כדור הארץ מסתובב "מאז ומתמיד" סביב צירו. לכל גוף נע יש תנע (מומנטום), מכאן שלגוף מסתובב יש תנע סיבובי, ותנע זה, הסיבוב, ישמר כל עוד לא יופעל כוח לשנותו. אם תסובב כדור על שולחן חלק, הכדור יסתובב זמן רב עד שלבסוף יעצר. מדוע סיבוב הכדור יפסק בסופו של דבר? עקב החיכוך (מהשולחן בעיקר, אך גם מהאוויר).

כיוון שכדור הארץ מסתובב בחלל, קרי בסביבה נטולת חיכוך, לפחות מכל בחינה הרלוונטית לשאלה ולפרקי זמן הרלוונטים לקיומנו עליו, הוא ממשיך להסתובב.

תיאוריה רווחת אם כי לא חפה מבעיות, לגבי היווצרות כדור הארץ, ולמעשה גם מערכת השמש הינה כי מקורם בערפילית (ענן בין-כוכבי של גזים וחלקיקי אבק, המסתובב סביב עצמו, Nebula), אשר חלקיקיה אט אט התחברו ליצור גופים יותר ויותר גדולים, לבסוף גדולים דיים להיקרא כוכבי-לכת. אחד מגופים אלו הינו כדור הארץ, והתנע שלו הוא למעשה התנע של סך כל מרכיביו, כיוון שהתנע שלהם נשמר.

ייתכן אגב שמהירות הסיבוב המקורית של כדור הארץ הייתה איטית יותר, והואצה עקב התנגשות עם גוף או גופים אחרים.

כהערה, יש שיופתעו לדעת, כי סיבוב מלא של כדור הארץ אורך כ-23 שעות, 56 דקות ו-4.1 שניות, ולא 24 שעות.


דוגמה לערפילית: ערפילית עין החתול (Cat’s Eye Nebula). תמונה נלקחה מויקיפדיה.

מאת: ד"ר לירן שמשי
המחלקה לפיזיקה של מערכות מורכבות
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

2 תגובות

 • חנה

  משך זמן הסיבוב

  אם סיבוב כדור הארץ על צירו לוקח 24 שעות פחות כמעט ארבע דקות, איך הזריחה לא מאחרת בכל יום בארבע דקות ביחס ליום הקודם?
  מה גורם לסנכרון השעון שלנו עם היממה?

 • בני

  שאלה בנוגע לסיבוב כוכבי לכת

  הטענה שהסיבוב סביב הציר לא יעצר כי אין חיכוך בחלל נניח שהוא נכון אבל לפי תאוריית הדינמו יש החיכוך בין הגלעין החיצוני לפנימי.
  השאלה שלי היא מה הניע את הסיבוב הראשון,? ומדוע השפעת החיכוך של הגלעין לא משפיע על המהירות (האטה ) בכלל ?