לרבים מאיתנו קשה לתפוס עד כמה היקום הנראה הינו עצום במימדיו. אפילו העצמים "הקרובים" אלינו הם למעשה רחוקים מאיתנו עד מאוד.

ההסבר כאן ילווה בתמונות (באדיבות נאסא) שבעזרתן נמחיש את המרחקים העצומים של היקום הנראה. אנו נמחיש את גודל היקום במרחקים "רגילים" כלומר בקילומטרים. אך חשוב להדגיש שבאסטרונומיה ובקוסמולוגיה, אנו משתמשים באמות מידה אחרות על מנת לאמוד מרחקים.

מרחקים אסטרונומיים:

המטר מוגדר על-פי מהירות האור בריק: אור נע בריק בדיוק 299,792,458 מטרים בשנייה אחת. יחידה אסטרונומית (a.u) היא יחידת מידה שמשמשת למדידת מרחקים קצרים יחסית בחלל כמו לדוגמא מרחקים בתוך מערכת השמש. יחידה אסטרונומית אחת היא בערך המרחק הממוצע של הארץ מהשמש, כ-149.6 מיליון קילומטרים. לדוגמא המרחק הממוצע של כוכב חמה מהשמש (חמה הוא כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש) הוא 0.38709893 יחידות אסטרונומיות, בעוד המרחק הממוצע של פלוטו מהשמש (כוכב הלכת הרחוק ביותר ממנה) הוא 39.48168677 יחידות אסטרונומיות.
למדידת מרחקים ארוכים נהוג להשתמש בשנת אור. שנת אור היא המרחק שעובר האור במשך שנה אחת, ‎9.461×1012‎ קילומטרים. יחידת מרחק גדולה יותר, היא הפארסק, השווה ל-3.2616 שנות אור.


הארץ


מערכת-השמש


הכוכב הקרוב ביותר אלינו: אלפא קנטאורי

 
הגלקסיות הקרובות אלינו (לשביל החלב)


הקבוצה המקומית


צביר-על הבתולה


צבירי-העל הקרובים ביותר אלינו


תמונה 3-מימדית מעובדת של צבירי-על ביקום


תמונה של היקום הנראה כפי שעובדה על ידי טלסקופ האבל

מאת: חיים ברק
המחלקה לפיזיקה של חלקיקים ואסטרופיזיקה
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

4 תגובות

 • אמנון

  גודל (קוטר) היקום

  אם לפי התיאוריה, היקום נוצר לפני 13.8 מיליארד שנה מנקודה צפופה אינסופית, והתפשט במהירות האור, אז הרדיוס שלו כיום, צריך להיות המרחק שהאור עבר בפרק זמן זה, אבל קראתי נתונים שרדיוס היקום בק"מ או בנתונים אחרים, גדול הרבה יותר,(כמרחק שאור עובר בכ-80 מיליארד שנה) הכיצד??????

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןחגי אדרי

  תשובה

  <p>
  שלום אמנון,</p>
  <p>
  שאלתך נענתה <a href="http://davidson.weizmann.ac.il/webforms/askexpert#comment-28979">כאן</a>.</p>

 • אמנון

  גודל ( קוטר) היקום, הרכב חור שחור

  מה גודלו (קוטרו) של היקום בק"מ, אם ניתן בכלל לתאר זאת בק"מ? שאלה נוספת, מה הרכב המשוער של חור שחור, פרוטונים ששוכבים אחד על השני?

 • מומחה מצוות מכון דוידסוןחגי אדרי

  תשובה

  <p>
  שלום אמנון,</p>
  <p>
  שאלתך נענתה <a href="http://davidson.weizmann.ac.il/webforms/askexpert#comment-28979">כאן</a>.</p>