השאלה היא עתיקת יומיים וישנן עדויות מהמאה ה 13 על בישופ צרפתי שטען כי אלוהים יכול לברוא מספר רב של עולמות כרצונו. כיום, ישנם מספר תיאוריות קוסמולוגיות תיאורטיות בלבד הדנות באפשרות של ריבוי יקומים (multiverse), יקומים מקבילים ועוד.
מעצם ההגדרה, במידה וישנו ריבוי יקומים, יקום אחד לא יכול להשפיע על קיום השני כי אז הם היו יקום אחד; לכן במובן הפשוט לא ייתכן יקום בתוך יקום כי היקום הפנימי יהיה מוכל ומושפע מהיקום המקיף אותו.

תיאורית ה"אינפלציה הכאוטית" של היקום הצעיר (chaotic inflation, ע"י הפיסיקאי אנדרי לינדה Andri Linde ) גורסת כי לאחר המפץ הגדול נוצרו מספר רב של בועות יקומים (bubble universes) שממשיכים לגדול אך אין קשר ביניהם.

תיאוריה שנייה, היפותזת ריבוי העלומות" (many-worlds hypothesis) נוצרה מתוך המהות של התורה הקוונטית. על פי מכאניקת הקוואנטים כל חלקיק מתואר כפונקצית גל בסופר-פוזיציה כלומר כאוסף כל התוצאות האפשריות לגביו. כאשר אנו מודדים את החלקיק פונקצית הגל קורסת ממצב הסופר-פוזיציה לתוצאה בודדת אותה אנו מודדים. התיאוריה טוענת שכל מדידה ביקום גורמת לפיצול קוונטי של היקום וכל יקום "ממשיך" הלאה לעתיד שונה (תיאוריה זו אהובה מאוד על סופרי מדע בדיוני בז'אנר המציאות החלופית או העתיד החלופי).


התמונה עובדה מויקיפדיה.

לסיכום, כפי שכבר ציינתי- מכל בחינה פרקטית אין כל משמעות אם קיים יקום אחד או קיימים אינסוף יקומים, מכיוון שאין כל דרך השפעה בין אחד לשני.

מאת: ד"ר מאיר ברק
המחלקה לביולוגיה מבנית
מכון ויצמן למדע

הערה לגולשים
אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. אנו נתייחס להערותיכם. הצעות לשיפור וביקורת בונה תמיד מתקבלות בברכה.

2 תגובות

  • שמעון

    מבקש לקבל התייחסות לגבי אתר

    מבקש לקבל התייחסות לגבי אתר שנקרא מיקסומה שטוען שהוא מפריך את כל חוקי הפיסיקה , האם להתייחס בביטול לטענותיו , או לשמוע מה באמת יש לו לטעון

  • שמעון

    האטום

    אם הפנים של האטום הוא חלל ריק איך נוצר חומר