמעלה אינו חודר אותם במלואו. ככל שיותר אור נשבר או נחסם בדרך, הענן נראה כהה יותר פשוט מכיוון שפחות אור חודר אותו ומגיע דרכו אל רשתית העין שלנו. אילו היית ממריא במטוס ומסתכל על ענן אפור כהה כזה מלמעלה היית רואה שצבעו למעשה לבן מהזווית הזאת, משום שלמעלה האור לא הספיק עדיין להישבר.

דוגמה לכך אפשר לראות בתמונה הבאה, המראה ענן מזווית החושפת הן את צדו התחתון והן כמה משכבותיו הגבוהות יותר. אפשר לראות את הגוונים השונים הנעים מלבן ועד אפור בהתאם למקום בענן ולכמות האור המגיעה אליו.


ענן "מחליף צבעים" | התמונה לקוחה מוויקיפדיה

ככלל, ענני הגשם הרבה יותר מסיביים ועבים מעננים שאינם ממטירים גשם, ולכן צבעם של ענני הגשם נוטה להיות אפור יותר. יש בהם פשוט יותר חומר שיחסום את האור.

ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדעהערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום ואנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה יתקבלו תמיד בברכה.

3 תגובות

 • בן

  למה עננים לבנים?

 • גליה ליטבק

  שגיאת כתיב בקטע שכדאי לתקן....

  במידה והיית ממריא......היית רואה....
  ולא כמו שכתוב: במידה והייתה ממריא.....הייתה רואה...

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןרמי שלהבת

  תודה רבה, גליה

  הטעות תוקנה, יחד עם עוד כמה ליטושים נחוצים.